Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eski Türkiye ile Yeni Türkiye Arasındaki 11 Temel Fark

 > -

Nedir bu gazetecisinden siyasetçisine herkesin bahsettiği “Yeni Türkiye?”. Eski Türkiye 1923’te başlayan ve 3 Kasım 2002’ye kadar devam eden birinci cumhuriyet dönemini ima ederken, Yeni Türkiye 3 Kasım 2002’de gerçekleşen Post-modern Devrimci Demokratik Anadolu Halkları Aşağıdan Devrimi’yle başlayıp bugüne dek süregelen cinsiyet eşitlikçi, ekolojik, ortak paylaşımcı özyönetim sürecini kastediyor. Bu konuda herkes hemfikir olsa da pek çok insan Eski Türkiye ile Yeni Türkiye arasındaki farkları tam olarak bilmiyor. 

İşte Yeni Türkiye'yi Eski Türkiye'den ayıran 10 temel fark:

1. Eğitim

Öğrencilere notlarının karneyle dağıtıldığı, not kuyruklarının oluştuğu tablolar eski Türkiye’de kaldı. Yeni Türkiye’de öğrenciler devletin bedava dağıttığı AYPET İKSPERYA marka en son teknoloji ürünü tabletlerle her türlü nota ulaşmaya başladı.

2. Sağlık

Eski Türkiye savaşlar, şehitler, gaziler, ölümler ve cihan harpleriyle anılırken, sağlık ve yaşam kalitesi Yeni Türkiye’nin en ayırt edici özelliği oldu. Toplam hastane ve doktor sayısı 1923’teki seviyenin çok üstüne ulaştı. Demokratik devrimci özyönetimin bir gereği olarak, hasta yakınlarının ve hastaların iyi hizmet vermeyen hekimleri dövmesinin önü açıldı.

3. Haberleşme ve Teknoloji

Eski Türkiye’de (1923) toplam 0 (SIFIR!!!!!) megabayt olan internet kullanımı Yeni Türkiye’de yıllık tam 3 MİLYON TERRABAYT’a ulaştı. Yine Eski Türkiye’de toplam 0 (SIFIR!!!!) olan internet abone sayısı Yeni Türkiye’de 13 MİLYON kişiyle erişilmesi zor bir rekora imza attı.

4. Kadın

Yeni Türkiye deyince akla ilk gelenlerin biri de kadın. Kadına verilen değerin göstergesi olarak kadının toplumda görünürlüğü arttı; 2014’te toplam kadın sayısı 1923’tekinin tam 8 (SEKİZ) katına çıktı.

5. LGBT

Eski Türkiye’de hor görülen LGBT’ler Yeni Türkiye’de hak ettikleri değeri elde etti. Toplam LGBT sayısında ve LGBT-dostu eğlence mekanı sayısında gözle görülür artış oldu. LGBT olmak bir utanç değil övünç kaynağı haline geldi. Halk LGBT’lere artık nefret ederek değil, imrenerek bakmaya başladı.

6. Şehit ve Gazilere Verilen Değer

Eski Türkiye’de şehit yakınlarına en temel insan haklarından ücretsiz ulaşım hakkı dahi verilmezken, Yeni Türkiye’de şehit yakınları bizzat Başbakan’dan metro, tramvay, troleybüs, metrobüs ve marmaraylardan indirimli olarak faydalanacakları müjdesini aldı.

7. Kürt Halkına Özgürlük

Eski Türkiye’de milli değerleri ev ev toplatılıp yakılan Kürtler, Yeni Türkiye’de milli unsurlarını yaşatma şansı buldu. Gerçek kardeşlik hukuku tesis edildi. Yeni Türkiye’yi Kürtler tüm yurtta havai fişekler patlatarak kutladı, kutluyor…

8. Türcülükle Mücadele ve Ekoloji

Kendisinden başka hiçbir şeye yaşama hakkı tanımayıp Anadolu parsını bile yok eden Eski Türkiye’ye zıt olarak Yeni Türkiye’de ekolojik çeşitlilik bir bayram havasında kutlanmaya başladı. Tüm canlı türlerini yüzyıllar boyu ayırt etmeksizin seven Anadolu insanı yeni Türkiye’yle özüne döndü.

9. Asgari Ücret

Eski Türkiye’de (1923) sadece 12 LİRA olan ve on ekmek almaya bile yetmeyen asgari ücret yeni Türkiye’de TAM YÜZDE 7000 artarak 850 LİRA’ya ulaştı; asgari ücretlinin insanca yaşamasının önü açıldı.

10. İfade Hürriyeti

İfade hürriyeti güçlendi. Bunun bir göstergesi olarak, Yeni Türkiye’de kekeme ve dilsiz sayısı Eski Türkiye’ye göre ciddi oranda azalırken toplam konuşan insan sayısı rekor seviyeye ulaştı.

11. Kısacası, Yeni Türkiye -Eski Türkiye'nin aksine- ayrımcılığa yer olmayan, her kimliğin özgürce var olduğu bir Türkiye.

Yeni Türkiye'nin kuruluşunu balkona çıkarak kutlayan Kütahyalı Nail Amca'nın (78) da dediği gibi, "Mottosu 'peygamber ahlakıyla homofobiyi yenmek' olan bir Türkiye.." Hepimize hayırlı olsun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hadibeniguldur

Neyin kafası bu

oylebirisi

bunlar hayal dunyasinda gerceklesiyor heralde.

yavuz-oswin

Yalnız EĞİTİM FİLAN FAZLA ASGARİ ÜCRET FAZLA ASGARİ ÜCRET ALAN KİMSE RAHAT YAŞAMIYOR HERKESİN HER ÖĞRENCİNİN TABLETİ YOK İPAD DEĞİL.

semih.orjinal.adam

hatta bunu yapan kürt eşcinsel :)

semih.orjinal.adam

bunu yapan kesin eşcinsel

Görüş Bildir