Aydın'da Köylülerin Jeotermal Santraline Direnişi Müdahaleye Rağmen Sürüyor

 > -

Aydın'ın Efeler ilçesinde köylülerin jeotermal enerji santrali inşasına karşı direnişi sürüyor. Yaklaşık 150 kişilik grubun dağılmaması üzerine jandarma köylülere biber gazı sıkarak müdahale etti.

Efeler'in kırsal mahallesi Kızılcaköy'de, tarım arazileri üzerine jeotermal enerji santrali kurmak isteyen firma yetkilileri, bazı kişilerden satın alınan 31 dönüm arazinin etrafına tel örgü çekilmesi için geçen pazartesi günü öğle saatlerinde görevlileri iş makineleriyle bölgeye gönderdi.

Köylüler tel örgüyle çevirmeye karşı direniş başlattı

Olumsuzluk yaşanmaması için jandarma ekipleri de mahallede önlem aldı. Şirket çalışanları, arazinin etrafını tel örgüyle çevirmek için çalışmaya başlarken, mahalleli de onları engellemeye çalıştı.

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu çıkmadan yapılan çalışmanın yasaya aykırı olduğunu öne süren mahalle halkı, şirket yetkilileriyle tartıştı. Jandarma ise bölgede önlem aldı.

Firma yetkilileri dün gece arazinin etrafını tel örgüyle çevirdi. Tepkili mahalleli, bu sabah şirket çalışanlarının tel örgüsünü görünce ortam yine gerildi. Jandarma yaklaşık 150 kişilik gruba biber gazı sıkarak müdahale etti.

Müdahale sonrası yaralananlar oldu. Yaralı köylüler hastaneye kaldırılıp tedavi altına alındı.

Durup gerileyen topluluk, beklemeye başladı. Mahalle halkı, vali ile görüşmek istediklerini ve gelmeden ayrılmayacaklarını söyledi.

Köylülerin jeotermal santraline karşı direnişi sosyal medyada da yankı buldu...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir