Ege’de Ölmemek İçin Yüzdü, Rio'da Madalya İçin Yüzüyor: İnanılmaz Hikayesiyle Yusra Mardini

-

Yusra Mardini, kardeşi Sarah ile beraber Suriye'nin en iyi yüzücülerindendi. Küçüklüklerinden itibaren başlayan yüzme aşklarını spor kariyerine dönüştürmek istiyorlardı. Ta ki bir savaş onların da kapısını çalana dek... İki kız kardeş hayallerini bırakmadı ama daha iyi şartlar için erteledi. Şimdi ise 18 yaşındaki Yusra, Rio Olimpiyatlarında kulaç atıyor. Gelin bu başarılı genç kızın hikayesine birlikte bakalım...

Yusra Mardini, dünyadaki genç sporculardan birisi. Onu diğerlerinden ayıran ise genç kızın hikayesi...

Ailesi ile birlikte Suriye'nin başkenti Şam'da yaşayan Yusra, küçük yaşlarda yüzme sporuna merak salmış. Babası da yüzme antrenörü olduğu için en büyük destekçisi o olmuş.

Savaşın başlaması ile birlikte spor ile ilgili hayallerini bir kenara bırakmak zorunda kalmış. Tıpkı yaşadığı evi gibi, tıpkı ülkesi gibi...

Kız kardeşini de yanına alarak 2015 yılında Türkiye üzerinden Yunanistan'a gitmeye çalışmışlar ama elbette o kadar kolay olmamış.

Ege Denizi açıklarında motoru bozulan bot, yavaş yavaş su almaya başlamış. İçinde 20 kişinin bulunduğu bot kaderini beklerken, şans aslında kendi içlerinden çıkmış.

Kendisi gibi yüzücü olan kız kardeşi Sarah ile birlikte Yusra yaklaşık 4 saat boyunca sığınmacıların bulunduğu botu Midilli Adası'na kadar yüzdürmüş.

Tam 4 saat hiç gözlerini kırpmadan, bir an bile umutsuzluğa kapılmadan iki kız kardeş boylarından büyük botu karaya çıkartmayı başarmış.

Bu arada iki kişi daha suya girip onların yaptıklarının aynısını yaparak botun yüzmesine yardım etmiş.

Yunanistan'dan Almanya'ya gitmek ise tam 1 aylarını almış. Ülkeler dolaşarak, sabırla devam ederek varmışlar Almanya'ya.

Önce Türkiye, sonra bin bir güçlükle gidilen Yunanistan. Ardından Makedonya, Sırbistan, Macaristan, Avusturya ve nihayet Almanya.

Almanya'nın en köklü kulüplerinden biri olan Wasserfreunde Spandau 04'te çalışmalarına başlayan Yusra, kısa zamanda azmi sayesine antrenörlerini etkilemeye başarmış ve 2020 Tokyo Olimpiyatları için çalışmaya başlamış.

Ancak çok güzel bir sürprizle 2016 Rio Olimpiyatları için seçilmiş Yusra.

Belki de kaderinin dönüm noktası oldu. Mülteci Takımı'nın yüzme dalını temsil ediyor.

Olimpiyat tarihinde ilk defa yer alan Mülteci Takımı!

Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) desteğiyle tarihte ilk kez oluşturulan Sığınmacı Olimpik Sporcular Takımı sayesinde sığınmacı statüsündeki sporcular, olimpiyata katılıyor. Sığınmacı Olimpik Sporcular Takımı'nda 4'ü kadın 10 sporcu mücadele ediyor. 5'i Güney Sudan, 2'si Suriye, 2'si Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve biri Etiyopya'dan seçilen sporcuların 6'sı atletizm, 2'si yüzme ve 2'si judo branşlarında yarışıyor.

Mülteci Takımı'nın yüzme dalında favori ismi Yusra Mardini.

Olimpiyat sporculuğu onun için henüz yeni başlıyor. Almanya'da hem eğitim hem de spor hayatına sıkı bir şekilde devam ediyor iki kız kardeş.

Anne ve babası da Suriye'den Almanya'ya gidip kızlarının yanına yerleşmişler.

"Tüm mültecileri temsil etmek istiyorum. Çünkü herkese acıdan, fırtınadan sonra sakin, güzel günlerin gelebileceğini göstermek istiyorum"

Böyle diyor Yusra ve ekliyor: "Eğer botumuzdan biri boğulsaydı çok utanç duyardım. Kimsenin hayallerinden vazgeçmemesini, kalbinden geleni dinlemesini istiyorum. Neler olacağını asla bilemezsiniz. Sadece durmayın, mücadele etmekten vazgeçmeyin. Benim yaptığım gibi bir şansa sahip olabilirsiniz ya da o şansı kendiniz yaratabilirsiniz. Suriye’yi özledim. Eğer bir gün Suriye’de savaş biterse tüm bu deneyimlerim ve her şeyle birlikte geri dönüp, herkese bunları aktaracağım"

Biz de Yusra'nın başarısını tebrik ediyor, tüm sığınmacıların en kısa zamanda savaşsız, huzurlu ve mutlu bir hayata kavuşmasını diliyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
icimdekiyagmur

4 saat yüzmüş herkesi kurtarmış tebrik ederim de o savaş nasıl bitecek gerçekten de?! Hepiniz kaçtınız ülkenizden. Biz de neler yaşıyoruz ama bırakmıyoruz ülkemizi vatan hainlerine! Laf ola beri gele!..

uluchan-kaya

Umut başarmanın ilk adımıdır. Bazıları hedefine geleceğine giderken, bazıları kolay yolu seçer uğraşmak istemez veya çok şey yaşadığını düşünür pes eder, ilk durakta durup olanla yetinmeye çalışır ki olan bir şey yoktur aslında. Örnek olarak ülkemizde bulunan Suriyelilerin çoğunluğunu sayabilirim. Bazıları da var yusra gibi umut edip ya istediği yere ulaşan yada ulaşamayan en azın istediği şey için savaşan

kbrnrshn

ya bunlar gariban falan değil ya olan benim ülkemin garip vatandaşlarına oluyo eskiden acıyodum ama yok ya acımıyorum artık ülkelerini terk eden asalaklar işte

chanandler-bong

bazı yorumlara bakıyorum da, gerçekten geri zekalı insanlar var. onlar içimizde. hadi buradan el sallayalım!

sadeyeswaitingforyou

Ülkenden sen kaçarsan o kaçarsa bu kaçarsa savaşı kim bitirecek peki amk

Görüş Bildir