Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eski Mısır Hakkında Piramitlerin Ötesinde Son Derece Enteresan 15 Bilgi

 > 
6.8bPAYLAŞIM

Eski Mısır dendiğinde çoğumuzun aklına önce Piramitler ardından da Firavunlar geliyor. Daha sonra Musa’nın denizi yarma hikayesi, Firavun’un kafasına giren sinek, helak hikayeleri, Piramitlerin yapılışı sırasındaki eziyetler, ücretlerin birayla ödenmesi, uzaylılar… Aslında baya bir şey geliyormuş ama olsun biz size yine de daha fazlasını anlatacağız. Ortamlarda “Eski Mısır Uzmanı” gibi görünmenizi sağlayacak enfes bilgiler burada, kaçırmayın.

1. Bir Firavun asla saçının görünmesine izin vermezdi, nedenini bilmesek de her zaman saçlarını tam kapatacak şekilde bir taç takardı veya fotoğrafta da gördüğünüz çizgili örtüyle kapatırdı.

2. O zamanlar Mısır’da çok bulunan sivrisineklerden korumak amacıyla Firavun’un yanında daima üstü tamamen çıplak ve bal sürülmüş köleler bulundurulurdu.

3. Eski Mısır’da hem kadınlar hem de erkekler makyaj yapardı, ancak bunun amacı daha güzel ve çekici görünmek değil güneşten korunmaktı.

img11.deviantart.net

Ayrıca Eski Mısırlılar makyaj yapmanın iyileştirici bir gücü olduğuna inanırlardı.

4. O zamanlarda henüz antibiyotikler keşfedilmediği için ki ancak 20. yüzyılda kullanmaya başladık, Eski Mısırlılar enfeksiyonlar için küflü gıdaları ve toprağı kullanırlardı.

En yaygını yaralara küflü ekmek bastırmaktı, acaba bizim şişen yere çiğnenmiş ekmek koymamız buradan mı geliyor? Eski Mısırlılar Türk müydü??

5. Mısırlı çocuklar, ergenlik dönemlerine gelinceye kadar kıyafet giymezlerdi, bunun sebebi aşırı yüksek sıcaklıklardı, öyle ki Mısırlı erkekler de etek giyerdi, alttan serin serin essin diye.

6. Zengin Mısırlılar kanat takarlardı, evet her biri bir Victoria’s Secret mankeni gibi dolaşırdı ortalıkta.

Daha alt sınıftan olanlar saçlarını uzatır veya at kuyruğu yaparlardı. 12 yaşına gelene kadar, bitlenmeye karşı koruma tedbiri olarak çocukların kafaları tamamen kazıtılırdı, bazen sadece ince bir kuyruk bırakılırdı.

7. Sıklıkla Bülent Ersoy’a benzettiğimiz Sfenks’in burnunu kimin kırdığı asla tam olarak çözülememiştir, burunsuz Sfenks çizimlerine 1737 yılında bile rastlanmıştır.

Sfenkse zarar verdiğini kesin olarak bildiğimiz tek kişi Müslüman bir din adamı olan Sa’im al Dahr isimli arkadaş ki o da 1378 yılında vandalizm gerekçesiyle linç edilmiş.

8. Mısırlılar dünyanın hem düz hem de yuvarlak olduğuna inanırlardı, yani altı düz üst kısmı yuvarlak, tıpkı bir yarım daire gibi, onlara göre Nil Nehri de dünyanın merkezine doğru akmaktaydı.

9. Mısırlı askerler aynı zamanda polis görevini de görürlerdi, yetmezmiş gibi Firavun adına vergi de toplarlardı.

10. Eski Mısır’da her tapınakta en yüksek mertebeden rahiplik görevi Firavun’a aitti, ancak çoğu zaman bu görevi onun adına baş rahip üstlenirdi.

Koca Firavun’un başka işi yok tebasına vaaz verecek, oldu.

11. M.Ö 2600 yılında yapıldığı düşünülen, Djoser’e ait ilk piramidin etrafı 10 metre yüksekliğinde ve 15 kapısı bulunan bir duvar ile çevriliydi.

Bu kapılardan sadece bir tanesi açılabiliyordu. Sanırım Djoser nüktedan biriymiş.

12. Eski Mısır’da kadınlar erkeklerle eşit yasal ve ekonomik haklara sahipti, ancak yine de uygulamada bu eşitliğin keyfini tam olarak çıkardıklarını söyleyemeyiz.

13. Piramitleri uzaylılar mı yaptı? inanışının aksini piramit işçilerine ait iskeletler göstermiştir ki bunlar Mısırlı kimselerdir.

Hiyerogliflerden anladığımız kadarıyla bu işçiler eserleriyle gurur duyan, kendilerine Firavun’a sadakat derecelerine göre “Khufu’nun Arkadaşları”, “Menkaure’nin İçki Dostları” gibi isimler veren değişik kimselerdi.

14. Bir ceset mumyalandığında beyni, burun deliklerinin birinden girilerek çıkarılırdı ayrıca bağırsakları da çıkarılır ve kanopi adı verilen kavanozlara konulurdu.

historyg3.files.wordpress.com

Mumyalama sırasında vücuttan çıkarılmayan tek organ kalpti, çünkü Eski Mısırlılar ruhun kalpte oturduğuna inanırlardı.

15. Ramses’in 8 resmi nikahlı karısı ve yaklaşık 100 cariyesi vardı, M.Ö. 1212 yılında öldüğünde 90 yaşındaydı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serhat-engul

Antik Mısır Medeniyeti, dünyanın en eski ve gizemli uygarlığı gerçekten... Antik Yunan'ın ataları olan Minos (Girit) ve Miken (Aka) uygarlıklarını da derinden etkilemiş. Örneğin Antik Yunan kolonileri ilk zamanlar ticaret aracılığı ile Mısır'dan öğrendikleri hiyeroglif alfabesini kullanmışlar. (Sonradan kendi alfabeleri olan Linear A ve B üretilmiş). Seramikte de Mısır tapınaklarının motiflerini kullanmışlar önceleri... Velhasıl Eski Mısır tüm Akdeniz'i etkilemiş. Mısır ile ilgili sıkmadan tüm dönemlerini anlatan bir yazıyı merak edenlere önermek isterim:

kutsi-tplglu

Mısır'ı gezdim. Fiyat olarak çok maliyetli değil ve herkese öneririm!

ozer-konakci

sfenksin burnunun,osmanlı askerleri mısırı feth ettiklerinde ok ile atış talimi yapmışlardır.Kırılmasının sebebini bir zamanlar Tarih hocam söylemişti.

feyk

misirlilar tanrilarin sacsiz ve tuysuz olduguna inananirlardi ve tanrilara benzemek icin tum saclarini ve tuylerini kazitirlardi. kendini yasayan tanri ilan etmis firavunun sacinin hic bir yerde gozukmemesi bu sebebden normaldir.

witcher

Millet yine fikir çatışmalarına başlamış, hakaretleri de cabası. Bilgi için sağol abi, senden öğreneceğimiz çok şey var, saygı ve sevgiler...

murahe

ne hayatlar yaşanmış be... biz de dört duvar arasında kendimizi sıkıntıdan sıkıntıya sokuyoruz.

Görüş Bildir