Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Turizm Örgütü'ne Göre Dünyanın En Çok Turist Çeken 10 Yapısı

26PAYLAŞIM

Dünya Turizm Örgütü 2013 yılı global turizm verilerini açıkladı. Açıklanan rapora göre uluslarası turizm 2013 yılında %5'lik bir büyüme gerçekleştirmiştir. Bölgesel bazda en büyük büyüme ise Asya, Afrika ve Avrupa'da gerçekleşmiştir. 

2013 yılının en çok ziyaret edilen 10 yapısı listesinde İstanbul'dan da bir sürpriz bulunmakta;

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/travel/travel...

10. Grand Central Terminali - 21.600.00 ziyaretçi

Grand Central Terminali New York şehrinin Manhattan adasındaki Midtown Manhattan bölgesinde yer alan bir gar binasıdır. Bina 42. Cadde ile Park Avenue arasında yer almaktadır.

9. Niagara Şelalesi - 22.000.000 ziyaretçi

Niagara Şelaleleri Kuzey Amerika'nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehri'nin üzerinde bulunur. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe bunların en büyükleridir. American Falls ve Bridal Veils Fall diğer iki küçük şelalelerdir.

8. Sensoji Temple - 30.000.000 ziyaretçi

Tokyo'nun en eski tapınağı olarak bilinen Sensoji Tapınağı aynı zamanda ülkenin en çok ziyaret edilen tapınaklarındandır.

7. Meiji Jingu Tapınağı - 30.000.000 ziyaretçi

İmparator Meiji ve eşi için yaptırılan tapınak Tokyo'da bulunmaktadır. Tapınağın bahçesinde bulunan ağaçlar Japonya'nın çeşitli bölgelerinden bahçeye dikilmiştir.

6. Las Vegas Caddesi - 30.500.000 ziyaretçi

Yaklaşık 7 km uzunluğunda olan cadde karşılıklı konumlanan otelleri ve gazinolarıyla en çok ziyaret edilen bölgelerden biridir.

5. Union İstasyonu - 40.000.000 ziyaretçi

1908 yılında açılan başkent Washington'ın ana tren istasyonu olan yapı yılda 40 milyon kişiyi gidecekleri yerlere ulaştırmaktadır.

4. Central Park - 40.000.000 ziyaretçi

Central Park, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York City şehri Manhattan'da yer alan halka açık, kentsel bir parktır.Birleşik Amerika'da en çok ziyaret edilen kent parkıdır.

3. Times Meydanı - 50.000.000 ziyaretçi

Times Square, New York şehrinde West 42. Cadde'nin Broadway ve Seventh Avenue ile kesiştiği kavşak ve etrafındaki alan. Kesin sınırları olmamakla birlikte aşağı yukarı doğuda Sixth Avenue, batıda Eighth Avenue, güneyde 40. Cadde ve kuzeyde 53. Cadde'ye kadar uzanan bir alan olup Manhattan'ın Midtown bölgesinin batı kesimine denk gelir.

2. Zocalo Meydanı - 85.000.000 ziyaretçi

Kapladığı yüzölçümü bakımından en büyük meydanlardan biri olan Zocalo Meydanı Mexico City'nin ana meydanıdır, Azteklerden beri sahip olduğu önemi korumaktadır.

1. Kapalı Çarşı - 91.250.000 ziyaretçi

Kapalıçarşı, İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir. Yılda 91 milyon turisti ağırlayan çarşı, dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanıdır.

1970’li yıllardan itibaren İstanbul’u ziyarete gelen turist gurupları için alışveriş olanakları, çarşının ana girişindeki modern ve büyük kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Eminönü'ndeki Mısır Çarşısı da daha küçük ölçüde bir kapalı çarşıdır. Galata semtinde 15. yüzyıl'dan kalma diğer bir küçük kapalı çarşı da halen kullanılmaya devam etmektedir.

backpackingistanbul.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir