Görüş Bildir
Haberler
Enflasyon Oranı Ne Zaman Belli Olacak? TEFE TÜFE TÜİK 2021 Aralık Enflasyon Beklentisi Ne Zaman Belli Olur?

Enflasyon Oranı Ne Zaman Belli Olacak? TEFE TÜFE TÜİK 2021 Aralık Enflasyon Beklentisi Ne Zaman Belli Olur?

Aralık ayının son günlerine gelinmesi ile birlikte sıklıkla merak edilen konuların başında enflasyon oranının ne zaman açıklanacağı geliyor. Her ayın başında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan oranlar ile memur zam oranı, kira artışı, emekli zammı da belirleniyor. Peki Aralık Enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? TEFE TÜFE TÜİK 2021 Aralık enflasyon beklentisi nasıl? İşte tüm detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Aralık 2021 Enflasyon Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Aralık 2021 Enflasyon Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

TÜİK tarafından 3 Ocak 2022 Pazartesi günü Aralık ayı enflasyonu açıklanacak. Saat 10:00'da verilerin açıklanmasının ardından memurlar ile emeklilerin alacakları enflasyon farkı kesinleşecek.

Verilerin tespit edilmesi için aralık ayının tamamlanması ve TÜİK'in ölçümlerinin gerçekleştirilmesi beklenecek.

Geçen Ayın Enflasyon Oranları Nasıldı?

Geçen Ayın Enflasyon Oranları Nasıldı?

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda aylık bazda yüzde 3,51, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 9,99 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 21,31, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 54,62 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, kasım ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 17,71, yurt içi üretici fiyatları yüzde 38,94 arttı.

Yıllık TÜFE'ye göre, en düşük artış yüzde 5,77 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla yüzde 7,91 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 8,33 ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 13,96 ile eğlence ve kültür oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 28,90 ile lokanta ve oteller, yüzde 27,11 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 25,14 ile ev eşyası oldu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın