Görüş Bildir
Haberler
Eski Çalışanından Sosyal Medya Devine Ağır Suçlamalar: 'Facebook Yalan Söylüyor'

Eski Çalışanından Sosyal Medya Devine Ağır Suçlamalar: 'Facebook Yalan Söylüyor'

Daha önce Facebook'ta çalışan ve şirkete dair bazı belgeleri sızdıran Frances Haugen, Facebook'un 'yanlış bilgi ve nefret söylemini engellemek yerine kârı tercih ettiğini' söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sosyal medya devi Facebook'ta çalıştığı sırada şirketin nefreti körükleyen ve çocukların ruh sağlığına zarar veren içerikleri engellemek yerine sürekli olarak tercihini kâr elde etmekten yana kullandığını tespit ettiğini ileri süren ve bu iddiasını destekleyici çok sayıda belgeyi paylaşan eski şirket çalışanı katıldığı bir televizyon programında kimliğini açıkladı. 

CBS kanalında pazar günü yayınlanan '60 Dakika' adlı haber programında konuşan 37 yaşındaki veri bilimcisi Frances Haugen bu yılın başlarında ayrıldığı eski işvereni olan Facebook'u 'güvenlik yerine kâr elde etmeyi seçmekle' suçladı.

"Toplumlarımızı paramparça ediyor"

"Toplumlarımızı paramparça ediyor"

Haugen, Google ve Pinterest gibi şirketler için de çalıştığını belirterek, 'ancak Facebook'un daha önce gördüğü her şeyden önemli ölçüde daha kötü' olduğunu söyledi.

Frances Haugen, sivil yanlış bilgi ekibinde ürün müdürü olarak çalıştığı Facebook'a dair birtakım belgeleri Wall Street Journal (WSJ) gazetesiyle paylaşmasıyla gündeme gelmişti.

Haugen 'Facebook'un bugünkü versiyonu toplumlarımızı paramparça ediyor ve dünya çapında etnik şiddete neden oluyor' dedi.

Haugen Facebook'un 'insanları öfkeye teşvik etmenin daha kolay' olduğundan hareketle 'Facebook algoritmayı daha güvenli olacak şekilde değiştirdiğinde, insanların platformda daha az vakit geçirip, daha az reklama tıklayacaklarını ve bundan dolayı da daha az para kazanacağını fark etti' dedi.

"Facebook yalan söylüyor"

"Facebook yalan söylüyor"

Haugen'ın Facebook iç yazışmalarını isimsiz olarak WSJ'a sızdırması sonrası yapılan haberlerin ardından şirket, algoritmalarını değiştirerek online ortamda kutuplaşmayı artırmaya katkı sağlamakla eleştiriliyor.

Şirket ayrıca aşı karşıtlığını azaltmaya yönelik adımlar atmamakla ve Instagram'ın genç kızların duygusal sağlığına zarar vermesinin farkında olmakla eleştiriliyor.

Senato'da Salı günü Instagram'ın genç kullanıcılar üzerindeki etkisine dair dinlenecek olan Haugen CBS'te 'Facebook için iyi olanla toplum için iyi olan arasında çıkar çatışması mevcut' dedi ve ekledi:

'Ve Facebook tekrar tekrar daha fazla para kazanmak gibi kendi çıkarlarını en iyi hale getirmeyi seçti.'

Daha önce Google ve Pinterest’te de çalışan Haugen, Facebook’un nefret söylemi ve yanlış bilgi ile mücadele konusunda kamuoyuna yalan söylediğini savundu. Haugen, ABD Kongre Binası'nın basılmasında Facebook'un organizasyon için kullanıldığını söyledi.

Haugen'ın  verdiği söyleşide gündeme getirdiği iddiaların ardından Facebook tarafından yapılan açıklamada, 'yanlış bilgi ve zararlı içerikle mücadelede ciddi ilerleme sağlamaya devam ediyoruz' denildi ve 'kötü içeriği teşvik ettikleri ve bu konuda bir şey yapmadıkları savının asılsız' olduğu belirtildi.

DW Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
6
4
3
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
KaguyaHimeSama

"Instagram'ın genç kızların duygusal sağlığına zarar vermesinin farkında olmakla eleştiriliyor." İnstada o kadar ağzı bozuk küfürler ve cinsiyetçi hakaretler... Devamını Gör

Emre Kaya

Yaklaşık dört senedir hiç birini kullanmıyorum ve kimse zorunlu değil , rahatsız oluyorsan kullanmayacaksın bu kadar basit .. çünkü platformlarda olan toplul... Devamını Gör