Ege Denizi'nde '6.6 Büyüklüğünde' Deprem ve Tsunami

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Ege Denizi'nde, Gökova Körfezi'nde dün gece yarısı şiddetli bir deprem meydana geldi. Merkez üssü Kos Adası olarak açıklanan ve yaklaşık 7 kilometre derinlikte gerçekleşen depremden geniş bir alan etkilendi. Bu alanların başında Kos Adası, Bodrum ve Datça geldi. AFAD depremin büyüklüğünü 6.3 olarak açıklamıştı, ilerleyen saatlerde AFAD ve Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6.6 olarak güncelledi. 100'e yakın kişinin yaralandığı bilgisi var. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün Türkiye'de can kaybı bulunmadığını söyledi. Yunanistan'da ise iki kişi yaşamını yitirdi. Yunan basınına göre yaşamını yitiren 2 kişiden biri 30 yaşında ve Türk. Dışişleri Bakanlığı bu bilgiyi doğruladı. Bodrum, Gümbet açıklarında deniz seviyesinin yükselmesi ve dev dalgalar nedeniyle yaklaşık 60 araç sürüklenerek hasar gördü. Onlarca tekne karaya sürüklendi. Sahildeki otellerin alt katları ile restoranları su bastı. Kos Adası'ndaki Türk vatandaşlarını Bodrum'a getirmek için feribot seferleri düzenlendi. Toplamda 385 kişi Türkiye'ye getirildi. Öte yandan Bodrum'da saat 20:09'da korku yaratan bir deprem daha meydana geldi. Kandilli, depremin büyüklüğünü 4.9 olarak açıkladı.

Tahribat Sabah Ortaya Çıktı: İşte 21 Fotoğraf ile Ege'de Meydana Gelen Depremin Boyutları - onedio.com
Tahribat Sabah Ortaya Çıktı: İşte 21 Fotoğraf ile Ege'de Meydana Gelen Depremin Boyutları - onedio.com

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü bir basın açıklaması yaparak depremin 6.6 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre en büyüğü 4.8 olmak üzere 160 artçı sarsıntı ve 13 cm'lik tsunami kaydedildi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Son verilere göre 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi" dedi. Gazetecilere açıklama yapan Özener, depremin ardından 160 civarında artçı sarsıntı meydana geldiğini, bunların en büyüğünün 4.8 büyüklüğünde olduğunu söyledi.

Açıklamada 30-40 cm'lik düşey hareket sonucu bir tsunaminin meydana geldiği ifade edilirken "Tsunami Bodrum liman içindeki istasyonda maksimum 13 cm kaydedildi" denildi. 

Ancak istasyonun liman içinde olduğu vurgulanırken çevrede daha yüksek bir tsunami hareketinin olduğu belirtildi. Ayrıca "Kıyıdan 10 metreden 100 metreye kadar su içeriye sokuldu" denildi.

Muğla'da kriz merkezi oluşturuldu...

Deprem sonrası Bodrum sokakları amatör kameralara böyle yansıdı 📹

Bazı noktalarda elektrikler kesildi. İnsanlar geceyi sokaklarda ve parklarda geçirdi...

Reuters

Muğla Belediye Başkanı Gürün: "Can kaybı yok"

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün de “Uzun süren ve oldukça şiddetli hissedilen bir deprem oldu. Ama bu sadece kıyılarımızda değil Muğla merkez dahil bütün 13 ilçemizde hissedildi. Bir can kaybı yok büyük hasar yaratan yıkım yok. Birkaç kuru duvarda yıkıntılar var. Trafolardaki elektrik bağlantı hatlarındaki kopmalar nedeniyle yangınlar var. Bunlara anında müdahale ettik. Bu kadar şiddetli depreme karşın olumsuz bir bilgi almadık. Bazı vatandaşlar pencereden atlamak suretiyle kırıklar oluştu vücutlarında. Onlar tedavi altına alındı” dedi.

İdo Tatlıses deprem anını paylaştı: Derya Tuna'nın doğum gününde çekilen videoda, tam depremin başladığı an sol arka tarafta yaşanan bir patlama kameralara yansıyor 📹

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Bodrum'da yol çökmeleri olduğunu ve bazı makilik alanlarda yangınlar meydana geldiğini ifade etti.

Deprem sırasında çok sayıda araçta hasar meydana geldi.

.

Ayrıca Bodrum'da aşırı yüklenme nedeniyle GSM hatlarında kesinti oldu, bazı binalarda da çatlaklar oluştuğu görüldü.

Gümbet ve Kumbahçe sahilinde denizin yükselmesi ve ardından çekilmesiyle birlikte dolgu alanında demirleyen tekneler parçalandı.

O anları anlatan kaptan Metin Kestaneci, "Teknenin kaptanıyım. Teknede uyuyordum, önce bir gürültü ardından uğultu geldi. Ne oluyor demeye kalmadan birden tekne karaya doğru sürüklendi. Tekne ile birlikte kendimizi karada bulduk. Böyle bir şey görmedim" dedi.

Deprem, İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli'de de hissedildi...

Bölgede artçı depremler sabaha dek sürdü...

Detaylar için tıklayınız

Kos'ta biri Türk iki kişi hayatını kaybetti...

Yunanistan Güney Ege Eyaleti Valisi Yorgos Hacimarkos bir yaptığı açıklamada, deprem sonucu Kos Adası'nda ölen iki kişiden birinin 30 yaşında Türk diğerinin ise 20 yaşında bir İsveçli olduğunu söyledi. Ayrıca 120 yaralıdan tamamı turist olan 5'inin ağır yaralı olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı bir Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini doğruladı. Açıklamada "Depremde maalesef bir vatandaşımız vefat etmiştir. Kimlik bilgileri tespit edilen vatandaşımızın ailesine ulaşmaya çalışılmaktadır. Bir vatandaşımızın da ağır yaralı olduğu ve Atina'ya nakledilmekte olduğu öğrenilmiştir. Atina Pire Başkonsolosluğumuz bahse konu vatandaşımızın durumu ile ilgilenmektedir. Diğer bir vatandaşımızın ayağının kırıldığı, hastanede olduğu ve Türkiye'ye dönmek istediği bildirilmiştir" denildi.

 Hayatını kaybeden vatandaşın isminin Sinan Kurdoğlu olduğu aktarılıyor.

Kos’un merkezinde bulunan Defterdar İbrahim Efendi Cami’sinin minaresi yıkıldı, caminin içi, dışı ve bahçesinde de büyük hasar meydana geldi.

Ayrıca, Agios Nikolaos Katedrali'nin bir bölümü çöktü.

Kos Adası'nda mahsur kalan ve yaralanan Türk vatandaşlarını Bodrum'a getirmek için bugün feribot seferleri düzenlendi. Toplamda 385 kişi Bodrum'a ulaştı.

Öte yandan iki arkadaşı ile tatil için gittiği Kos'ta oturduğu kafeteryada depremde yıkılan bir caminin enkazı altında kalarak yaşamını yitiren 39 yaşındaki Sinan Kurtoğlu’nun cenazesinin Yunanistan’ın Rodos Adası’ndaki adli tıp kurumuna otopsi için gönderildiği bildirildi. Kurtoğlu’nun ailesinin de cenazeyi almak için Rodos’a gittiği öğrenildi.

Ayrıca bakınız 👇

Dün Gece Ege Depreminde Yaşananlar - onedio.com
Dün Gece Ege Depreminde Yaşananlar - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir