Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ekonomide ‘Ayşe Teyze’ Örneğini Hayatımıza Kazandırmıştı: Güngör Uras Yaşama Veda Etti

 > 
770PAYLAŞIM

İktisatçı ve ekonomi yazarı Güngör Uras, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede yaşama veda etti.  Ekonomi gündemini "Ayşe Teyze" örneği ile herkesin anlayacağı dilden aktarmasıya bilinen Uras 85 yaşındaydı. 

Uras'ın ölüm haberini, Milliyet gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç sosyal medyadan duyurdu.

Güngör Uras kimdir?

Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras  22 Temmuz 1933'te, Düzce'de dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini Ankara'da TED Yenişehir Koleji'nde tamamlayan Güngör Uras, 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 

1988'de Boğaziçi Üniversitesi'nde doçentliğe hak kazandı, 1994'te ise Marmara Üniversitesi'nde profesör ünvanı aldı. Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 

1974 - 1980 yılları arasında TÜSİAD Genel Sekreterliği görevinde bulundu. 

Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak görev aldı. 

1968 yılında Türkiye İktisat Gazetesi`nde köşe yazarlığına başlayan Uras, sırasıyla Rapor, Tercüman, Güneş, Sabah, Yeni Yüzyıl gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

1998 yılından bu yana Milliyet ve Dünya gazetelerinde ekonomi konularında köşe yazarlığı yapıyordu.

Evli ve bir çocuk babasıydı.

Uras, 22 Ağustos Çarşamba günü Bebek Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Ekonominin usta kalemi Güngör Uras'ın ardından taziye mesajları paylaşılıyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir