Görüş Bildir
Haberler
Esenler Kaymakamlığı 2500 Yıllık 'Hipokrat Yemini'ni Değiştirdi!

Esenler Kaymakamlığı 2500 Yıllık 'Hipokrat Yemini'ni Değiştirdi!

adem kara
23.06.2014 - 17:15

Esenler Kaymakamlığı bir aile sağlık merkezinde çalışan hemşire ve doktorların şikâyet edilmesi üzerine verdiği soruşturma izninde bir ilke imza atarak Hipokrat Yemini'nde değişiklik yaptı.

İstanbul Esenler Kaymakamlığı’nın hukuk işleri şefliği, bir aile sağlık merkezinde çalışan hemşire ve doktorların şikâyet edilmesi üzerine verdiği soruşturma izninde bir ilke imza atarak Hipokrat Yemini’nde değişiklik yaptı.

2500 yıllık Hipokrat Yemini değiştirilirken değiştirilmiş yemine dayanılarak, hastanın kusurlu olmasına karşın doktor ve hemşirelerin soruşturulmasına izin verildi.

Karar metninde 2 bin 500 yıllık Hipokrat Yemini’ne ekleme yapan hukuk işleri, sağlıkçıların soruşturulmasına, Hipokrat Yemini’nde belirtilen “… hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, hastalarımı memnun edeceğime, insan hayatına mutlak hizmette saygı duyacağıma” ifadelerini örnek gösterdi.

Hipokrat Yemini’nde “hastalarımı memnun edeceğime…” şeklinde bir ifade yer almazken kaymakam değiştirilmiş metne dayanarak, hastanın kusurlu olduğunu belirtmesine karşın, doktor ve hemşireler hakkında soruşturma izni verdi.

Cumhuriyet gazetesinden İklim Öngel’in haberine göre, İstanbul’un Esenler ilçesinde hizmet veren bir aile sağlık merkezinde, bir hasta kayıtlı olmamasına karşın muayene olmak istedi. Merkezde görevli 2 hemşire ve doktor, önce kaydının yapılması gerektiğini belirterek hastaya iğne yapmadı. Kayıt için hastanın nüfus cüzdanı fotokopisini isteyen sağlıkçılar ile vatandaş arasında anlaşmazlık yaşandı. Bunun üzerine vatandaş, sağlıkçılar hakkında “görevi kötüye kullanmak” gerekçesiyle şikâyette bulundu. Esenler Kaymakamlığı İlçe Hukuk İşleri, yaptığı ön incelemenin ardından verdiği kararda, “Her ne kadar müşteki, aile sağlık merkezine eşinin ve çocuklarının kaydı bulunmasına rağmen kendi kaydını aldırmayarak bir ihmalde bulunmuş ise de, adı geçen ASM’de görevli doktor ve hemşirelerin hastaya ASM’de kaydının bulunmadığını belirterek ne yapması gerektiği yönünde bilgi vermelerine rağmen görevlerine başlamadan önce yaptıkları Hipokrat yemininde belirtilen ‘…hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, hastalarını memnun edeceğime, insan hayatına mutlak hizmette saygı duyacağıma…’ hususlarına uygun olarak hastanın ihtiyacı olan iğneyi yapmaları gerekirken yapmadıkları, bu nedenle de görevlerini yerine getirirken gerekli özeni göstermeyerek kusurlu davrandıkları…” ifadelerinin yer alması dikkat çekti.

Kaymakam Yüksel Ünal’ın imzasını taşıyan resmi evrakta 2500 yıllık Hipokrat Yemini değiştirilirken değiştirilmiş yemine dayanılarak, hastanın kusurlu olmasına karşın doktor ve hemşirelerin soruşturulmasına izin verildi.

İklim Öngel | Cumhuriyet

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sa...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

iyi de defalarca değiştirildi ki bu yemin esenler değiştirince noluyo ? bunun nesini haber yaptınız