Farazi Sorulara Mantıklı Cevaplar: Dünyanın En Derin Deliğine Düşseniz Ne Olurdu?

81PAYLAŞIM

Her hafta farazi ve muhtemelen çoğu kişinin kulağına saçma gelecek bir soruyu cevapladığımız içeriğimizde bu hafta "Dünyanın en derin deliğine düşseniz ne olurdu?" sorusuna cevaplar arıyoruz.

20 yıl boyunca Rus bilim insanları ve mühendisler dünyanın en derin deliğini açmak için kazdılar da kazdılar.

Bu delikle birlikte ortaya çıkabilecek gizemleri keşfetmeyi uman bu insanlar, deliğe "Cehenneme Giden Kuyu" adını taktılar.

Nedeni önemli değil ama diyelim ki bu deliğe düştünüz!

Düşüşünüz saniyede 10 metre ile başlayacak ve geçen her saniyeyle daha da hızlanacak. Son hızı çıkarıp 80 kilo olduğunuzu varsayarak sonunda saniyede 490 metre hıza ulaşacağınızı söyleyebiliriz.

Bu hızda daha da derine düşerken kalp hızınız yükselecek ve paniklemeye başlayacaksınız.

Nefes almak zor gelecek. Çünkü 150 metre aşağıya vardığınızda akciğerleriniz sürekli artan hava basıncıyla ezilmeye başlayacak. Bu noktada yer altında biriken zehirli karbondioksitle, yani mağara kaşiflerinin "grizu" dediği şeyle de karşılaşabilirsiniz.

Düşüşünüzün 3. kilometresinde cildinizin yanmaya başladığını göreceksiniz.

Düştükçe de sıcaklık artacak da artacak. Bunun nedeniyse dünyanın yer çekimi merkezine ve erimiş çekirdeğine çekildiğiniz için oluyor. 80°C cildi bir saniyeden daha kısa bir sürede yakabiliyor. Deliğin bu noktasındaysa 180°C sıcaklık hissediyorsunuz.

Neyse ki çoktan bayıldınız.

Uçaktan atlayan insanlar oksijen eksikliğinden bayılıp, yere varmak üzereyken oksijen imkanı arttığı için tekrar uyanırlar. Siz uyanmayacaksınız.

Korkmayın!

Diyelim ki hazırlıklıydınız ve siz düştükçe artan basınçtan korunmak için özel bir atmosferik dalış kıyafeti giyiyorsunuz. Giydiğiniz şey oldukça ağır ama nefes almanıza olanak sağlıyor. Daha önce 7620 metreden paraşütsüz atlayıp bir ağa düşerek hayatta kalan Luke Aikens gibi sizin de bir ağa düştüğünüzü varsayalım. Son hızınızla saatte 200 kilometre hızla 12 kilometre düşmeyi başardınız. Ve bu düşüş 3 dakikadan biraz daha uzun sürdü.

Şimdi yukarı çıkmanız gerekiyor.

2018'de Alex Honnold Yosemite Ulusal Parkı'nın 914 metrelik El Capitan kayasına ipsiz şekilde 4 saatte tırmanmıştı. Tabii, sizin gibi ağır bir kıyafet giymiyordu. Yani kıyafetinizin yardımı dokunmayacağı gibi bir de tırmanış ekipmanına ihtiyaç duyacaksınız.

Peki aşağıda ne var?

1971'de Rusya Kola derin sondajını açmaya başlamıştı. 12 kilometreyi biraz geçen derinliğiyle burası insanoğlunun dünyada açtığı en derin delik olma özelliğine sahip. Deliği açan ekip rekoru kırmış olsa da, asıl amaçları Soğuk Savaş sırasında ABD'ye uzanan bir tünel açmaktı. Fakat 180 derecelik sıcaklıklara ulaştıklarında ekipmanları eridi ve delik de 1992'de kapandı. Yani eğer aşağı inerseniz, bayağı sıcak olacak. Bir de vücudunuz kafanıza oturmuş 378 ton ağırlığında 54 file eşit bir hava basıncıyla başa çıkmak zorunda olacak.

Ama etrafınızdaki kayaların 2.7 milyar yıllık olduğunu bilmek belki size iyi hissettirebilir.

Peki böyle bir şey yaşanabilir mi?

Günümüzde hala bu tarz delikler açmak için yeterli olacak ekipmanlar bulunmaya çalışılıyor. Kimsenin de deliğe atlamaya kalkmışlığı olmaması ayrı bir konu. 

Neyse ki Kola derin sondajı yalnızca 23 santimetre çapında. Sığmanız pek mümkün değil.

Her hafta sizi yeni bilgilerle buluşturduğumuz içeriğimize de göz atmayı unutmayın!

Acayip Bilgiler Kuşağı: Durduk Yere Derin Düşüncelere Dalmanıza Neden Olacak 15 Aydınlatıcı Gerçek - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağı: Durduk Yere Derin Düşüncelere Dalmanıza Neden Olacak 15 Aydınlatıcı Gerçek - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kahraman-sezer

Grizu zehirlidir fakat karbondioksit değildir. %5 - %15 arası metan ile havanın karışımı sonucu oluşan patlayıcı gaza verilen isimdir. Ayrıca karbondioksitte zehirli bir gaz değildir basit boğucu bir gazdır. Doğru bilgilendirin insanları.

naz-basdas

Hiçkimse: Türkler:Bize birşey olmaz atla çıkarsın :D(espri amacıyla paylaşılmıştır şimdi burda aa ülkesini kötüleyen biri daha demeyiniz)

ashirogi-muto

Deliğe düşüyor gibi hissettim okurken :D

kuduz-doktor-hektor

Amerikaya tünel açacaklarmış kaynak götüm...

queen_of_the_7_kingdoms

Eger tünel bu resimdekiyse dümdüz görünüyo,ABD ye nası gidecek...

alestatorni

Alex Honnold, El Cap'ta free solo'yu öyle şapadanak yapmadı :D

Görüş Bildir