Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ego Hakkında Söylenmiş ve Okudukça 'Egonuzu' Darmadağın Edecek 19 Olağanüstü Aforizma

-

İnsan olarak her birimizin tek bir gayesi var, egomuzu tatmin etmek.

Kabul etsek de etmesek de...

Hal böyle olunca, insan zihninin en büyük karmaşalarından birisi olan ego hakkında öyle güzel aforizmalar dile getirilmiş ki, okuduğunuz zaman hak vermemeniz elde değil...

#1

Eğer etrafta egomdan daha önemli birşey varsa, hemen yakalanıp vurulmasını istiyorum!

Zaphod Beeblebrox - Otostopçunun Galaksi Rehberi

#2

Ben... 

Umar, değer verir, değer verdiklerinin gözüne girebilmek ve o gözlerde kendi değersizliğini unutmak için kurar da kurar; kurduğu fantezilerin yıkılmaması için ödünler verir, eksikliğinin oluşturduğu ve o eksikliğin cismanileşmiş hali olan bu pozitif yokluk imajının devamı uğruna kendini değerden düşürmekle geçer ömür ve sonunda, imajlar yıkıldığında, kurgu boşa çıktığında bir kez, uğruna çürütülen ömre geri dönerek hasar kaydını tutmaya çalışır yapıdaki çürüklerin. Sanmayınız ki bir kere hayal kırıklığının ardından tanımak diye bir şeyin olamayacağanı öğrenir "ben"; yeniden yanlış tanımak için ileri adım atmadan önce eskinin izlerini silmekle geçen vakittir o durgunlukları.

Abdülhak Şinasi

#3

Ne kadar inkara teşebbüs etsek de; mutluluğun yönü, egonu övmekte ve yüksek bir binanın üzerinden insanları selamlamaktadır.

Albert Camus

#4

Bir zamanlar, bazı konularda yeterince iyi olmadığımı düşünüyordum... Şimdiyse, aynı konularda yeterince kötü olmadığımı fark ediyorum.

Anonim

#5

En büyük düşmanınız,
Kendi fikirleriniz
Kendi cehaletiniz
Kendi egonuzdur.

Revolver Filmi

#6

Egosu dünyayı kaplayan insanlar, dönüp bir de yalnızlıktan şikayet ediyor. 

Hayatınızda bir başkasına yer mi bıraktınız?

Gökhan Özcan

#7

Eğer bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.

Çin Atasözü

#8

Ego, aklımıza gelebilecek tahmin edebileceğimiz en kötü güven dolandırıcısıdır. Çünkü onu göremezsiniz. En büyük ve tek numarası “ben senim”dir. Yani onu fark etmeniz çok zordur hatta imkansızdır. Zaten en büyük sorun, egonun bakacağınız son yerde saklanmasıdır, Yani içinizde, kendi içinde. Düşüncelerini, sizinkiymiş gibi saklar, onun duyguları, sizin duygularınızmış gibi...

Revolver - Film

#9

Yeni bir ilişkiye başladığında "hiç aldattın mı?" yerine "hiç aldatıldın mı?" sorusu hiçbir zaman sorulmaz. Çünkü insanlar senin egonun ne kadar yaralandığıyla değil, senin onların egosunu ne kadar yaralayabileceğin ihtimaliyle ilgilenirler.

Anonim

#10

Zenginler yaptıklarıyla, fakirler yapmadıklarıyla övünürler, ego ortak düşmandır.

Anonim

#11

Özür dilemek, sizin haksız olduğunuz anlamına gelmez. Karşınızdaki insana verdiğiniz değerin egonuzdan yüksek olduğunu gösterir.

Sigmund Freud

#12

Bazı insanların ruhundan egosunu söküp atsak geriye koca bir "hiç" kalır.

İşte bu kadar boştur egosu yüksek insan.

Anonim

#13

Hiçbir ego kendi gerçeğiyle baş edecek denli küçük değildir çünkü.

Aslı Erdoğan

#14

Egosunu beslemekten, karakterini aç bırakan insanlar var.

T. S. Eliot

#15

Garip değil mi? Bir insana vazgeçilmez olduğunu hissettirdiğinizde, ilk vazgeçeceği kişi siz olursunuz!

Sigmund Freud

#16

Ben ihtiyaç duyulmak istiyorum. Benim birisinin hayatında vazgeçilmez olmaya ihtiyacım var. Bütün boş vaktimi, egomu ve dikkatimi yiyip bitiricek birine ihtiyacım var. Bana bağımlı biri. Karşılıklı bağımlılık. 

Chuck Palahniuk

#17

Ne zaman yukarılara tırmansam, "ego" diye bir köpek tarafından takip ediliyorum.

Friedrich Nietzsche

#18

Hala anlayamadınız değil mi?
Önemli olan haklı ya da haksız olmak değil. Kavganın kazananı yoktur. Ya kaybedersiniz ya da daha çok kaybedersiniz. Önemli olan kalp kırmamak. Önemli olan yargılamadan, karşılıksız sevebilmek ve iyilik yapabilmek. Haklı bile olunsa özür dileyecek kadar asıl olmak, bilge olmaktır. Egonuzu kontrol edemediğiniz sürece, o sizi kontrol etmeye devam edecek. Böyle olduğu sürece tüm dünya sizin bile olsa asla mutlu olamazsınız.

Albert Einstein

#19

Nefsini yenmeyi başardığın zaman, içindeki bütün karanlıklar aydınlığa dönüşecektir.

Mevlana

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hataetti

Ego doğamızda olan birşeydir sonuç itibariyle yiyecek son lokma ekmeğini yemeyip başkasına vermen bile vicdanını rahat tutman ve yine kendini düşünerek hareket ettiğin bir eylem olmuş olur gerisi cehalettir ego kötü birşey değildir vicdanımız kaideye aldığımız sürece

manonthehood

7 numara egoyu değil, Türkiye'nin şu anki durumunu anlatıyor admin. Lütfen listeden çıkarınız yoksa hapis cezası alabilirsiniz.

Gizli Kullanıcı

o laflar boy boy sana girsin egom :D

okabe-rintarou

Your ego is my lego bro -( Li Sheng Shun )

corpse-bride

Egosunu beslemekten, karakterini aç bırakan insanlar var. bugün egodan deliren işyerimden birisi -kendini ne sanıyorsa altı üstü benle aynı maası alan kıcıkırık calısan- küçük dagları kendi yaratmıs gıbı ego kasmaya kalktı gereken cevabıda aldı alısmıs onla bunla köpek gibi dalaşmaya kimsenin bunu götüne taktığı yok anca tırıvırı embesil dolu dünya yaw

Görüş Bildir