Ekranların En Yeni Uyarlama Dizisi Bir Aile Hikâyesi ve Orijinali This Is Us'ı Sizler İçin Karşılaştırdık

-

This Is Us Amerika'da reyting rekorları kırmıştı. Türkiye'deki versiyonu Bir Aile Hikayesi aynı başarıyı gösterebilecek mi ya da bu dizi ne kadar uyarlanabilir bir dizi? Hepsi bu içerikte...

Son dönemlerde malumunuz TV dizileri iyice birbirini tekrar etmeye başladı. Kısır bir döngü içinde gidiyorlar. Hal böyle olunca yurt dışından pek çok dizi satın alınıp bir uyarlama tercih ediliyor.

En yeni uyarlama dizimiz ise Fox TV'de cumartesi günleri ekrana gelen "Bir Aile Hikayesi". Başrollerinde Songül Öden, Birkan Sokullu, Olgun Toker, Celil Nalçakan yer alıyor.

Dizinin orijinali, son 3 sezondur Amerika'da reyting rekorları kıran ve kırmaya da devam eden dram türünde bir aile dizisi.

Bu diziyi uyarlamanın ne kadar doğru ya da başarılı olup olmayacağına değinmeden önce biraz dizinin konusundan bahsedelim. Detayları merak edenler buraya gelsin.

İzleyen Herkeste Terapi Etkisi Yaratan 'This is Us' Dizisini Neden İzlemeliyiz? - onedio.com
İzleyen Herkeste Terapi Etkisi Yaratan 'This is Us' Dizisini Neden İzlemeliyiz? - onedio.com

Dizi üçüz bebekleri olan bir ailenin; çocuklarını büyütürken yaşadıkları mutlulukları, karşılaştığı problemleri sürekli bugünden ve geçmişe yaptıkları flaşbeklerle anlatıyor.

Dizide bir anne ve baba üçüz bebek bekliyorlar ve doğum esnasında bebeğin birini kaybediyorlar. Bunun üzerine tam da o gün hastaneye bırakılan sahipsiz bir bebeği evlat ediniyorlar. Buradaki en önemli konu, hatta dizinin ana eksenini oluşturan durum şu:

Bebek bekleyen anne baba beyaz ve Amerikalı bir ailedir. Evlat edindikleri bebek ise siyahidir. Dizinin ele aldığı en büyük konudan biri ırkçılık. Amerika'da siyahilere yapılan ırkçılık ne kadar eskisi kadar olmasa da hala belli durumlarda kendini gösteren bir durum.

Ve dizide; bir anne ve babanın özellikle de annenin hem üvey hem siyahi olan çocuğuna alışma süreci, onu yetiştirirken kardeşleriyle ve çevreyle karşılıklı yaşadıkları zorluklar tek tek anlatılıyor.

Durum böyleyken Türkiye'de bu dizinin uyarlamasının çekileceğini duyan This Is Us fanları epey bir şaşırmıştı. Çünkü beyaz bir ailenin içindeki siyahi bir çocuğun yaşadığı problemlerin Türkiye'de bir karşılığı yok.

Siyahi bir çocuğun beyaz anne babaya sahip olmasını, büyürken yaşadığı dışlanma sancılarını asla tam olarak yansıtılamayacağı düşünülüyor.

Bu konuya yapımcılar nasıl bir duruş sergileyecek derken, orijinal dizideki siyahi Randall karakteri Türkiye'de bir "Roman" olarak gösterildi. Evet Romanlar Türkiye'deki azınlıklardan bir tanesi ama siyah-beyaz ayrımı açısından asla kıyas, karşılaştırma yapılamayacak düzeyde.

Dizinin orijinalini izleyenler için bu asla kabul edilemeyecek bir şey.

Bir başka konu ise; en son 4. bölümü yayınlanan dizinin hemen hemen tüm sahnelerinin bire bir aynı olması. Sadece kültürel farklılıklara yönelik değişimlere yer verilmiş.

Elbetteki benzerlikler olacaktır, olay örgüsünden ve karakterlerin gidişatından asla ödün verilebilecek bir dizi kurgusuna sahip değil. Ama izlerken insan ister istemez Türkçe altyazı çevirisi izliyormuş gibi hissediyor.

Gelelim ana karakterlere ve oyunculuklara burası da oldukça önemli. Üçüz çocuklara sahip ebeveyn çiftlerimizden olan Rebecca'yı Songül Öden, Jack'i ise Celil Nalçakan canlandırmış. Songül Öden hem fiziksel hem de kimya olarak çok iyi bir seçim.

Celil Nalçakan'ı bir Jack olarak kafamızda tam olarak oturtamasak da, Türkiye'deki özverili, içten baba figürü için uygun olabilir. Şu an biraz daha pasif kalmış gibi. Umarız ilerleyen bölümlerde tüm aile üzerindeki naif hakimiyeti ve derinliğini daha iyi yansıtılır.

Üçüzlerden en büyüğü olan; yarı ünlü, yakışıklı, cazibeli her şeyi tammış gibi görünen aslında büyük psikolojik sıkıntılara sahip Kevin rolü için Birkan Sokullu cuk oturmuş. Kendisi gayet başarılı.

Manny TV şovu yerine reklamların "gofret güzeli" seçimi harika. :)))

Üçüzlerden ikincisi Kate rolünde Elçin Afacan'ı görüyoruz. Kate, çocukluğundan beri ciddi kilo problemleri olan, her yediğinin kalori hesabını yapan, bu nedenle ağır komplekslere sahip biridir.

Elif Afacan, Kate için onun yanında sanki kilolu değil de biraz balık etli gibi durmuş. Yani bu role tam olarak uyması için en az bir 50 kilo daha alması lazım. Ve asla 36 yaşında gibi durmuyor.

Elçin Afacan en fazla zorlasak 28 yaşında gibi duruyor. Orijinal karakter ise 36 yaşında. Bu yüzden onun hem yaş hem de kilo kaygıları biraz gereksiz gibi geliyor.

Bir de Kate'in şişmanlar terapi grubunda tanıştığı kendi gibi şişman, onu ve yaşadığı tüm sıkıntıları anlayan bir sevgilisi var. Ama "Bir Aile Hikayesi"nde tesadüfen tanıştığı, fit, yakışıklı, anlayışlı bir prens ile peri masalı yaratılmış.

Keşke bu konuda aslına sadık kalınsaydı. Böyle biraz gerçeklikten uzak kalmış.

Şimdi gelelim siyahi olan evlat edinilmiş bebeğe. Herkes gibi biz de en çok onu merak ettik. Bebeğin Roman olduğunu söylemiştik. Yapımcılar oyunu Olgun Toker'den yana kullanmışlar ve çok da iyi yapmışlar.

Burada Olgun Toker'e büyük bir alkış istiyoruz! Rolünün hakkını fazlasıyla vermiş. Dışlanmış ama yılmamış, her şeye rağmen büyük başarılar kazanmış ama içinde sahip olduğu o yaraları da öyle iyi yansıtmış ki. Helal olsun valla!

İzlerken karşımızda beyaz bir Randall gördük sanki.

Bir diğer alkış da Randall'ın babasını oynayan Ali Seçkiner Alıcı'ya gelsin! Yıllar sonra karşılaşan baba-oğul sahnelerinde hiçbir yapmacıklık yok. Her şey o kadar doğal ve duygulu ki. Gözlerimiz yaşardı...

Ama dizinin en sağlam ve en sevilen karakterlerinden biri olan William yani Şakir gelecek bölümlerde nasıl resmedilecek bu işte büyük bir merak konusu. Eski hippi, müzisyen, biseksüel olan bu baba bakalım bizde nasıl karşılık bulacak?

Son olarak bir karakter daha var ki o da Randall'ın eşi Beth. Onu da İrem Sak canlandırıyor. Ama üzgünüz ki İrem Sak karakteri pek anlamış değil gibi. Beth dominanttır ama aynı zamanda muhteşem bir eş, anne ve kocasına deli gibi aşık bir kadındır.

İrem Sak nedense kocasına sürekli üstten bakan, her durumda anlamak yerine onu yargılayan biri gibi duruyor. Belki ilerleyen bölümlerde bu durum da düzelir.

Kısacası dizinin orijinalini izlemeyenler ve hikayeyi bilmeyenler için TV'de oldukça güzel bir alternatif. Ama orijinal hikayeye hakim olanlar için maalesef zor.

Şu anda 4 bölümü yayınlanmış dizinin reytingleri hiç de fena değil. Her hafta biraz daha artırıyor. Bakalım zaman ne gösterecek.

BONUS: Şunu da söylemeden geçemeyeceğiz. Dizide seksi olması gereken bir dans sahnesi var. Yani tamam bizim striptiz gibi bir kültürümüz olmayabilir ama dansöz kostümü nedir Allah aşkına? Hadi kostümü de yaptınız o Mezdeke hiç olmuş mu? :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gizmen-ozkan

Dizi gayet güzel uyarlanmış. Bizler gayet sevdik. Saçma sapan diziler yayınlanacağına böyle kaliteli yabancı diziler uyarlansın. Reytingleri de gayet iyi ve öyle de olacak gibi görünüyor . ❤️❤️❤️❤️❤️❤️ .

aslinur-ceviz

Obezite bir hastalıktır. Tedavisi de vardır. Kanser olan insanlar ille de kanser olan kişilerle mi evlenmeli? Benim bugüne kadar izlediğim en gerçekçi dizilerden biri bu dizi. Orjinaline gelirsek Amerikan kültüründe (ki bence amerikan diye bir ırk yok o ayrı mesele) çok başarılı amerikadaki topluma inanılmaz derecede katkı sağlaması etken olması harika. Yine de bu kadar içten bir senaryonun yetenekleri bizde de var eminim. Ancak toplumumuzda oluşturulan algı bozukluğu yüzünden yapımcılar cesaret edemiyor. Görürsünüz 3-5 bölüm sonra kaldırırlar diziyi tutmadı diye. Dizi ekrandan kalkmasın diye de entrikayı basarlar uyuşturucu gibi. Artık daha gerçekçi yorum yap onedio....

aslinur-ceviz

onedio ekibi ukalalığın tavan yine adı üstünde uyarlama kimse aynı performansı beklemesin. Burası türkiye bu ülkenin kaldırabileceği ölçüde bir kültür var. Dalga geçtiğiniz dansöz sahesi bu ülkenin geçmiş kültüründe erkeklerin eğlencesiydi. Hatta ahlaklı bir eğlence bile denebilir. Diğer taraftan obez ya da kilolu bir kadını çok yakışıklı bir adam sevemez mi? onlar insan değil mi? Tam tersi olsun obez bir adam çok güzel bir kadın sevemez mi? İnsanlık ve ahlak dışı bir sürü aptal dizi yüzünden bu ülke insanlarının algısıyla oynayıp herkesi aptallaştırıp sağlıksız kilo değerlerini normalleştirdiniz yetmedi mi? Bir aile hikayesindeki yönetmene helal olsun gerçekleri yansıtmış olması gerekeni yansıtmış. Bir insanın dış görünüşünün yanında bir insanın ruhunun da değerli olduğunu anlatmış.

sowhat

allah belanızı versin ya bari this is us'ımızı rahat bıraksaydınız. senaryo yazacak zekanız yok sadece uyarlamayı biliyorsunuz. This is us sıcaklığını asla ama asla yapamazsınız

gizmen-ozkan

Sen önce dizinin vermek istediği mesajı anla da. This is us ı bari rahat bıraksalardı diye havlama. Herkes bizim uyarlamayı sevdi. İlgi çekmek için iyice küçük duruma düşüyorsunuz artık . ! .

sowhat

Bu terbiyesiz üslubunuza cevap bile verilmemeli ama.. Dizinin vermek istediği mesaj madem çok önemli (ki katılıyorum orijinal senaryo gerçekten çok değerli) o zaman kendi zekalarıyla bi senaryo yazsınlar da millet izlesin. Siz de ancak başkalarının düşünüp yazdığı müthiş oyunculuklarla çekilen dizilerin ancak iğrenç bir şekilde uyarlanmış en can alıcı noktalarının değiştirip klişelenmiş halini böyle savunursunuz. :D komik

ruzgoazyeb

Olgun Toker o kadar iyi ki, yeni imajında kendisini bir süre tanıyamadım bile. Harika oyuncu

Görüş Bildir