Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erkeklere Müjde! Kadınların Sizi Nasıl Daha Çekici Bulacağını Söylüyoruz

-

Beyler, eğer bir kızı gerçekten etkilemek istiyorsanız onu konsere götürün. 

Yeni bir araştırmaya göre, kadınların müzik dinledikten sonra erkeklerin yüzlerini daha çekici olarak nitelendirdikleri ortaya çıktı. Nedenini gelin IFL Science'tan derlediğimiz deneyin detaylarından öğrenelim.

Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/women-ju...

Sebebinden emin olmasak da gördüğümüz kadarıyla müzik tüm kültürlerde bulunan bir sanat dalı.

Charles Darwin bunu evrim teorisine bağlıyor. Müzik yapabilmek, motor ve bilişsel becerilerinizin iyi durumda olduğunu gösterir. Bu da sizi daha çekici bir üreme partneri yapar. Bazı kuş türlerinin karşı cinsi etkilemek için şarkı söylemesini de göz önüne alırsak bu aslında güzel bir teori. Ancak araştırmacıların belirttiğine göre bu teoriyi kanıtlamak için ortada yeterli deneysel bulgu yok.

Spotify, iTunes ve hatta kayıt cihazları icat edilmeden önce müzik performansları canlı olmak zorundaydı. Bu canlı performanslar da genellikle sosyal ortamlarda gerçekleşirdi.

Viyana Üniversitesi'nden Manuela Marin ve çalışma arkadaşları da bunun flört tercihleri üzerinde etkisi olup olmadığını öğrenmek istediler ve bu etkiyi de karşı cinsin yüzünü çekici bulma algısına bakarak ölçmeye karar verdiler. 

Marin konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Psikoloji literatüründe sözüm ona uyarılma geçişim etkilerinin iki uyarıcı art arda işlendiğinde oluştuğuna dair bazı kanıtlar var. İlk uyarıcı işlendiğinde içsel bir uyarılma üretilir. Başka bir deyişle ikinci uyarıcıya atfedilen psikolojik faaliyette artış olur. Bu bilinçsiz mekanizma eylemlerimizi etkiler. Bahsettiğimiz durumda ise partner seçimimizi.

Viyana Üniversitesi'nden Helmut Leder:

Yüzün çekici olması, partner seçimini etkileyen en önemli fiziksel özelliklerden biri. Biz de müziğin bu algıyı nasıl değiştirdiğini keşfetmek istedik.

PLOS One'da yayımlanan çalışmaya göre araştırmacılar 3 yıldan az müzik eğitimi almış 96 heteroseksüel kadın ve erkeği deneye tabi tuttular.

Kadın katılımcılar, deney boyunca ne kadar doğurgan olduklarının görülebilmesi için regl döngülerinin hangi aşamasında olduklarına göre iki gruba ayrıldılar. 

Katılımcılara yüksek ve alçak yoğunluğa sahip bazı 19. yüzyıl klasik müzik eserleri dinletildi. Müzikler memnuniyete göre değiştirildi. Sonrasında katılımcılara karşı cins katılımcıların fotoğrafları gösterildi ve görünüşlerine göre derecelendirmeleri istendi. Fotoğraftaki kişiyle flört etmek üzerine düşünüp düşünmeyecekleri soruldu.

Kontrol grubuna ise müzik dinletilmeden fotoğraflar gösterildi.

Deney sonucunda erkeklerin kadınların yüzlerini çekici bulup bulmamaları üzerinde müziğin hiçbir etkisinin bulunmadığı ortaya çıkarken kadınların erkekklerin yüzlerini müzik dinlediklerinde daha çekici buldukları görüldü. Ayrıca kadınların fotoğraftaki kişiyle flört etme eğiliminin daha yüksek olduğu gözlemlendi. Kadının doğurganlığının ise bu durum üzerinde hiçbir etkisi yoktu.

Bu, müzikle çekiciliği birbirine bağlayan ilk araştırma değil.

Bir araştırmaya göre bir müzik enstrümanına sahip olmak bile insanların randevuya çıkmalarını kolaylaştırabiliyor. Sadece müzik dinlemenin bile böyle bir etkiye sahip olması oldukça ilginç. 

Innsbruck Üniversitesi'nden Bruno Gingras'ın belirttiğine göre araştırma ekibinin amacı, bu deneyi bazı yönlerini değiştirerek daha büyük bir örnekleme uygulamak. Bu sayede müziksel yeteneğin ve yaratıcılığın fiziksel görünüşteki eksikliklerin yerini tutup tutmayacağını görmeyi hedefliyorlar.

Beyler ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. 😏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kurabiyeparcaciklidondurma

üreme partneri?! erkeklerde çekiciliği ve kadınlarla ilişkileri seksle basite ingirdeyen bu ikilemeyi aşağılayıcı buluyorum!

satine.rogue

Psikolojik olarak karşımızdaki insanlara üreme partneri olarak baktığımız Freud tarafından da söylenmiştir, ha sen Freud kim ben daha iyi bilirim diyorsan öyle olsun dşlajdşsa :D

kurabiyeparcaciklidondurma

Freud gibi önemli bir şahsiyetin tabirini görmezden gelmiyorum tabii. içgüdüsel tabirleri en saf ve basit haliyle somutlaştırmak sonuçta uzmanların alanı. Günümüz için konuşacak olursam halk ağzında gezecek türden bir laf değil "üreme partneri". bu konuda içeriğin geniş bir bakış açısı yarattığını düşünmüyorum.

corpse-bride

müzikle yasanılan duygunun herhangı bır olay veya anıya baglanması durumu oluyor ya muhtemelen muzıkle karsıdakı kısı arasında bag kurulunca cekıcılık artıyor bencede konsere goturun sevdıcegınızı enerjınız bosa gıtmez

efe-konuk

özet geçebilir mi biri üşendim

Gizli Kullanıcı

İSTEDİĞİMİZ GİBİ GİYİNİRİZ!KİMSE BİZİM KIYAFETİMİZE,AKSESUARLARIMIZA KARIŞAMAZ!YAŞASIN ÖZGÜRLÜK!ERKEKLERE NE GİYECEĞİNİ SÖYLEYEMEZSİNİZ! NEREDE ÖZGÜRLÜK,NEREDE EŞİTLİK,NEREDE DEMOKRASİ,NEREDE BU DEVLET, NEREDE BU İNSANLAR!!!!

Görüş Bildir