Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Evcil Hayvanlarınızı Çok Sevseniz Bile Onları Neden Kesinlikle Öpmemelisiniz?

-

İstatistikler öyle gösteriyor ki evcil hayvan sahibi insanların çok büyük bir çoğunluğu, hayvanlarını aileden biri olarak görüyor. E aileden biri olarak görülen canlı tabii ki de öpülür. Bizce de öpülmesinden yana hiçbir sıkıntı yoktu; fakat ta ki bu bilgilere denk gelene kadar. Çünkü evcil hayvanlarınızı öpmek veya evcil hayvanlarınız tarafından yalanmak oldukça tehlikeli.

Bu davranışın hangi sonuçları doğurabileceğini sebepleri ile birlikte Brightside'dan sizler için derledik.

Şöyle bir şey denir hep: ''Köpeklerin ağzı, insanların ağzından daha temizdir.''. Peki, olayın aslı gerçekten öyle mi?

Bu tam anlamıyla yanlış bir bilgidir. Konunun uzmanı Marty Becker'in şöyle bir açıklaması var: ''Tek yapmanız gereken köpeklerin ağzına bakmak ve ağzını koklamak. Ne kadar evcil hayvanınızın üzerine titreseniz ve ağzına gün içinde neler aldığı ile alakalı dikkatli olsanız da illa ki bazı şeyler gözden kaçabiliyor. Bu yüzden de hiçbir zaman hayvanınızın ağız sağlığı ile alakalı tam olarak emin olamazsınız.''.

Köpeklerin salyasında ne kadar çok bakteri olduğunu biliyor muydunuz?

Konu ile alakalı olarak Londra'daki Queen Mary Üniversitesi'nden virüs ve bakteri bilimcisi John Oxford şöyle bir şey demiş: ''Köpeklerin salyasında bulunan bakterinin de dışında, neredeyse ömrünün tamamında burnu ile etrafı koklayan bir hayvanın ne kadar çok bakteriyi ve virüsü burun yolu ile içine çektiğini bir düşünün, ondan sonra kararınızı verin.''.

Peki, bakterilerin vücudumuza girmesi ne gibi sonuçlar doğurur?

Bakterilerin vücuda yerleşmesi oldukça kötü bir durum tabii ki. Bu mikroplar ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Örneğin; İngiltere'de bir kadının başına böyle bir olay gelmiş. Sürekli olarak köpeğine yakın bir şekilde yaşayan kadının ses tonunda zamanla bazı sıkıntılar meydana gelmiş. Sesinde kısılmalar ve boğukluk olan kadının kanında, sadece köpeklerde ve kedilerde olan bir bakteri bulunmuş. Birleşik Krallık'ta buna benzer 13 tane olay yaşanmış geçmiş dönemlerde.

Başka ne gibi rahatsızlıklara yol açabilir bu durum?

''Ringworm'' adı verilen, kedilerde, köpeklerde ve insanlarda ortaya çıkan bir mantar türü var ve bu mikrop da evcil hayvanınıza sarılmanız, hayvanı öpmeniz sonucu oluşan bir hastalık türüdür. Yine ''MRSA'' adındaki bir başka mikroba yakalanma şansınız var. Bu mikrop ciltte bazı problemler ortaya çıkarıyor ve bu mikroba, köpeğiniz sizi bir kere bile yalasa yakalanabilirsiniz.

Peki, evcil hayvan sahipleri, bu muhtemel sağlık problemlerinden nasıl korunmalıdır?

Altta maddeler halinde bulunan konulara dikkat etseniz çok iyi olur:

  • Evcil hayvanınızı öpmeyin, aynı şekilde sizi yalamasına izin vermeyin. Mamasını hiçbir zaman sizin yediğiniz masada yemesin ve tabağınızdan yemek yemesine hiçbir zaman izin vermeyin.

  • Elinizi gün içinde sık sık yıkayın.

  • Düzenli olarak hayvanınızın aşısını yaptırın.

  • Evcil hayvanlarınızı yıkarken özel şampuanlar kullanın. Onlar için de özel antibakteriyel şampuanlar var ve onlardan edinin.

  • Son olarak da çiğ et, balık ve yumurta ile beslemeyin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klemenjero

hadi bi git ya. osuruktan içerik

erlik

Bu ülkede benim köpeğim kadar yıkanmayanlar insanlar var. Hala gelmiş bid bidi ediyorlar. Bu durumda veteriner dediğinin ömrü 5-10 yıl fazla yaşamaz. Sen yanında yaşayan kedi, köpek, kuş vesaire ilgilenmezsen başına her şey gelir. Ben köpeklerimi asla tasmasız dolaştırmam. Gezdirirken kafam hep yerde olur. Ne kokluyor, ne yapıyor diye gözüm hep üzerilerinde olur. Yeri geliyor aynı yerde uyuyorum 8 yıldır. Kaldı ki Kaptan Abi var bizim sitede. Adam yıllardır sokak köpekleri ile iç içe yaşıyor.

senem-yilmaz

Benim oğlan kendisini öptürmüyor uyuz evladım benim :D ha ama şansa dokundukça elimi yıkama olayı bana ters evladımı gördükçe sarılasım geliyor ne o öyle hastalıklı gibi miss oğlum benim.

layd

sallayın tutar belki..hiç alakası yok. benim kızım her akşam iş dönüşü illede yanağımı yalayacak yoksa bırakmazdı beni. 20 yıl her gün sürdü. hiç bir hastalık falanda geçmedi şükür. çiğ et tabiki olmaz kedi-köpek için bu doğru..

bayan.sa.18

Bırak evcili sokakta gördüğüm köpeği öpüyorum seviyorum hiç de hastalanmadım yıllardır

Görüş Bildir