Görüş Bildir
Haberler
Elvan IAAF'e Dava Açtı

Elvan IAAF'e Dava Açtı

Batuhan
23.03.2016 - 12:30

Doping yaptığı gerekçesiyle savunması istenen milli atlet Elvan Abeylegesse, Uluslararası Atletizm Federasyonu'na (IAAF) dava açtı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Elvan, 2005 ve 2007'de düzenlenen dünya şampiyonalarında verdiği numunelerle ilgili yapılan geriye dönük analizlerde yasaklı madde tespit edildiği gerekçesiyle savunmasını isteyen IAAF'in, analiz tespitlerinde teknik hatalar yaptığını savunarak, Monaco İdari Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

Sporcunun menajeri Önder Özbilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada 'Dünya Anti-Doping Ajansı'na (WADA) akredite laboratuvarların birinde görev yapan bir uzmandan aldığımız rapor var. Geriye dönük analiz incelemelerinde 8-9 tane teknik hata yapılmış.' dedi.

Numuneleri saklama koşullarının da şüpheli göründüğünü belirten Özbilen, 'Elvan'da madde bulunmadığını, madde izine rastlandığını ifade etmişlerdi. Bu iddiaların tutarlı olmadığını düşündüğümüz için WADA'dan bir uzmandan rapor aldık.' diye konuştu.

Savunma sürecinde IAAF'e birkaç kere iyi niyet çözümü için teklifte bulunduklarını ancak olumsuz yanıt aldıklarını belirten Özbilen, 'Monaco İdari Mahkemesi, sporcunun yarışma takvimiyle ilgili durumuna istinaden başvurumuzu acil dava statüsüne aldı. İlk celse görüldü. IAAF, avukatlarını belirlemek için ek süre istedi. 3 haftaya kadar 2. celse görülür. Bunun yanında iyi niyet çözümü tekliflerimiz değerlendirilmediği için ağır ceza davası da açıyoruz.' ifadelerini kullandı.

Özbilen, davayı kazanmaları durumunda, IAAF'in iddialarının 'yok hükmünde' sayılacağını sözlerine ekledi.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın