Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Derslerde aldığımız notlara doğru çalışıyor muyuz ?

-
Abone ol

not tutma stratejisi nedir ?

Birçoğumuz ders dinlerken önemli gördüğümüz noktaları , sınavda çıkabilecek yerleri , aklımızda kalması için ya da daha görsel olması ve eve gidince, sınava çalışınca daha somut olması açısından çeşitli nedenlerden not tutuyoruzdur .

Peki.....

En iyi sistem ve stratejiyi kullandığımıza emin miyiz ?

Bakalım araştırmalar bu konuda ne diyor.

Not tutmak gibi belirli davranışları incelerken psikologlar genelde belli bir araştırma sorusu sorarlar: ''Sınavlarda başarılı olmak için hangi not tuma stratejisi en iyisidir ?''

Deney başlıyor....

Araştırmacılar üniverste öğrencilerini üç ayrı gruba ayırdılar. Her bir gruba ders notu tumak için ayrı bir yöntem ve strateji verildi. Bu stratejiler : notları gözden geçirmek , notları özetlemek  ve notlar hakkında soruları cevaplamak.

1-)Notları gözden geçirmek.

Öğrencilerin büyük bir kısmının kullandığı stratejidir. Öğretmenin söylediği şeylerin mümkün olduğu kadar çoğunu yazmaktır. Sınavdan öncede sınıfta iyi not tuttuklarını ümit ederek, tuttukları notları gözden geçirirler.

2-)Notları özetlemek.

Öğrenciler her zamanki gibi not tuttular ancak dersten sonra tuttukları notları kullanarak  derste anlatılanları kendi kelimeleriyle özetlediler. Öğrencilere konu başlıklarını nasıl tespit edecekleri ve bunun hakkında kendi kelimeleriyle nasıl bir cümle yazacakları öğretildi, böylece öğrenciler kendi kelimeriyle yazılmış bir özet oluşturdu.

3-) Notlar hakkındaki soruları cevaplamak.

Yine öğrenciler her zamanki gibi not tutarlar ancak dersten sonra tuttukları notları kullanarak derste anlatılan konular hakkında sorular sorup cevaplandırdılar.

Nasıl sorular sordular yani ?

Öğrencilere 13 genel soruluk bir set verildi örneğin : ''....'nin ana fikri nedir ?, .... ile .... arasındaki fark nedir ?,  .....' e örnek nedir?,  ..... 'yı hayatımda nasıl kullanabilirim?'' gibi  öğrenciler bu sorulara kendi ders notlarını kullanarak cevap verdiler.

Test çözmek de bi nevi soru cevaplama stratejisi içine giriyor.

Bu konu hakkında test çözmeyi unutmayın çocuklar diyen öğretmenlerimiz ne kadar haklılar acaba ?  :)

Ve... sonuç. Boşa dersten sonra bol soru çözün denmemiş.

Araştırmacılar not tutup notlar hakkında soru sorup cevaplayan öğrencilerin diğer iki stratejiyi kullanan öğrencilerden daha fazla hatırlayabildiğini,öğrendiğini ve dersi daha iyi anladıklarını keşfetmişler. Kendinize de dersle ilgili sorular yaratıp sorabilirsiniz.

Tabi tahmin edebileceğiniz gibi sadece notları gözden geçirenlerin çoğu araştırmada başarılı olamıyor.

Kaybedenimizse belli sadece gözden geçirenlerin çoğu araştırmacıların sınavından kalıyor. Bi çok şeyi unuttuklarını, hatırlamadıklarını ve hatta tam öğrenmediklerini  ifade ediyorlar.

Notları özetleyenlerde soru cevaplayanlar kadar olmasa da bir çoğu sınavı geçti.

Eğer soru çözmeye uğraşamam, gerek yok, bu daha kolay ve eğlenceli diyorsanız bu teknik de en azından sınavda size başarı getirir. Kendi cümlelerinizle özetlediğiniz için yine dersi daha iyi anlamış ve öğrenmiş de olacaksınız.

Umarım bu araştırma işinize yaramıştır.

En azından nasıl çalışmanız gerektiği ve not tutma,çalışma konusundaki yanlışlarınızı görmüşsünüzdür.

Herkese sınavlarda başarılar dilerim !!!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir