Görüş Bildir
Haberler
Eğit-Donat Kırşehir'de Başlıyor

Eğit-Donat Kırşehir'de Başlıyor

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD ve Türkiye, 2 bin Özgür Suriye Ordusu militanının eğit-donat projesinin yürürlüğe konması konusunda anlaştı. Türkiye toprakları üzerinde gerçekleştirilecek eğitim, Kırşehir'de Hirfanlı yakınlarında bulunan askeri eğitim bölgesinde yapılacak.

RT'de yer alan habere göre, ABD Avrupa Komutası (EUCOM), ABD Merkez Komutası (CENTCOM) ile yüksek rütbeli Türk askeri yetkilileri, Genelkurmay Başkanlığı'nda görüştü. Taraflar, Suriye rejimi karşıtı militanların eğitilmesi ve silahlarla donatılmasının Kırşehir, Hirfanlı'da yapılmasına karar verdi.

Eğitimlere de katılacak Amerikalı askeri yetkililer, silah ve mühimmat sağlayacak. Aralık ayı sonunda başlamasına anlaşılan eğitimlerin Washington tarafından karşılanması bekleniyor.

PYD-PKK SORUNU

Ankara ve Washington, PYD'li ve PKK'lı militanların eğitimi konusunda uzlaşma sağlayamadı. Türkiye, PKK'nın bir kolu olarak sayılan PYD'nin Kürt militanlarının eğit-donata katılmasına karşı çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz ay, 'PYD'ye silah desteği vermek ve PYD'ye verilecek silah desteğiyle IŞİD'e karşı burada bir cephe oluşturmak. Tamam da PYD şu anda bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütüdür. Bir terör örgütüne kalkıp da bize dost olan NATO'da beraber olduğumuz Amerika'nın böyle bir desteği, açıktan açığa söyleyerek bizden 'evet' ifadesini, yaklaşımını beklemesi çok çok yanlış olur, böyle bir şeyi bizden beklemesi mümkün değil, böyle bir şeye de biz 'evet' diyemeyiz.' açıklamasını yapmıştı.

Türkiye'nin aksi yöndeki ısrarlarına rağmen, Pentagon yetkililerinin PYD'lileri Kuzey Irak'ta eğiteceği iddia edildi.

  • Vatan
Kaynak: http://www.gazetevatan.com/egit-donat...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0