İzmir Tatil Yerleri! Ege'nin İncisi İzmir ve Çevresinde Bulunan Tatil Yapmalık 13 Tatil Yeri

-

İzmir tatil yerleri, tatil köyleri, beldeleri her zaman çok popüler olmuştur. 

Memleketimizin her yeri ayrı bir cennet. Özellikle Ege Bölgesi tabiat ana tarafından sanki biraz daha kayırılmış gibi. Ege'nin incisi olarak bildiğimiz İzmir, büyükşehir olmasının yanı sıra tatil yapılacak birçok bölgeye yakınlığı ile de biliniyor. Biz de İzmir'in çevresinde bulunan 13 güzel yeri sizler için listeledik.

1. Özdere

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı olan Özdere, şirin bir kıyı beldesi. Aynı zamanda bakanlar kurulunca onaylanmış Menderes'in tek turizm bölgesi. Bu küçük yer, toplam 10 bin yatak kapasitesine sahip otel, motel ve pansiyonlardan oluşuyor. Tarih geçmişi de oldukça zengin.

2. Sığacık

İzmir'in güneybatı bölümünde yer alan Seferihisar'ın oldukça güzel bir mahallesi. Aynı zamanda Teos antik kentine de ev sahipliği yapan Sığacık'ın denizi ve doğa güzelliği görülmeye değerdir.

3. Şakran

Özellikle 1970-1980 yıllarında birçok İzmirlinin yazlık sahibi olduğu bölge diyebiliriz. Ulaşımın şehre oldukça kolay olması, mükemmel deniz manzarası buranın başlıca tercih edilme sebebi. Bir de buranın kendi ismiyle anılan böreği dillere destan.

4. Dikili

İl merkezine uzaklığı 120 km olan Dikili, bereketli toprakları ile tanınır. Özellikle Bergama'nın sayfiye bölümü diye anılır ve oldukça fazla tercih edilen bir turizm bölgesidir. Balıkesir'e kuzey kısımdan oldukça yakındır. O bölgede yaşayan çoğu kişinin bir gençlik anısı mutlaka vardır Dikili'de...

5. Ürkmez

Gümüldür ve Seferihisar arasında kalan Ürkmez, tam olarak kafa dinmelek isteyenler için mükemmel bir tatil yeri. Sahil çoğunlukla taşlıktır ama denizinin temiz olma sebebi de budur.

6. Urla

İzmir'e 35 km uzaklıkta olan bu ilçe, tarihi dokusu ve evleri ile insanları kendine hayran bırakır. Yemeklerin ise oldukça lezzetli olduğunu bilmeyenler için söylemek lazım. Urla, ünlü sanatçı Tanju Okan'ın yaşadığı ve onunla özdeşleşmiş bir yerdir aynı zamanda.

7. Foça

İzmir'in kuzeyinde yer alan bir sahil ilçesi. Kent Antik Çağda bir İyon yerleşimi olarak ortaya çıktığında denizde yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış, günümüze Foça olarak gelmiştir.

8. Eski Foça

Evleri, sokakları, restoranları kedileriyle gidenlerin gönlünü fetheden bir yerdir Eski Foça. Kimisine göre Foça denilince anlaşılması gereken yer zaten burasıdır.

9. Alaçatı

Son yılların en gözde tatil merkezlerinden biri olan Alaçatı, Çeşme'de yer alıyor. Mavi-beyaz evler, birbirinden güzel sokakları ile herkesi büyülüyor. Özellikle rüzgar sörfü yapan sporcular da bu bölgeyi tercih ediyor.

10. Gümüldür

Özellikle 80'li yıllarda çok tercih edilen bir tatil beldesiydi Gümüldür. Devlete bağlı birçok kamp olması da memur ailelerin burada tatil yapmasını sağlamıştır.

11. Mordoğan

İzmir'in Karaburun ilçesine bağlı bir mahalle. Uzunada'nın tam karşısında yer alır. Mordoğan, özellikle Çatalkaya, Ayıbalığı kayalıkları ve plajı, Ardıç Plajı, amatör balıkçılığı ve 70 çeşit mor çiçeği ile ünlüdür

12. Karaburun

Karaburun ilçe merkezi Kaza, İskele, Burgaz Arkası ve Bodrum olarak 4 ana kısıma ayrılmıştır. İskele kazanın balıkçı barınağının bulunduğu yerdir. Aynı zamanda da akşamları insanların yürüyüş yaptığı kordon boyudur. Dalış merkezleri ve balık lokantaları bulunur. Burgaz arkası daha çok yazlık evlerin olduğu kesimdir. Bodrum ise ilçenin en işlek plajının bulunduğu kısımdır.

13. Çandarlı

İzmir'e 1,5-2 saat uzaklıkta, Dikili ilçesine bağlı tatil beldesi. Çandarlı yöresinde izler M.Ö. 4000'li yıllara dek uzar. Rivayete göre Amazon kadın savaşçılar yöreye egemen olmuşlar ve Pitane (Çandarlı) başta olmak üzere birçok kıyı kenti kurmuşlar. Anlamı kadın kenti, kraliçe kenti olan "pitane" sözcüğü de buradan gelmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bornovaliyimben

Bu listeyi hangi gerzek yaptıysa götune bulaştırmış. Gitmiş Gümüldür'e Çeşme'nin popüler Ilıca plajını koymuş :D Bilmiyorsan yapma a.k

kuzeycephesi

Dikili için Bergama'nın sayfiye yeridir yakıştırmasını hangi salak uydurdu ? Götünüzden uydurmuşsunuz. o zaman bende bunu yazayım ; Dikili tatil cennetiyse bergama mahalledir

cansu-celikbilek

biz İzmirliler Alaçatıyı kışın severiz 💕

ecuecu

Çandarlı'ya gitmeyin.Çok kötü.

just

Eski foça değil orası, foça. Diğerine yeni foça diyoruz.

Başlıklar

AmazonBalıkesirBodrumİzmirTercihmemurtatil
Görüş Bildir