Görüş Bildir
Haberler
Eczacılar Birliği Başkanı Çolak: 'Hafta Sonuna Doğru Hiçbir İlde Maske Sorunu Kalmayacak'

Eczacılar Birliği Başkanı Çolak: 'Hafta Sonuna Doğru Hiçbir İlde Maske Sorunu Kalmayacak'

Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, İstanbul ve Ankara gibi şehirlerinde yer aldığı 31 şehirde eczaneler aracılığı ile maske dağıtımının yapıldığını söyleyerek, 'Bu hafta sonuna doğru da diğer illerde de maske sorunu kalmayacak' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Perşembe günü 31 ile gitti. O illerimizde maske sorunu yok ve SMS'leri atılmış durumda'

'Perşembe günü 31 ile gitti. O illerimizde maske sorunu yok ve SMS'leri atılmış durumda'

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, 31 ilde geçtiğimiz perşembe gününden itibaren eczaneler aracılığıyla maske dağıtıldığını bildirdi. 

Çolak, Ankara'da bugüne kadar toplam 2 bin eczaneye yaklaşık 8 milyon maske verildiğini, İstanbul'da eczanelerin yaklaşık 10 gündür maske dağıtımında çaba sarf ettiğini kaydetti. 

'10 günde her gün İstanbul'a 500 bin maske dağıtılıyordu, sonra 2,5 milyona çıktı. 1 milyona yakın maske de Ankara'ya geliyordu. Perşembe günü 31 ile gitti. Dün itibarıyla o illerimizde maske sorunu yok ve SMS'leri atılmış durumda. Diğer illerde de bugünden itibaren gönderilmeye başlanacak. Bu hafta sonuna doğru da diğer illerde maske sorunu kalmayacak'

'Vatandaşımız SMS'i gelmediği halde eczanelere maskesini sormaya gidiyor'

'Vatandaşımız SMS'i gelmediği halde eczanelere maskesini sormaya gidiyor'

Çolak, 31 şehirde eczanelerin büyük kısmında maske olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

'Ancak burada yanlış olan şey şu; o ilde ne kadar insan o maskelerden yararlanacaksa, o kadar SMS gidiyor. Bu da eczanelerde bir yığılmaya neden oluyor. Bir de vatandaşımız bu illerde hafta sonu sokağa çıkamadığı için pazartesiyi de bir fırsat olarak değerlendiriyor. SMS'i gelmediği halde eczanelere maskesini sormaya gidiyor. Bizim korona günlerinde ilk baştaki eczane yığınsallığımız azalmıştı Ancak maskeyle birlikte bu yığınsallık fazlalaşmış durumda. Bir eczaneye 500 maske gidiyor, bunu bizim vermemiz gereken insan sayımız 100; ama eczanelere 300, 400, 500 insan geliyor'

'İlaca olan talep azaldı'

'İlaca olan talep azaldı'

Koronavirüs salgınının ülkemizdeki ilk günlerine nazaran ilaca olan talebi azaldığını söyleyen Çolak, 'Diğer ilaçlara talepler koronanın ilk günlerinde olmuştu. Eczanelere de insanlar geliyordu. Daha sonra 3 aylık tedaviler başlayınca, 65 yaş üstü ve 20 yaş aştı vatandaşların evlerinde izolasyona başlamasıyla eczanelerimizde yoğunluk azaldı. Maskeyle birlikte eczanelerimizde çok fazla sirkülasyon var. Başka ilaçlara talepler bir süre önce vardı; ama şimdi yok. Bilim insanlarının medyaya çıkması, vatandaşımızın biraz daha ilaca ve diğer ürünlere daha ciddi yaklaşımını sağladı' dedi. 

Çolak ayrıca, eczane çalışanları için koruyucu ekipman ve ek önlemlerin alınması gerektiğini bildirerek, şunları söyledi:

'Bu uzun süreli bir iş. Ne kadar süreceğini tam bilmiyoruz. Eczane çalışanlarımızın önlüğe, tuluma ihtiyacı var. Sağlık Bakanlığı'ndan bu konuda beklentimiz var. Eczane çalışanlarımıza koruyucu ekipman konusunda destek istiyoruz. Eczane çalışanlarımıza belirli aralıklarla test yapılmasını istiyoruz. 10 günde bir kontrol edilmelerinde yarar var. Önümüzdeki süreçte açılacak ekonomik paketin içinde eczacılarımızın da yer almasını istiyoruz' ifadelerini kullandı.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
21
13
12
2
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Söyledim gitti

"Maskesiz çıkmak yasak -> Maske satışı yasak -> SMS gelmedi" ne yapsın bu adamlar?

semih turan

Sizin dağıtacağınız maskenin amk..

Engin Çetin

hala sms gelmedi. ayrıca ptt den de gelmedi.