Görüş Bildir
Haberler
Enes Kara'nın İntihar Haberini Yapan Gazetecinin İşine Son Verildi

Enes Kara'nın İntihar Haberini Yapan Gazetecinin İşine Son Verildi

Ulaş
13.01.2022 - 10:35

Üniversite öğrencisi Enes Kara'nın, cemaat yurdunda gördüğü sistematik baskı nedeniyle yaşamına son vermesinin ardından, intiharı haberleştiren gazeteci görevden alınırken haber de siteden kaldırıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Elazığ'da, Enes Kara'nın ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılar ve gelecek kaygısı nedeniyle yaşamına son vermesini haberleştiren gazeteci görevden alınırken, haber de siteden kaldırıldı. Gazeteye onlarca tehdit telefonu gelirken eylem yapan öğrenciler de tehdit edildi.

Gerçek Gündem'den Fırat Fıstık'ın haberine göre, Elazığ'da bir yerel gazete olan Günışığı Gazetesi, Enes Kara’nın ölümüyle ilgili internet sitesinde “Cemaat baskısına dayanamadı intihar etti” başlığıyla haberi yayınlamıştı. Bir gün önce gazetenin internet sitesinde yayınlanan haber bugün siteden kaldırıldı.

Haberi yapan, gazetenin Yazı İşleri Müdürü Faik Akgün, gazetenin sahibi Nafiz Koca tarafından toplantıya çağrıldı. Toplantıda hem Koca hem de gazetedeki diğer kişiler tarafından eleştirilen Akgün, Yazı İşleri Müdürlüğü görevinden alındı. Görevden alınma gerekçesinin ‘istenilen performansı yakalayamamak’ olduğu söylendi.

Akgün işten çıkarılmazken, bunun sebebini de 'resmi ilan gelirlerinden dolayı sabit bir çalışan sayısının olma zorunluluğu' olarak açıkladı.

Öte yandan Enes Kara'nın ölümü sonrası açıklama yapan bölümden arkadaşları da tehdit edildi.

Öte yandan Enes Kara'nın ölümü sonrası açıklama yapan bölümden arkadaşları da tehdit edildi.

Eyleme katılan öğrencilerin aktardığına göre açıklama sonrası bazı sivil kişiler, açıklamayı okuyan ve eyleme katılan öğrencilerin yanına gelerek onları cemaatten bahsetmemeleri, siyaseti karıştırmamaları konusunda tehdit ettiler. Eylem sonrası bu kişilerle gazeteciler arasında da bir tartışma yaşandı, polis olaya müdahale etmedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
78
50
28
8
6
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
rcpbyrm

işte özgür habercilik ...

Pasif Kullanıcı

Umarım 2. Fetö vakası yaşatmazsınız.

H.A.A.

Umarım yaşarız. Başka türlü aklımız başımıza gelmez. En dibi görelim de kurtulalım dertlerimizden. Demek geliyor içimden ama vicdanım durdurmaya çalışıyor. A... Devamını Gör

Bozkurt

Faşizm bayrak olsa üzerinde AKP amblemi olurdu. Bu kadar net.