Görüş Bildir
Haberler
Fazıl Say'a Fransa'dan, '2015 Uluslararası Laiklik Ödülü'

Fazıl Say'a Fransa'dan, '2015 Uluslararası Laiklik Ödülü'

FreiGeist
27.10.2015 - 09:56 Son Güncelleme: 27.10.2015 - 16:13

Fransa Laiklik Komitesi tarafından verilen '2015 Uluslararası Laiklik Ödülü' piyanist Fazıl Say'a verildi.

Paris Belediyesi binasında düzenlenen törene Başbakan Manuel Valls ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ile davetliler katıldı.

Ödülü aldığı için onur duyduğunu kaydeden Say, laikliğin önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:

'Laiklik', benim memleketim Türkiye'de, cesur lider Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet ile özdeşleşmiş bir kavramdır. Bizler için laiklik bilimde, sanatta, sporda, her şeyde dünya yarışında varolmak isteyen Türkiye insanlarının, farklı inançlara ve farklı etnik kökenlere dağılmış halkına, eşit insan hakları veren, tüm inanışlara ve inançsızlara adil hak tanıyan, her tür felsefi düşünceyi özgür kılan bir üst adalet idi. Hepiniz biliyorsunuz ki, bu durum son yıllarda vahim bir şekilde değişime sürüklenmektedir.'

Dünyanın mükemmel olmamasına rağmen sanatın bu duruma olumlu yönde katkı sağlayacağını ifade eden Fazıl Say, '21. yüzyılın başında bu kadar tepkili bir terör zihniyetinin bu kadar insanlık dışı bir noktaya varmış olması, hepimiz için bir dramdır. Bu durumun oluşmasının suçluları hem doğuda, hem de batıdaki güç dengeleridir. Bu 'mükemmel olmayan dünyada' sanatımız ile gerçekte ne kadar yapıcı olabileceğimizi zaman gösterecek. Ama bu dünyanın, çocuklarımıza torunlarımıza bırakmak istediğimiz iyi ve barış içinde bir dünya olması için artık hepimiz çok şey yapmalıyız, tehlike büyüktür, ve tehlikenin farkındayız' dedi. 

Gülten ÖZBEY/PARİS/DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
147
37
22
6
5
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
mesut binici

NORMAL HER FIRSATTA ÜLKESİNİ KÖTÜLEYEN BİR ADAMA ÖDÜL VERMEK BATININ EN İYİ YAPTIĞI ŞEY

mesut binici

TARTIŞMAK İÇİN YAZMIYORUM KAÇ YAZIMI GÖRDÜN DE BÖYLE İLGİSİZ BİR YORUM YAZDIN

Arbeloa

Düşünce özgürlüğünü savunuyorum ancak laiklik ödülü her fırsatta Türkiye aleyhine duruş gösteren Fransa'dan gelince bir düşünmek gerek diye düşünüyorum.

the_war

Doğru söyleyen dokuz köyden kovulurmuş. Bu ülkede laikliği savunmak suç olmaya başladı ama din kisvesi altında devleti soymak ve milleti sömürmek sonuna kada... Devamını Gör