Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Evsizleri Yeniden Toplum Hayatına Kazandırmayı Amaçlayan "My London" Takviminden 14 Kare

 > -
Abone ol

1. "My London" takvimi, 2012 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen ve Londra'da yaşayan evsizleri, topluma sanat aracılığıyla yeniden kazandırmayı amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi aslında.

2. Takvimin oluşturulma aşamasında önce, evsizlere 100 adet kullan-at fotoğraf makinesi dağıtılmış.

3. Ayrıca 'Kraliyet Fotoğrafçılık Topluluğu' tarafından, isteyenlere ücretsiz fotoğrafçılık dersleri verilmiş.

4. Fotoğraf makinelerini alan evsizlerden, yalnızca "My London" temalı fotoğraflar çekmeleri istenmiş.

5. Yani kendi gözlerinden, kendi perspektiflerinden Londra'yı nasıl gördüklerini anlatan fotoğraflar...

6. Haziran ayında teslim edilen 100 fotoğraf makinesinden, 80 kadarı, içlerinde yaklaşık 2500 adet fotoğrafla Temmuz ayında geri dönmüş.

7. Bu fotoğrafların tümü, biri halk ve diğeri de profesyonel çevrelerden oluşan iki adet jüri tarafından değerlendirilmeye tabi tutulmuş.

8. Ve sonunda 20 tanesi 'My London' takviminde kullanılmak üzere seçilmiş.

9. Galerimizde gördüğünüz fotoğraflar 2016 takvimi için seçilenlerden.

10. Geçtiğimiz yıl, takvim satışlarından ve sponsorlardan toplamda 18.000 pound civarında bir gelir edilmiş.

11. 2012 yılından bugüne kadar elde edilen gelir ise 45.000 pound'u aşmış durumda.

12. Bu gelirin büyük bir bölümü projenin hayatta kalabilmesi için kullanılıyor. Ancak dereceye giren fotoğrafların sahiplerine çeşitli para ödülleri veriliyor.

13. Evsizler bu proje kapsamında sadece fotoğraf çekmekle kalmıyorlar. Zira takvimlerin satışı hususunda da önemli bir role sahipler. İstatistiklere göre, takvimlerin çoğunu satan yine onlarmış.

14. What About "My İstanbul, My Ankara etc."

Velhasıl, "My London" takvimi, hem toplumda evsizlere yönelik bir farkındalık oluşturması bakımından hem de onlara ikinci bir şans, tutunacak bir dal uzatması sebebiyle her türlü takdiri hak ediyor. Umuyoruz benzeri projeler bizim şehirlerimizde de gerçekleştirilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
moonlit2510

benim istanbulum*** düzelteyim dedim, my istanbul ne arkadaşım?

glsm_karakus

Özetle sen yanmasan, ben yanmasam, biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?

glsm_karakus

Arkadaşlar tahmin edeceğiniz gibi ülkemizde devlet destekli evsizler yararına hiç bir faaliyet bulunmuyor. Belediyelere götürülen talepler ise halktan bu yönde bir talep gelmediği için değerlendirmeye alınmıyor. Her yıl kışın karda toplanan evsizler Zeytinburnu spor salonuna toplanıyor ve bir kaç gün barındırılıyor, haber bültenlerinde habermiş gibi yayınlanıyor. İstanbul'da Tophane semtinde Şevkat derneğinin bir evsizler evi bulunmaktadır. 1 yıldır bu dernek evsizler evinden çıkardığı çorbayı Sıraselviler, Gezi parkı ve Galatasaray lisesi önünde evsizlere dağıtmaktadır. Haftanın belirli günleri de Beşiktaş'a götürülüyor çorba. Kim götürüyor bu çorbayı derseniz Ayşe Abla önderliğinde sizin bizim gibi gönüllülerin dağıtımı ile gerçekleştiriliyor. Dilediğiniz zaman destek verebilirsiniz. Ayrıca bir kaç aydan beri Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy, Şişli bölgelerinde evsizler için imzalar toplandı belediye meclisine sunulmak için. Umarız umduğumuz sonuca kavuşuruz.

baris-karabagli-spencer

Miss my london

Gizli Kullanıcı

bizim evsizler ne alemde acaba? Geçenlerde sahilde yürürken bankta bir battaniye sermiş üstüne uyuyan bir adam gördüm.Çok şey yapamadım ama bir döner bir ayran ısmarladım ona.Doydun mu? dedim doymadıysan yine alayım dedim utandı.Galiba nedeni o bir adamken ben bir kızdım onun gözünde bir kadından ziyade genç bir kızdım.Bana tek şunu dedi ''Allah sana her daim huzur bahşetsin'' ama ben bu duaya sevinemedim neden bilemiyorum.O adamın huzuru bulamadığı halde bana huzur duası yapması yüzünden mi ya da kendi huzurumdan ziyade onun bulacağı huzuru düşünmekten mi bilemedim..Garip baya garip..ve galeri bir london klasiği tatlı ve güzel galeri TATLI EDİTÖRR:)

Görüş Bildir