Filipinler'de Karaya Vuran ve Deniz Kirliliğini Tokat Gibi Yüzümüze Çarpan Sıradışı Bir Balina

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Filipinler'de karaya vuran dev balina aslında okyanus kirliliğine dikkat çekmek için Greenpeace ve Dentsu Jayme Syfu işbirliğinde bir projeydi. Sizler için Boredpanda'dan derlediğimiz bu zavallı balina aslında çok gerçekçi bir maket ve bir imza kampanyası başlatmak için hazırlandı.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/dead-whale-scu...

Projenin çıkış noktası geçtiğimiz yıl Avrupa'da karaya vuran 30 tane balina oldu.

Aralık ayında ise yine Filipinler kıyılarında bir balina ölü bulunmuştu.

Bu 10 metre uzunluğunda 3 metre genişliğindeki enstalasyon okyanustan çıkartılan plastik atıklardan yapıldı.

Yaratıcı bir ekip ve yerel sanatçıların birlikte çalıştığı projede ortaya çıkan eser gerçekten bir balinayı andırıyor. Ölü balina heykelinin tamamı plastik poşetler, plastik kap atıkları, küçük kalıntılar ve şişelerden oluşuyor.

11 Mayıs sabahı Cavite sahilinde halka açılan 'ölü balina'nın fotoğraf ve videoları internet üzerine hızla yayıldı.

Görenler bunun gerçekten ölü bir balina olduğunu sanmıştı.

Mayıs ayında yapılan ve Güney Asya ülkelerini kapsayan ASEAN Zirvesinde bu yıl Filipinler'in başkan olması da projenin amacına hizmet etti.

Böylelikle Greenpeace bu fırsatı Asya ülkelerinden gelen çevre yönetimi yetkililerini, plastik kirliliğine karşı aksiyona çağırmak için kullanmış oldu.

İnternet üzerinde başlatılan imza kampanyası sadece ilk 24 saat içinde 3.000'e ulaştı.

Ayrıca Filipinler ve komşu ülkelerdeki medya bu projeye geniş kapsamlı olarak yer vererek bilinç arttırma kampanyasına destek vermiş oldu.

Ölü balina enstalasyonu okyanuslarımızın plastik kirliliği yüzünden giderek kötüye giden kaderini başarılı bir şekilde anlatıyor.

Eğer deniz kirliliğini önlemek için somut adımlar atılmazsa, atık hacminin 2050 yılına kadar deniz canlılarının sayısını geçeceği öngörülüyor.

Konu hakkındaki gelişmeleri siz de #RefusePlastic (Plastiği Reddet) etiketiyle sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

"Twitter sohbetimize katıldığınız teşekkürler. Kampanyayı imzalamayı ve plastiği reddetmeyi unutmayalım."

"2015 yılında Science Dergisi Filipinleri okyanusta bulunan plastik atığın en büyük 3. katkı sağlayıcısı olarak belirtmişti."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kusursuzlugunkusuru

Ölü balinaların fotoğraflarını çekebilen insanlar bırakıyor bu pisliği dünyaya.

endoplazmikuzaylibirkulum

Maket yalnız :D

kusursuzlugunkusuru

Cümlemin başını tekrar okuyun.

alp_er

evcilleştirilmesi olanaksız tek türüz.

hastalik-hastasi

oha ben o balinayi gercek sandım :d

ibrahim.ibi

çok insan var çok...

tosarik

insanin bir virüsden farki yok. matrix filmindeki ajan smithe hak veriyorum. yok olmamiz lazim aslinda. bu dünyayi hak etmiyoruz diye düsünüyorum.

corpse-bride

azalmamız lazım bence doganın bır parcasıyız dıger canlılar gıbı yok olus bır cozum olmazdı

tosarik

azalsak bu sefer yine cogalcaz diger canlilar cevreyle uyum icinde yasiyorlar fakat biz insanlar öyle degiliz cevreyi kendimize göre sekilendiriyoruz ve bunun sonucunda cogu hayvan ölüyor, agaclar kesiliyor, küresel isinma vs. gibi sorunlar ortaya cikiyor. Nüfus artisi ile artan insan iliski problemlerini saymiyorum bile....

corpse-bride

eğitimle çözülür iyi bir eğitim içinde evde beslenecek bogaz sayısının azalması gerekıyor kı egıtım-öğretime ailecek gerekn pay ayrılabılsın

tosarik

haklisin fakat insanlarin cogu iyi niyetli degil. hirs ve daha fazlasini isteme istegi var cogu kiside. acgözlülük var. tas devrinde gibi yasasaydi insanlar belki ozaman cevreye en az zarar verecek bicimde bir yasam olurdu diye düsünüyorum.

corpse-bride

o hırsın sebebı hayvanlarda gorulenle aynı: rekabet bu durum bıtkılerde bıle vardır geregınden fazla urersen kendı turunu yok etmeye baslarsın cunku alan daralır rekabet ıse kızısır

Başlıklar

FilipinlerGreenpeaceSosyal MedyaTwitter
Görüş Bildir