Görüş Bildir

Ekmeğe Bir Zam Daha Geliyor: 4 Liradan Satılacak

Anasayfa
 > Gündem

Artan maliyetler karşısında ayakta durmakta zorlanan İstanbul’daki bazı fırıncılar, 1 Şubat’tan itibaren ekmeği 3.5-4 TL’den satmaya başlayacak.

Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre, aralık ayında yapılan zamla 3 TL'ye satılmaya başlanan ekmeğe yine zam geldi. Ay başından itibaren İstanbul'da Beşiktaş, Sarıyer ve Şişli'deki fırınlarda ekmek 3.5 TL'den, Kadıköy, Maltepe ve Ataşehir'de de 4 TL'den satılmaya başlanacak.

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, önlem alınmaması durumunda 1 ay sonra 5-6 liralara ekmeğin satılacağını söyledi.

"Ruhsatsıza göz yumuldu"

"Ruhsatsıza göz yumuldu"

Hem girdi maliyetlerindeki artış hem de ruhsatsız fırınlar nedeniyle işlerin oldukça zorlaştığını ifade eden Kolivar, kamunun mutlaka adım atması gerektiğini belirtti.

İstanbul'da bin 500 civarında ruhsatsız fırın olduğunu söyleyen Kolivar, kaçak olmalarına rağmen bunlara doğalgaz, elektrik ve su verildiğini, dürüst çalışan fırıncı esnafının da hakkının yendiğini kaydetti. Kolivar, “Tarım Bakanlığı ve bazı ilçe belediyeleri bunlara göz yumuyor” dedi.

Resmi karar beklenmiyor

Resmi karar beklenmiyor

Ekmeğe resmi zam kararı, ticaret odalarına bağlı meslek odaları tarafından alınıyor. Ancak son 6 ayda un, maya, doğalgaz ve elektrik fiyatlarında yaşanan hızlı artış nedeniyle fırınlar oda kararını beklemeden kendileri zam yapıyorlar. Şu anda İstanbul'da resmi ekmek fiyatı ise 2.5 TL.

Kaçaklar engellenirse 1.5 TL ucuza satılır

Ruhsatsız çalışan bin 500 fırının 500'ünde üretim izni dahi olmadığını söyleyen Cihan Kolivar, ilgili mercilere başvurmalarına rağmen yıllardır sonuç alınamadığını belirtti. Kaçak fırınların kapatılması durumunda mevcut fırınların kapasiteyi günlük 9 bin ekmeğe çıkaracağını anlatan Kolivar, yaptıkları hesap sonrası kapasite artırımıyla ekmeğin 1.5 TL ucuza satılabileceğini dile getirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
34
25
10
6
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
sövenadam

Bir kömüre bir una memleketi satanlar her Allah kitap diyenin peşinden mal gibi koşanlar düşünsün. daha erken seçim olmasın, bırak ekmeği içecek su bile alam... Devamını Gör

mertens

5 olsun, hem tüketim azalır çünkü ülkede aşırı ekmek israfı var, hem de akp'li seçmen kafasını taşa vurur belki

NightWolf

olmayan şeyi mi taşa vursunlar?

Ziya Akbaş

"Yıllardır kaçak fırınların sorumlusu da kılışdar, o yüzden erdoğan'a oy vermeye devam", di mi???