Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

92. Yaş Gününde Edebiyatın Koca Çınarı Yaşar Kemal Hakkında Bilmediğiniz 11 Şey

 > 
1.5bPAYLAŞIM

Edebiyatımızda adı hep Çukurova ve halk efsaneleri ile anılan Yaşar Kemal hakkında, kendisini  okumuş olsun ya da olmasın herkesin bilmediğini düşündüğümüz bilgiler var. Yaşadığı süre boyunca Türk edebiyatında yeri doldurulamayacak eserler vermesinin yanı sıra tüm dünyanın Marquez’den sonra ölümüne en çok üzüldüğü yazar olduğu su götürmez bir gerçektir.

1. Yaşar Kemal’in asıl adı Sadık Kemal Göğçeli’dir.

2. Meşhur dil sevdalı Kaşgarlı Mahmut gibi Yaşar Kemal de yaşadığı yörede adım adım dolaşmış ve folklor (halk bilim) derlemeleri yapmıştır.

3. Nobel almamışsa bile adı hep almadığı Nobel’e layık görülmüş, yurt içi ve dışında otuz beş edebiyat ödülü almıştır: Mesela 1977’de Fransa Eleştirmenler Sendikası En İyi Yabancı Roman ödülü, 1984’te Fransız Legion d’Honneur ödülü Commandeur payesi, 1996’da VIII. Katalonya Uluslararası ya da 1997’de Kenne Vakfı Düşünce ve Söz ÖZgürlüğü Ödülü (İsveç) bunların yalnızca birkaç tanesi.

4. Uluslararası arenada yayımlanan ilk eseri “Bebek” öyküsüdür.

5. Geçmişte, yazarlığı dışında birkaç ilginç meslek icra etmiştir: Kuzucuoğlu Pamuk Üretme Çiftliğinde ırgat katipliği, Adana Halkevi Ramazanoğlu Kitaplığında memurluk, vekil öğretmenlik, traktör sürücülüğü bunlardan yalnızca birkaçı.

6. 1943’te Ülkü dergisinde “ümit” kelimesini ilk defa Çukurova’da doğduğu gibi kullanmış, ve Türkçeye kazandırmıştır.

7. İlk eşi Tilda’ya da çok aşıktı ve Tilda ölene dek 50 yıl evli kalmışlardı.

8. 2002’de ikinci kez evlendi. Kendisi hatrı sayılır bir eğitim görmemesine rağmen, evlendiği Ayşe Semiha Baban Harvard Üniversitesi mezunudur.

9. Dünya edebiyatının en efsanevi romanlarından olan İnce Memed’i Rusçaya ilk çeviren büyük Türk ozanı Mavi Gözlü Dev Nazım Hikmet’tir.

10. İnce Memed’in (4 cilt basıldığı yıllarda) I ve II. ciltleri Türk edebiyatının en çok satan romanı olurken III ve IV. ciltler ise en az satan romanıydı. Yani bir nesil İnce Memed’i yarım okumuş oluyordu.

11. Ünlü dil bilimci Ali Püsküllüoğlu’nun yalnızca Yaşar Kemal eserlerini anlayabilelim diye yazdığı bir “ Yaşar Kemal Sözlüğü” vardır. Yaşar Kemal okuyanlar bilirler ki onun Dede Korkut’a dek uzanan sözcüklerini anlamak hayli güçtür.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
remziye28

Nobel ne ki? bir sorun bakalım nobel Yaşar Kemalı hak etmiş midir diye...ayrıca sözcükleri türkçelirini kaybetmiş kişiler için karışık gelebilir...bence en yalın en saf türkçe Yaşar Kemal'in kitaplarında mevcuttur... büyüksün usta İyi Ki Doğdun ve iyi ki yazdın...

goofy

tek kelime ile bir efsane , kitaplarını okuyan biri olarak kendimi şanslı sayıyorum

uvercinka

çokta iyi bir FENERBAHÇELİ

Gizli Kullanıcı

12. Geçen güne kadar yaşıyor oluşu. Çoğumuz böyle önemli kişilerin hala hayatta olduğunu öldüğü gün öğreniyoruz ne yazık ki

Görüş Bildir