Eşine İlaç Yazdırmaya Gitmişti: Doktorla Tartışan Yusuf Dede, Polislerin Biber Gazlı Müdahalesi Sonucu Hayatını Kaybetti

 > 
13bPAYLAŞIM

Giresun'da 82 yaşındaki Yusuf Topal isimli vatandaş, eşine ilaç yazdırmak için gittiği sağlık merkezinde doktorla tartışma yaşadı. Olay yerine gelen polisler 82 yaşındaki Topal'a biber gazıyla müdahale edip, ters kelepçe taktı. Yere yığılan Topal kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, olaya adı karışan doktorun açığa alındığı belirtildi.

İkisi de 82 yaşında olan Fatma ve Yusuf Topal çifti, fındık hasadı için İstanbul’dan memleketleri Giresun’a gitti.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, yürüme güçlüğü çeken Fatma Topal’ın kronik hastalığı için kullandığı ilaçları bitince, eşi Yusuf Topal yeni ilaçları yazdırmak ve evde bakım hizmeti kararının uygulanmasını sağlamak amacıyla 15 Temmuz Şehitler Aile Sağlığı Merkezi’ne gitti.

Doktor Ö.Y.’ye başvuran Yusuf Topal, eşi adına düzenlenen sağlık kurulu raporunu göstererek ilaçları reçeteye yazdırmak istedi.

Doktorun hastayı görmeden ilaç yazamayacağını belirtmesi üzerine tartışma çıktı.

Polisler, Topal’ı gözaltına almak istedi. Yusuf Topal direndiği polisler tarafından yaka paça polis aracına bindirilmek istendi.

Ters kelepçe takılan ve biber gazı sıkılan Topal, bu sırada fenalaşarak yere yığıldı. Polisler, yerde sürükleyerek araca bindirdikleri Yusuf Topal’ı Prof. Dr. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Topal, yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Olaydan sonra aile, Giresun başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Topal’ın zor kullanılarak gözaltına alınmak istendiği görüntüler delil olarak savcılığa sunuldu.

Soruşturma kapsamında iki polis memuru açığa alındı. Polisler, ifadeleri alındıktan sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Savcılık, olaya ilişkin kayda alınan görüntülerle sağlık merkezinin güvenlik kamerası kayıtlarını el koydu.

Sağlık Bakanlığı: "Hekim açığa alınmıştır"

Sağlık Bakanlığı da yaşananlarla ilgili açıklama yaptı. Olaya adı karışan doktorun açığa alındığının belirtildiği açıklama şöyle:

“Giresun´da meydana gelen müessif olay ve neticesi sağlık camiamızı derinden üzmüştür. Sayın Bakanımız acılı aileyi arayarak rahmet ve baş sağlığı dileklerinde bulunmuştur. Konuyla ilgili olarak Bakanlığımızca acil soruşturma başlatılmış ve soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi için olaya adı karışan hekim açığa alınmıştır. Soruşturma bizzat Sayın Bakanımız tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Görüntülerin basında yer almasının ardından polislere tepki yükseldi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir