Görüş Bildir
Haberler
Ece Temelkuran, Ahmet Ümit, İhsan Oktay Anar... 147 Yazardan Boğaziçi İçin 'Aşağı Bakmayacağız' Açıklaması

Ece Temelkuran, Ahmet Ümit, İhsan Oktay Anar... 147 Yazardan Boğaziçi İçin 'Aşağı Bakmayacağız' Açıklaması

Ulaş
08.02.2021 - 11:11

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı kararı ile rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolarda öğrencilerin gözaltına alınması ve tutuklanmasına yazarlardan tepki geldi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, bildiriye imza atanlar arasında Ahmet Ümit, Ece Temelkuran, Oya Baydar, Murathan Mungan, Orhan Pamuk, İhsan Oktay Anar gibi isimler var

147 yazar, “Aşağı bakmayacağız” başlıklı bir açıklama yayımlayarak öğrencilerin baskı gördüğünü ifade etti.

147 yazar, “Aşağı bakmayacağız” başlıklı bir açıklama yayımlayarak öğrencilerin baskı gördüğünü ifade etti.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

'Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım rektöre karşı anayasa güvencesindeki demokratik itiraz haklarını kullanan öğrenciler, öğretim üyeleri ve üniversite çalışanlarının uğradıkları hukuksuzluğu ve baskıları üzüntüyle ve tepki duyarak izliyoruz.

Demokratik haklarını kullanan öğrencilere polisin yönelttiği “aşağı bak” komutu, millet iradesini dilinden düşürmeyen iktidarın ülkeyi nasıl yönetmek istediği ve yurttaşlıktan ne anladığını açıkça ortaya koymaktadır.

En üst kamu otoritelerince kullanılan nefret söylemi, öğrencilerin terörist diye yaftalanması, hukuksuz gözaltılar ve polis şiddeti ülkemizin anayasal bir hukuk devleti olmaktan çoktandır uzaklaştığının yeni bir kanıtıdır.

Bizler günlerdir direnenlerin ölü kelimelerin yükünü aldığını, dili canlandırdığını, tahakkümün pasını silip attığını, ülkenin önünde bin bir olasılıkla dolu yollar açtığını görüyoruz. Edebiyatçılar olarak bu şenliğe coşkuyla katılıyoruz. 

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direnişin yanındayız. Zulme ve baskıya boyun eğmeyeceğiz. Aşağı bakmayacağız.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
92
35
4
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Emrah Umur

Manipüle edilmiş bir haber üzerinden angarya koparan 147 sözde yazar...

Mad Chemist

Eyyy sözde yazarlar, siz kimsiniz ya?

Resho

Yahu Boğaziçi'yi bitirmiş, orada okuyan, orada eğitim veren, yönetmiş kişilere bile sen kimsin diyen bir zihniyet bu yazarları sallar mı? Ama hayatı boyunca ... Devamını Gör

Onur Arıkoğlu

Silivri coming soon ...