Emekliler İçin En Yaşanılabilir Ülke Sıralaması: Türkiye 39. Sırada

 > 
265PAYLAŞIM

Emekliler için en yaşanılabilir ülkelerin belirlendiği araştırmada Norveç listenin en tepesinde yer alırken, Türkiye 43 ülke arasında 39. oldu...

Fransız global varlıklar yönetim şirketi Natixis Global Asset Management’ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre, emekliler için en yaşanılabilir 10 ülkeden sekizini Kuzey Avrupa ülkeleri paylaşırken, diğer iki ülke Yeni Zelanda ve Avustralya oldu.

Dört kritere göre değerlendirme yapıldı

Sağlık, maddi zenginlik, emeklilik finansmanı ve yaşam kalitesinin ölçü alındığı araştırma sonuçlarında en iyi 10 ülke Norveç ve İsviçre’nin ardından sırasıyla İzlanda, İsveç, Yeni Zelanda, Avustralya, Almanya, Danimarka, Hollanda ve Lüksemburg oldu.

Norveç'in puanı 86, Türkiye'nin 45

Küresel Emekilik Endeksi’nin birinci sırasındaki Norveç’in orantısal puan yüzde 86 olurken, 39. Sıradaki Türkiye’nin orantısal puanı yüzde 45’te kaldı.

Türkiye'nin puanının en yüksek olduğu alan sağlık

Kriterler içerisinde Türkiye’nin en iyi orantısal puanı ise yüzde 53 ile sağlık ve emeklilik finansmanı alanlarında oldu. Türk emeklileri yaşam kalitesi alanında yüzde 37, maddi zenginlik alanında ise yüzde 39 orantısal puanda kaldı.

Araştırmanın tamamını buradan okuyabilirsiniz

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir