Görüş Bildir

Evlilik İzni Kaç Gündür? Evlilik İzni Hesaplama...

Anasayfa > Iq

Yeni evlenecek çalışanların oldukça yakından ilgilendiği bir konu olan evlilik izni, İş Kanuna göre belirlenir. İşçilerin ve işverenlerin bu izin türünün kaç gün olduğu ve ne gibi şartları içerdiğini bilmesi oldukça önemlidir. Hem işçiler hem de devlet memurları için oldukça önemli bir hak olan evlilik izni, yasalarda düğün izni olarak da geçer. Bu izin türünün süresi ise kişinin çalıştığı sektöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Peki, evlilik izni kaç gündür? İşte evlilik izni hesaplama...

Evlilik mazeret izni, pek çok çalışanın merak ettiği konulardan biridir. Evlenecek kişilerin işverenlerinden veya kurum amirlerinden nikah günü almak koşuluyla mazeret izni istenebilir. Bazı durumlarda çalışanlar evlendikten sonra, işverenlerinden evlilik mazeret izni alabilmektedir. Aynı zamanda işçi birden fazla evlilik yapmış ise de her evliliği için bir kez olmak şartı ile de mazeret iznini kullanabilir. İşveren ve işçi arasında evlilik izinlerinin koşulları değişiklik gösterebilmektedir. Evlilik izninin kaç gün olduğuyla ilgili merak edilenleri sizler için derledik...

Evlilik İzni Kaç Gündür? Evlilik İzni Hesaplama...

Evlilik İzni Kaç Gündür? Evlilik İzni Hesaplama...

Evlilik mazeret izni, hem işçiler hem de memurlar için verilen haklardan biridir. 4857 Sayılı İş Kanun'un ek maddesine göre bir işçiye evlilik mazeret izni için beş günlük ücretli izin hakkı verilir. Bu süre, işveren ve işçi arasındaki anlaşmaya göre uzayabilir ya da kısalabilir. İşveren,  çalışanın ücretinden herhangi bir kesinti yapamaz. Aynı zamanda işçinin yıllık izninden düşemez. Ancak işçinin kardeşi, çocuğu ya da başka bir akrabası evlenecek ise bu mazeret izninden yararlanılamaz. Bu nedenle evlilik mazeret izni sadece çalışan işçiye özeldir.

Eğer evlilik iznini kullanacak kişi memur ise 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 104. maddesinin b bentine bakılmalıdır. Devlet memurları için evlilik izni yedi gündür. Aynı zamanda kardeşi, annesi, babası veya çocuğu evlenecekse de gene yedi gün izin verilmektedir. Evlilik izni sadece memurun kendisine ait değildir. Birinci dereceden yakınlarını da kapsamaktadır.

Evlilik izinlerinin resmi tatil günlerine denk geldiği zamanlarda farklı uygulamalara tabi tutulabilir. Eğer izin, resmi tatillerden herhangi bir gününe denk geliyorsa bu günler iznin içinde kabul edilir. Bu nedenle işçinin alacağı mazeret izni hesaplanırken iş günleri temel alınır. Bu durum işveren ve işçi arasında yapılan anlaşmalara bağlı olarak değişebilir.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?