En Yakını 100 Işık Yılı Uzakta: Güneş Sistemi Dışında 'Süper Yaşanabilir' 24 Öte Gezegen Keşfedildi

30PAYLAŞIM

Bilim insanları, Güneş Sistemi dışında 'süper yaşanabilir' 24 öte gezegen tespit etti. Yaşam için gerekli koşullara sahip bu gezegenlerin en yakını ise 100 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. 

"TechExplorist" sitesinin haberine göre, Washington Eyalet Üniversitesinde görevli gök bilimci Dirk Schulze-Makuch liderliğindeki ekip tarafından tespit edilen öte gezegenler arasında Dünya'dan "daha yaşlı, daha büyük, daha ılık ve muhtemelen daha ıslak olanlar" bulunuyor.

Yaşam için elverişli koşullara sahip bu gezegenler, Dünya'dan en az 100 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.

Çalışma için Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsünden Rene Heller ve Villanova Üniversitesinden Edward Guinan ile iş birliği yapıldı.

Ekip, Güneş Sistemi dışındaki bilinen 4.500 öte gezegen üzerinde araştırmasını yürüttü.

Çalışmada daha çok muhtemel kara parçası bulunan gezegenlere sahip sistemler incelendi. İçlerinden ise 24'ünün "süper yaşanabilir" olduğu keşfedildi.

Dirk Schulze-Makuch, araştırma yaparken karmaşık yaşam için en uygun koşullara sahip belli gezegenlere odaklanmak zorunda olduklarını belirterek, "Öte yandan ikinci bir Dünya'yı araştırmaya sıkışıp kalmamaya dikkat etmeliyiz çünkü yaşam için bizimkinden çok daha uygun olabilecek gezegenler var olabilir." değerlendirmesini yaptı.

Dünya'nın en iyisi olduğu düşünüldüğü için süper yaşanabilir gezegenler ilkesini izah etmenin, bazen zor olduğuna işaret eden Schulze-Makuch, "Çok sayıda kompleks ve farklı yaşam biçimlerine sahibiz. Birçoğu ekstrem ortamlarda hayatta kalabilir. Koşullara uyum sağlayabilen yaşama sahip olmak iyi ancak bu her şeyin en iyisine sahip olduğumuz anlamına gelmez." dedi.

70 Milyon Işık Yılı Uzaklıkta Meydana Geldi: Süpernova Görüntüleri NASA Tarafından Yayınlandı - onedio.com
70 Milyon Işık Yılı Uzaklıkta Meydana Geldi: Süpernova Görüntüleri NASA Tarafından Yayınlandı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir