Eyvah Astigmatmışım! Normal Görüşle Astigmatı Kıyaslayan Tweet Ortalığı Karıştırdı!

-

Twitter'da sıra dışı olay ve bilgileri paylaşan UnusualFacts6, (ilk 5'i tuttuğundan dolayı 6.sı gelmiş) geçtiğimiz günlerde yaptığı karşılaştırmalı paylaşım ile olay yarattı. Geceleri ışığı gören astigmatlı ve normal gözlerin farkını açıklayan bu iki basit kare pek çok kişinin "aaa bende astigmat varmış ya da ne demek ışığı böyle flu görmüyorum." şeklinde tepki vermesine yol açtı. 

Pek çok derken, 24K retweet ve 50K'dan fazla like'tan bahsediyoruz.

Kaynak: https://www.indy100.com/article/eyes-ast...

Bize bilimsel gel diyenler için...

Sokaktaki her 10 gözlüklüden 12'sinde astigmat var. Astigmat bu kadar yaygınken bu kadar da tanımı bilinmeyen bir göz problemi aslında. Korneanın göz bebeğini çevreleyen bir top gibi olmayıp, hafif eğimli Saturn halkaları gibi olması sonucu gözün hassasiyetini artıran durumlarda görme bozukluğuna yol açmasıdır. 

Eğimli korneaya ışık pek çok farklı noktadan girebildiği için yansıması artıp, blur efektiyle görülmesini sağlar.

Tweet'e gelen tepkiler genelde "ay ben şok!" şeklindeyken bir kısım tepkiler de daha kuşkucu oldu. İşin ilginç kısmı ise pek çok kişinin aslında astigmatlı olduğunun farkında olmayışı oldu.

"Nasıl yani? İnsanlar ışıkları normal görebiliyor mu? O çizgileri herkesin gördüğünü sanıyordum -"

"Bunun bir olay olduğunu hiç düşünmemiştim. Işıkların olayı hep böyle zannediyordum."

"Hass*ktir! O çizgileri herkes görmüyor mu? Çocukken gözlerimi kısıp çizgileri uzatır kendimi eğlendirirdim. Bunun da gayet normal olduğunu düşünüyordum."

Geldi bizim bilim insanı...

"Aslında ilk fotoğraf bir biyolojik sorundan ziyade ön camdaki eğimi gösteriyor olabilir mi? Bu tip ışık yayılması efektini her sileceğimi çalıştırdığımda görebiliyorum. Akan su damlaları da diğer araç farlarının görünüşünü etkiliyor."

"Bu soldaki kesin yanlış. Bunu garanti lensi kirli bir telefonla çekmişler. Astigmat varsa blurlu ya da karmaşık görürsün ama bu şekilde çizgiler görmezsin."

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tintin

Hava kararınca durakta otobüs beklemek de bu yüzden can sıkıcı. O parlayan yazıyı okuyana kadar otobüsü kaçırıyorsun.

enk-capital

Her 10 kişiden 12'sinde astigmat var lafı bi dilbilgisi hatası değil, Türkçemizde de bulunan "abartma" nın bi örneğidir sayın çok bilmiş arkadaşlar. Zaten Attila İlhan'ın da "ülkede her 4 kişiden 5'i şairdir" gibi bi sözü vardır ve abartma içerir. Bilmişlik taslamayı benden daha çok sevenler varmış. Hayret bi şey gerçekten.

yesilsenol

sol gözüm 1 derece sağ gözüm 0,85 derece astigmat 5 senedir gözlük kullanıyorum. öyle çizgi falan görünmüyor herşey flu.

tintin

numaran küçük de ondandır o

aysegul-cemre-kalender

Ne demek herkes soldaki ışıklar şeklinde görmüyor :D Ayrıca sokaktaki her 10 kişiden 12 astigmatlı cümlesini yazan arkadaş cümleyi tekrar hiç kontrol etmemiş.

asli.unsal2

PİKİ ışığa baktığınızda ışığın bulanıklaşıp üzerinde noktalar olduğunu görüyor musunuz.?

Görüş Bildir