Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket EgyptAir Uçağının Enkazıyla İlgili Çelişkili Açıklamalar

Anasayfa > Gündem

Fransa’nın başkenti Paris’ten Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitmekte olan, 3'ü çocuk 56 yolcu ve 10 mürettebatın bulunduğu Mısır Havayolları'na (EgyptAir) ait bir yolcu uçağı Akdeniz'de düştü. Havalandıktan yaklaşık 3 saat sonra Mısır hava sahasında radar ekranlarından kaybolduğu açıklanan uçağı arama kurtarma çalışmaları Yunanistan'ın Kerpe Adası açıklarında yoğunlaştı. Mısırlı yetkililer uçağın teknik sorundan ziyade terör saldırısıyla düşmüş olması ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı. EgyptAir yetkilileri uçağın enkazının Kerpe adası açıklarında bulunduğunu açıklarken Yunan yetkililer bulunan parçaların uçağa ait olmadığını belirtti. Arama çalışmaları hala devam ediyor...

Mısır Havayolları (Egypt Air), Paris- Kahire seferinin gerçekleştiren bir uçağının bu sabah radar ekranlarından kaybolduğunu duyurdu.

Airbus A320 tipi uçakta 3'ü çocuk 56 yolcu ve 3'ü güvenlik, 7'si de uçuş görevlisi olmak üzere 10 da mürettebat bulunuyordu.

12 yaşındaki Airbus A320 tibi uçak kaybolduğu sırada 11 bin 280 metre yükseklikte seyrediyordu. 

Uçağı kullanan pilotunun 2.101 saati Airbus'ta olmak üzere 6.275 saat uçuş deneyimi olduğu açıklandı.

Reuters haber ajansı Mısırlı sivil havacılık yetkililerinin, uçağın denize düşmüş olabileceğini söylediğini duyurdu.

Mısır'ın resmi gazetesi El Ahram uçaktan bir acil yardım çağrısı gelmediğini yazdı.

Mısır sivil havacılık kurumu arama kurtarma çalışmalarına başlandığını ve uçak hakkında teknik bilgi toplandığını açıkladı.

Fransa da uçakta Fransız yolcuların olma ihtimaline karşı bir kriz masası oluşturdu.

Son irtibat kaybolmadan 10 dakika önce

Son irtibat kaybolmadan 10 dakika önce

Uçaktaki yolcuların yakınları haber alabilmek için havaalanına gitti.

Devlete ait Mısır gazetesi Ahram, uçakla son irtibatın, radardan kaybolmadan 10 dakika önce gerçekleştiğini ifade etti.

Reuters haber ajansına konuşan Yunanistan Sivil Havacılık Birimi'nden Kostas Litzerakis, Yunan hava trafik kontrolörlerinin son uçak Kea adası semalarındayken pilotla kurdukları son iletişimde, 'pilotun herhangi bir sorundan bahsetmediğini' söyledi.

İmdat sinyali verildi mi?

İmdat sinyali verildi mi?

Görsel: Al Jazeera

Kaybolmadan önce ise uçaktan imdat sinyali verilip verilmediğinen dair ise çelişkili haberler geldi.

Mısır'ın resmi gazetesi al Ahram'ın EgyptAir açıklamasına dayandırdığı haberde, Mısır ordusunun arama kurtarma ekiplerinin uçaktan yerel saatle 04.26'da, kaybolmadan yaklaşık iki saat önce imdat çağrısı aldıklarını belirtirken Mısır ordusu ise herhangi bir imdat sinyalinin alınmadığını duyurdu.

EgyptAir Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmed Abdül de, uçağın havalanmasından önce de herhangi bir sorunun rapor edilmediğini belirtti.

EgyptAir, uçaktaki yolcuların milliyetlerini de açıkladı.

Buna göre uçakta 15 Fransız, 30 Mısırlı, 1 İngiliz, bir Belçikalı, 2 Iraklı, 1 Kuveytli, 1 Suudi Arabistanlı, 1 Sudanlı, 1 Çinli, 1 Portekizli, 1 Cezayirli ve 1 de Kanadalı bulunuyordu.

'Ani ve keskin dönüşler yaptı'

'Ani ve keskin dönüşler yaptı'

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, uçağın düşmeden önce sağa sola ani ve keskin dönüşler yaptığını söyledi.

Arama kurtarma çalışmaları Yunanistan'ın Kerpe Adası açıklarında yoğunlaştı.

Kammenos, Airbus A320 tipi yolcu uçağının, 90 derece sola ve 90 derece sağa döndüğünü ve 6 bin 700 metreden yüksek bir konumdan düşüp radardan kaybolduğunu ifade etti.

'Bir kaza veya değil, aklımızda terör ihtimali de var'

'Bir kaza veya değil, aklımızda terör ihtimali de var'

Hollande, 'Şu aşamada, ailelerle dayanışmaya öncelik vermeliyiz (...) Bir kaza veya değil, aklımızda terör ihtimali de var' dedi.

'Girit adası açıklarında düştü'

'Girit adası açıklarında düştü'

Görsel: Al Jazeera

Resmi bir açıklama yok ancak Yunan ve Mısır basınına konuşan yetkililer, 'Uçağın Akdeniz'de Girit adası açıklarında düştüğünü' söylüyor.

"Terör ihtimali yüksek"

"Terör ihtimali yüksek"

Mısır Havacılık Bakanı Şerif Fethi, uçağın teknik sorundan ziyade terör saldırısıyla düşmüş olması ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı.

Uçağın enkazıyla ilgili çelişkili açıklamalar

EgyptAir Başkan Yardımcısı Ahmed Adel CNN'e yaptığı açıklamada enkazı bulduklarını söyledi.

EgyptAir’in Twitter hesabından yapılan açıklamada ise, Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı’nın Dışişleri Bakanlığı’ndan MS 804 numaralı kayıp uçağın enkazının Karpathos (Kerpe) adası yakınlarında bulunduğunu ilan eden resmi bir mektup alındığı duyuruldu.

Ancak bu iddialar Yunan yetkililerce yalanlandı. 

EgyptAir’den gelen açıklamaların ardından gazetecilere konuşan Yunanistan’ın hava güvenliğiyle ilgili en üst düzey yetkilisi Athanasios Binis, bulunan parçaların uçağa ait olmadığını açıkladı.

Reuters’a açıklama yapan ABD’li yetkililer ise uydu görüntülerinde patlamaya dair herhangi bir işaret bulunmadığını söyledi.

AFP, Reuters ve BBC

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
421
239
38
19
14
7
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Heisenberg

Daha Malezya uçağı bulunamadan şimdi bi de Paris uçağı mı kayboldu? Hadi hayırlısı...

yorumsuz

Rusların işi gibime geliyor.

Fatih Albayrak

Muhtemelen denize çakılmış görüldüğü üzere