Edirne'de Mimar Sinan'a Ait Su Yolu ve Han Bulundu

 > -

Edirne’de Selimiye Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi amacıyla yapılan çalışmalarda Mimar Sinan’a ait eserler bulundu.

Edirne Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun isteği üzerine başlatılan çalışmalarda yaklaşık 4 bin metrekare alanda 100 odalı olan ve Osmanlı döneminde meyve sebze hali olarak kullanılan Yemiş Kapanı Hanı bulundu.

Tarihi Yemiş Kapanı Hanı

III. Murad döneminde, 1590’lı yıllarda Türk-İslam mimarisinin şaheseri kabul edilen Selimiye Camisi Arastası’nın batı tarafında yaptırılan ve 100 odalı olduğu tahmin edilen hanın, zamanla harap hale geldiği ve üzerinin toprakla kapatılarak Selimiye Meydanı’na katıldığı belirtiliyor.

"Kente gelen temiz suyu dağıtmakta kullandığı su yolları bulundu"

İlerleyen çalışmalarda ise Mimar Sinan’ın kente gelen temiz suyu dağıtmakta kullandığı su yolları bulundu. Bu su yollarıyla Selimiye Camii’ne, diğer camilere ve mahalle çeşmelerine su iletildiği ortaya çıkarıldı.

“Bizi en çok etkileyen handan önce alt yapısının yapılmış olmasıydı"

Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bizi en çok etkileyen handan önce alt yapısının yapılmış olmasıydı. Burada Sinan’ın dahiliği, becerisi, yeteneği, mühendisliği, mimarlığı hepsi ortaya çıkıyor. Sinan’ın Lalapaşa İlçesi’nden Edirne’ye su getirmek için su yolu yaptığını biliyorduk” diye konuştu.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir