Görüş Bildir
Haberler
Felipe Melo Mahkemeye Çıktı

Felipe Melo Mahkemeye Çıktı

Enver K.
07.04.2015 - 14:53

Bakırköy 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, mağdur tanık sıfatıyla Felipe Melo De Carvalho ve avukatı katıldı.

Tercüman aracılığıyla ifade veren Felipe Melo, sanık Ivo Jorge Soares Monteiro Alves’i çok uzun zamandır tanıdığını ve İtalya’da kuyumculuk işi yaptığını söyledi.

Mağdur tanık Felipe Melo, sanık ile İtalya’da futbol oynarken tanıştığını ifade ederek, 'Sanık Alves, Türkiye’ye beni ziyarete gelmişti ve kendisine daha önceden ondan almış olduğum bana ait bir bileklik ile eşime ait 4 altın yüzüğü parlatması için verdim. Portekiz’de parlatıp bana getirecekti. Bileklik eşimin bana hediyesiydi ve üzerinde elmas vardı. Üzerinde elmas taşlar vardı. Bilekliğin arkasında da ’Convacado copa 2010’ şeklinde bir ibare yazılıydı. Bana ait 4 yüzük ve bilekliğin tarafıma iadesini talep ediyorum' dedi.

Hakim Haşim Özaydın, Felipe Melo’ya ait olduğu iddia edilen eşyalarla ilgili bilirkişi raporunun alınmasına karar vererek, duruşmayı erteledi. Adliye çıkışında Felipe Melo, fotoğrafını çeken gazetecilere tepki gösterdikten sonra aracına binerek, ayrıldı.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, suçtan zarar gören olarak İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, şüpheli olarak da Ivo Jorge Soares Monteiro Alves’e yer verildi.

İddianamede, İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbaratİ Müdürlüğü görevlileri tarafından yapılan tespitte, havayolu ile Ukrayna Donetsk’ten Türkiye’ye gelen Portekiz uyruklu şüpheli Alves’in gümrük alanını geçtikten sonra eşyaları arasında kaçak eşya bulunduğu, yakalanan 12 bileklik, 17 yüzük, 12 çift küpe, 4 kolye, 9 saatin gümrüklenmiş değerinin 2 milyon 406 bin 574 lira tutarında olduğu anlatıldı.

Tespit edilen eşyaların Alves’in üst düzey yöneticisi olduğu 'More Warranty' isimli şirkete ait olduğu ifade edilen iddianamede, 'Şüpheli Alves, prosedürü bildiğini ancak ticari amaçla gelmediği için bu eşyaları beyan etmediğini, alyansların 9 yıl önce İtalya’da tanıştıkları Felipe Melo’ya ait olduğunu, Portekiz gümrüğünden çıkışta Ukrayna’da satacağını beyan ederek çıkardığını ve Portekiz’de bulunan geçici ithalat beyannamesini ibraz ettiğini savunmuştur' denildi.

İstanbul Kuyumcular Odası marifetiyle alınan bilirkişi raporunda eşyaların pırlanta taşlı altın mahiyetinde olduğunun tespit edildiği kaydedilen iddianamede, Alves’in ticari mahiyette olduğu görülen eşyayı beyan etmeksizin yurda sormak suretiyle yasaları ihlal ettiği konusunda yeterli delil ve şüphenin bulunduğu vurgulandı.

İddianamede, şüpheli Ivo Jorge Soares Monteiro Alves hakkında 'eşyayı gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın ülkeye sokma' suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Sporx

Kaynak: http://www.sporx.com/felipe-melo-mahk...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0