Görüş Bildir
Haberler
En Çok Orman İşçileri ve Avcılar Etkiliyor: Türk Bilim İnsanlarının 19 Yıllık Araştırmasından 4 Ölümcül Virüs Çıktı

En Çok Orman İşçileri ve Avcılar Etkiliyor: Türk Bilim İnsanlarının 19 Yıllık Araştırmasından 4 Ölümcül Virüs Çıktı

Batuhan
04.08.2019 - 18:09

Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışma yürüten bilim insanları, kemiricilerden insanlara bulaşan, ateş ve kanama ile seyreden, böbrek yetmezliği nedeniyle ölümcül olabilen “Dobrava Hantavirus İğneada”, “Dobrava Hantavirus Giresun”, “Puumala Hantavirus Bartın”, “Tuula Hantavirus Palandöken” adı verilen ve insanlarda çok nadir rastlanan 4 virüs tespit edilerek bilim dünyasına duyuruldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

AA'da yer alan habere göre, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem yürütücülüğünde Bülent Ecevit Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen ve ekiplerinin katılımıyla “Türkiye kemirici ve küçük memelilerinde Hantavirüs varlığının ve dağılımının araştırılması” konulu çalışma başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle Türkiye’nin farklı üniversitelerinden bilim insanlarının katılımıyla yürütülen projenin, virüsün teşhisi ve destek tedavi sürecinin başlatılması açısından yaşamsal öneme sahip olduğu bildirildi.

"Fare popülasyonu içinde salgın olması durumunda insanlara bulaşabilir"

"Fare popülasyonu içinde salgın olması durumunda insanlara bulaşabilir"

Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem, yaptığı açıklamada, 2000 yılından bu yana hanta virüsüyle ilgili saha çalışması yaptığını ve TÜBİTAK Projesi yürütücülüğünü üstlendiğini belirtti. Hanta virüsünün, kemiricilerde özellikle fare popülasyonu içinde salgın olması durumunda insanlara bulaşabildiğini dile getiren Öktem, bu virüsün kanamalı ateş ve böbrek yetmezliğiyle giden enfeksiyona yol açtığını bildirdi.

İlk kez 2004 yılında tespit edildi

İlk kez 2004 yılında tespit edildi

Öktem, virüsün kemiricilerdeki varlığını Türkiye’de ilk kez 2004 yılında Karadeniz ve Ege Bölgesi’ndeki çalışmalarda tespit ettiklerini, 2009 yılında da Zonguldak ve Bartın’da insan olgularıyla karşılaştıklarını aktardı. Sağlık Bakanlığı ile temasa geçtiklerini anlatan Öktem, “Bu virüs grubu dünyada biliniyordu. Biz Türkiye’deki alt türlerini, versiyonlarını göstermiş olduk ve bulunduğu bölgelerin adını verdik. Gen bankasına da bildirerek uluslararası literatürde yayınlanmasını sağladık. Bu virüsün kökenlerini ilk kez dünyaya biz bildirmiş olduk.” dedi.

"Virüsün bulaşması basit bir maske kullanımıyla önlenebilir"

"Virüsün bulaşması basit bir maske kullanımıyla önlenebilir"

Öktem, son olarak 2019 yılında Tuula Hantavirus Palandöken’i tıp dünyasına sunduklarını ifade etti.

Virüsün kemiricilere zarar vermediğini, kemiricilerin saçtığı salgıların insanlara soluma yoluyla bulaştığını kaydeden Öktem, “Özellikle farelerin salgılarından saçılıp havaya karışıp solunduğunda insanda enfeksiyona yol açıyor.” diye konuştu. Öktem, virüsün bulaşmasının kemiricilerin bulunabileceği bölgede basit bir maske kullanımıyla önlenebileceğine dikkati çekti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"Virüsün bilinen bir tedavisi yok"

"Virüsün bilinen bir tedavisi yok"

Virüsün teşhisi ile tedavi yolunda önemli bir adım atıldığına da işaret eden Öktem, “Teşhis boyutu çok önemli. Virüsün bilinen bir tedavisi yok, erken teşhis edilirse destek tedaviyle bağışıklık sistemi temizleninceye kadar hasta hayatta tutulabilir ve bir süre sonra hasta kurtarılmış olur.” ifadelerini kullandı.

Araştırmalarının yaşam koruyan bir özelliği olduğunu vurgulayan Öktem, virüs insana geçmeden önce enfeksiyonun bulunduğu riskli alanları saptadıklarını belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Ali Öktem, orman farelerinden geçen virüsün orman işçilerine, orman mühendislerine bulaşabileceğini, tarla farelerinden kaynaklanan virüsün de çiftçilere, avcılara geçebileceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
126
27
19
4
3
3
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Söyledim gitti

Belki de bu işler böyle yürüyordur, bilemiyorum ama, 19 yıllık emek ve onca harcanan para sonrasında, sadece 4 farklı alt virüs dalının tespit edilmiş olması... Devamını Gör

Ahmet Ökdem

dedem bilim adamı olmuş

Onur Savaş

türkiye zaten başlı başına hasta adam kendi ekmeğinin malzemesini üretemiyor kendi işini göremiyor yabancılardan alıyor aynı hasta adam gibi bunun çaresini n... Devamını Gör