Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emekliler İçin En Uygun 14 Uğraş

92PAYLAŞIM

Emekliler, emekli olduktan sonra bile hayat mücadelesine devam etmek zorunda kalıyor ve çoğu zaman geçinebilmek için çalışmaya devam ediyor. Umarız bir gün Avrupa standartlarını yakalarız ve emeklilerimiz de kendilerine uygun hobileri gerçekleştirmek için daha çok fırsat bulabilir.  Emeklilik hayatını daha kaliteli değerlendirmek isteyenler bu galeriyi inceleyip kendilerine uygun bir uğraş edinebilirler. Buyurun.

1. Bahçeyle uğraşmak stresinizi azaltır

Benim bahçeli evim yok bana uygun değil diyorsanız merak etmeyin. Çok uygun fiyatlara hobi bahçeleri kiralanabiliyor.

2. Balık tutmak rahatlatır

İhtiyacınız olan tek şey bir olta. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yapılacak en ucuz hobilerden biri. Hem en taze balıklar da akşam sofrasında hediyeniz.

3. Ahşap, cam, keramik, çini, hat, ebru, resim yapmak estetik anlayışınızı geliştirir

Özellikle geleneksel Türk sanatlarıyla uğraşabilirsiniz. Bu işlerle uğraşmak kesinlikle estetik anlayışınızı geliştirecek. Belediyeler bünyesinde bu eğitimleri veren ücretsiz kurslar da mevcut. Ayrıca katılacağınız kermeslerle yaptığınız işlerden para kazanıp aile bütçesine katkıda bulunabilirsiniz.

4. El işi yapmak, takı tasarlamak el becerilerinizi geliştirir

Hanımlarımız bu konuda zaten doğuştan tecrübeli. Bana yetmez diyorsanız yine belediyelerin ücretsiz kurslarına katılabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız şeyleri kermeslerde satarak aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

5. Bol bol galeri/müze gezmek bilginizi arttırır

Hem tarih hem sanat bilginizi arttıracak hem de estetik zevklerinizi geliştireceksiniz. Unutmayın galeriler zaten ücretsiz, ülkemizdeki müzelerin çoğu da emeklilere ya ücretsiz ya da indirimli.

6. Seyahat etmek başka kültürlerle kaynaşmanıza yardımcı olur

Kabul ediyoruz Türkiye şartlarında bunu yapmak hem çok zor hem de maddi açıdan çok yıpratıcı ama yine de kenarda biraz birikmişiniz varsa dünyayı dolaşmaktan kendinizi alıkoymayın.

7. Maket yapmak zihninizi dinç tutar

Hazır olarak parçaları satılan maketlerden alıp bu hobiye başlayabilirsiniz.

Aslında para harcamanıza da gerek yok. Sadece evde var olan basit malzemelerle neredeyse sıfır maliyete çok güzel işler yapabilirsiniz.

Hatta olayı abartırsanız böylesine nefis şeylere sahip olabilirsiniz.

8. Koleksiyon yapmak boş kalmanızı engeller

Para, pul, saat aklınıza ne geliyorsa koleksiyonunu yapıp bu işi kendinize hobi edinebilirsiniz. Bit pazarlarında ve ikinci el dükkanlarında koleksiyonlarınız için birçok parçayı çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

9. Müzikle uğraşmak ruhunuzu dinç tutar

Telaş yapmayın bunun için de ücretsiz kurslar mevcut. İş işten geçti demeyin. Hem görece kolay olan enstrümanları öğrenmek sandığınız kadar zor değil hem de şan dersleriyle sesinizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz.

10. Dil öğrenmek sosyalleştirir

Dünyanın en keyifli şeylerinden biri dil öğrenmektir. Sosyalleşmenizin yanında yeni kültürleri tanımanıza da fırsat verir. Ücretsiz kursların yanında internet üzerinden dil öğrenme servisi sağlayan ücretsiz sitelerden de yardım alabilirsiniz.

11. Fotoğraf çekmek kaliteli vakit geçirmenize yardımcı olur

Her bütçeye uygun fotoğraf makineleri mevcut. Bir süre sonra çektiğiniz fotoğrafların güzelliğine siz de inanamayacaksınız.

12. Tasarım pasta işine girmek hem boş vakitlerinizi değerlendirir hem de bu işten para kazanabilirsiniz

Hanımlarımızın doğuştan yetenekli olduğu başka bir şey de pasta börek yapımı. Ama bunun da kursları mevcut. Ayrıca bu işten çok para kazanabilirsiniz bizden söylemesi.

13. Model araba/uçak/gemi sahibi olmak sizi çocukluğunuza geri götürür

Benzinli ve pilli olarak iki ayrı seçeneği olan bu oyuncakları kullanmanın keyfine bir kere vardığınızda bir daha kumandasını elinizden bırakamayacaksınız.

14. Sosyal medya kullanmak tüm gelişmelerden haberdar olmanızı sağlar

Sosyal medyada emekli twitter fenomenleri, blog yazarları fazlasıyla mevcut. Kendinizi ifade edebilmenin en güzel yollarından biri olan sosyal medyayı kullanarak meramınızı anlatabilir, hatta onedio'da kendi galerilerinizi yaratabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir