Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Farklılıkları Yüzünden Hayatları Boyunca Sirklerde Yer Almış 13 İnsan

2PAYLAŞIM

1800'lerde anormal özelliklere sahip insanların sirklerde teşhir edilmesi, halen insanlığın en utanç verici olaylarından. İşte o dönemde doğmuş ve hayatları boyunca sirklerde sergilenmiş insanları derledik.

1. Joseph Merrick - Fil Adam

O dönemin belki de en ünlü ismi. 1862 doğumlu bu adam; hem genetik bozukluğa, hem de vücudunda sürekli büyüyen tümörlere sahipti. Hayatını sürdürebilmek için ucube şovlarında yer almayı kabul etti. 1890 yılında uykusunda öldü. Boğulmamak için oturarak uyurdu. Bu nedenle kafasının aniden düştüğü ve boynunun kırıldığı düşünülüyor.

2. Eli Bowen - Bacaksız Adam

Fok bacaklı adam olarak bilinen Eli Bowen, sergilediği akrobatik gösteriler ile ünlüydü. 79 yaşındayken bir sirkte öldü.

3. Lucia Zarate - Kukla Kız

Halen dünyanın gelmiş geçmiş en küçük insan rekorunun sahibi olan Meksika asılı Lucia Zarate, doğduğunda sadece 230 gramdı. En fazla da 2 kilo 100 grama ulaştı. Boyu ise 50 santimetreydi. 26 yaşındayken bir sirk dönüşü bindiği tren kar fırtınası nedeniyle durmak zorunda kaldı. Lucia da soğuktan vücut ısısının düşmesi sonucu öldü.

4. Minnie Woolsey - Kuş Kız Koo Koo

1880 yılında Virchow-Seckel adlı nadir bir sendrom ile doğan Minnie; küçük çenesi, büyük gözleri, kulakları ve burnu ile değişik bir yüze sahipti. Ayrıca saçsız, dişsizdi; ileri derecede görme bozukluğuna ve hafif bir zihinsel engele sahipti. Gösterilerinde genellikle kuş giysisi giydirilirdi. Gösteri dünyasından azat edildikten sonra ömrünün geri kalanını bir sığınma merkezinde geçirdi.

5. Elvira ve Jenny Lee Snow - Pip ve Flip

Son zamanlarda Zika virüsü ile gündemde olan mikrosefali (beynin ve kafanın gelişim eksikliği) ile doğmuş olan bu ikizler, öz aileleri tarafından para için sirklere kiralanıyordu.

6. Fred Wilson - Istakoz Çocuk

1866'da ellerinde ve ayaklarındaki anomali ile dünyaya gelen Fred Wilson, ucube şovlarında yer alan ilk isimlerden biriydi.

7. Annie Jones - Sakallı Kadın

Henüz 5 yaşındayken sakalları ve uzun favorileri olan Annie, çocukken bir kafatası ve insan kökeni araştırmacısı tarafından kaçırıldı. Bir şekilde kaçıp ailesinin yanına dönmeyi başardı. Yetişkin olduğunda sirklerde turneye çıkan Annie, 2 kez evlendi ve ucube olarak adlandırılmaktan nefret etti. 37 yaşındayken tüberkülozdan öldü.

8. Josephine Corbin - Dört Bacaklı Kız

Belinden aşağısı ikiye ayrılan Josephine, çift leğen kemiğine, çift üreme organına ve dört bacağa sahipti. Bu şekilde yürümeyi çok zor başarıyordu. Bir deri enfeksiyonu yüzünden 16. doğum gününden çok kısa bir süre önce öldü.

9. Alice E. Doherty - Minnesota Yün Bebeği

Hipertrikozis (kurt adam sendromu) adı verilen hastalıkla 1887'de doğan Alice, halen Amerika'da bu anomali ile doğmuş olan tek kişi olma özelliğini taşıyor. Tüm yüzü sapsarı saçlarla kaplı olan Alice, ailesi tarafından 2 yaşındayken sirklere gönderildi. Onu sadece para kazandırma özelliği yüzünden kabul ettiler.

10. Isaac Sprague - İskelet Adam

12 yaşına gelene kadar oldukça normal bir çocuk olan Isaac, aniden kilo kaybetmeye başladı. 44 yaşındayken 1.60 boyunda ve sadece 19 kiloydu, ancak buna rağmen 3 oğlu oldu. 46 yaşındayken boğularak öldü.

11. Millie ve Christine McCoy - Çift Başlı Bülbül

Köle olarak doğan yapışık ikizler, henüz 10 aylıkken bir gösteriye kiralandı. 1 yıl sonra da 1000 dolar karşılığında aileleri tarafından satıldılar. Onları Brower adında bir adam satın almıştı, ancak ilginç bulundukları için çocuklukları boyunca birçok defa kaçırıldılar. Özgürlük Bildirisi yayınlanıp da kölelik kalktıktan sonra ikizler yeniden anneleriyle bir araya geldi.

12. Schlitzie

Ucube şovlarının en iyi bilinen karakterlerinden biri olan Schlitzie'nin gerçek adı bilinmiyor; ancak o da mikrosefaliden muzdaripti. 3 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip olduğu belirtiliyor.

13. Chang ve Eng - Siyam İkizleri

Yapışık ikizlere Siyam ikizi denmesinin de sebebi olan ikizler 1811'de şimdiki Tayland'da doğdu. O dönem pek rastlanmadığı için büyük olay olan ikizler, hayatları boyunca dünyayı dolaşarak şov yaptı. 30'larına geldiklerinde şov dünyasından uzaklaşıp iki ayrı kadınla evlenen Chang ve Eng'in toplamda 21 çocuğu oldu. Hiçbir önemli organı paylaşmayan ikizlerden Chang 1874'te felç geçirerek öldü, sabah onu bulan ikizi doktorunu aradı, ancak doktor geldiğinde Eng de yaşama veda etmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
evde-beslenmemesi-gereken-cocu

Bu insanlar sirklerde sergilenmiyordu. Sirklerde çalışıp para kazanıyor ailelerini geçindiriyorlardı. Fiziksel anomalileriyle yapacakları başka iş yoktu çünkü.

Görüş Bildir