Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan 'Ucube' Demiş, Heykel Yıkılmıştı: AYM'den İnsanlık Anıtı İçin 'İfade ve Sanat Özgürlüğü İhlali' Kararı

etiket Erdoğan 'Ucube' Demiş, Heykel Yıkılmıştı: AYM'den İnsanlık Anıtı İçin 'İfade ve Sanat Özgürlüğü İhlali' Kararı

Anayasa Mahkemesi, 2006 yılında Kars'ta heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ucube' dediği 'İnsanlık Anıtı'nın yıkılmasına ilişkin başvuruyu karara bağladı. AYM Genel Kurulu, heykelin yıkılması nedeniyle Aksoy’un ifade ve sanat özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vererek, tazminat ödenmesine hükmetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, dönemin AKP'li Kars Belediyesi'nin kararı doğrultusunda Heykeltraş Mehmet Aksoy, 2006'da kenti kuşbakışı gören Üçler Tepesi'ne İnsanlık Anıtı yapmıştı. 2011'de Kars'a gelen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, heykele “Ucube” demiş ve anıtın yıkılmasını istemişti.

26 Nisan 2011'de heykelin yıkımına başlamıştı. Yıkıma karşı yargı yolunun tükenmesi üzerine 2014 yılında Aksoy, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.

26 Nisan 2011'de heykelin yıkımına başlamıştı. Yıkıma karşı yargı yolunun tükenmesi üzerine 2014 yılında Aksoy, AYM'ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

26 Nisan 2011'de heykelin yıkımına başlamıştı. Yıkıma karşı yargı yolunun tükenmesi üzerine 2014 yılında Aksoy, AYM'ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

Yüksek mahkeme, başvuruyu 5 yıl sonra gündemine aldı.

Yüksek mahkeme, başvuruyu 5 yıl sonra gündemine aldı.

Dün toplanan AYM Genel Kurulu, heykelin yıkılması nedeniyle Aksoy'un ifade ve sanat özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi ve Aksoy'a tazminat ödenmesine hükmetti. Karar 6 muhalif üyeye karşılık 8 oyla alındı. Kararın gerekçesi iki ay içinde açıklanacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'İnsanlık Anıtı’nı tekrar yerine koyacağım'

'İnsanlık Anıtı’nı tekrar yerine koyacağım'

Konuyla ilgili Bianet'ten Ruken Tuncel'e konuşan heykeltıraş Mehmet Aksoy, İnsanlık Anıtı'nı tekrar dikeceğini söyleyerek şöyle konuştu: 

'İnsanlar iktidarın gücüne dayanarak kendilerini hukukun üstünde görüyorlar. Bu karar hukukun bireylerin üstünde olduğunun göstergesidir. Bu karar sanat ve ifade özgürlüğünün göstergesidir. ‘Ucube’ denilen sanatım insanlık anıtı olarak aklandı. Cumhurbaşkanı bu karar doğrultusunda ‘ben yaptım oldu’ fikriyatının karşılık bulmadığını anlar umarım ve düşüncelerini yeniden gözden geçirir. Heykelimin yıkılması dünya kamuoyunun gözünde Türkiye’nin imajını zedeledi. Ama ben sanatımın gücüne inanıyorum ve sanatımı icra etmekten vazgeçmedim. İnsanlık Anıtı’nı tekrar yerine koyacağım. Bu kez heykelin yaşadıklarını da kaydederek inşa edeceğim.'

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

2011’de Kars’a ziyarette bulunan dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İnsanlık Anıtı’na “ucube” demiş ve anıtın yıkılmasını istemişti.

Yıkım kararına karşı idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiş, ancak bölge idare mahkemesi bu kararı kaldırmıştı.

Bunun üzerine Kars Belediyesi, heykelin yıkımı için ihaleye çıkmıştı. 272 bin TL’ye işi alan bir şirket, 26 Nisan 2011’de heykelin yıkımına başlamıştı.

Erdoğan 10 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm edilmişti

Erdoğan 10 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm edilmişti
İçeriğin Devamı Aşağıda

Aksoy, 'İnsanlık anıtı'na ucube dediği gerekçesiyle Tayyip Erdoğan hakkında tazminat davası açmış, mahkeme 2015 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 10 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm etmişti. Fakat bu karar da yerel mahkeme tarafından kaldırılmıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
515
123
47
37
23
6
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sema candelen

Al iste bir tarafta hepiniz milletvekili olabilirsin ama sanatci olamazsiniz diyen bir dunya lideri MUSTAFA KEMAL ATATÜRK diger tarafta sanata ucube diyen rt... Devamını Gör

aynen kardeş kesin öyle derdi maşallah çok hakimsin

imdizzyyy

Heykeli beğenmedim ama gidip de yıkmıyorum, bakın buna medeniyet denir.

rahmetlit

insanlık yo ki insanlık anıtına saygısı olsun