Görüş Bildir

Türkiye, Avrupa Birliği Ülkeleri Arasında Asgari Ücrette Sondan İkinci

Haberler
> Türkiye, Avrupa Birliği Ülkeleri Arasında Asgari Ücrette Sondan İkinci

Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında asgari ücretin en düşük olduğu sondan ikinci ülke oldu.

Brüt 3.577 lira, net 2.825 lira olan asgari ücret brüt 392 euro ediyor. Bu maaşla Türkiye, 60 eeuro farkla yalnızca Bulgaristan'ı geçti. En yüksek asgari ücret ise 2.202 euro ile Lüksemburg'da.

AB İstatistik Ofisi'nin (Eurostat), açıkladığı 2021 asgari ücret verilerine göre Türkiye, 392 euroluk asgari ücret ile AB üyesi ülkeler arasında ancak sondan ikinci sırada kendisine yer bulabiliyor. AB ülkeleri arasında en düşük asgari ücret ise 332 euro ile Bulgaristan'da uygulanıyor. Macaristan ise 442 euro ile asgari ücret sıralamasında Türkiye'nin bir basamak üzerinde yer alıyor.

10 yılda 8 euroluk artış

10 yılda 8 euroluk artış

En yüksek asgari ücret ise 2.202 euro ile Lüksemburg'da uygulanıyor. Bu ülkeyi 1.723 euro ile İrlanda, 1.685 euro ile Hollanda takip ediyor. Eurostat'ın açıkladığı verilere göre AB ülkeleri arasında en yüksek asgari ücreti Kuzeybatı Avrupa'da ülkeleri uygularken, en düşük asgari ücreti Doğu Avrupa ülkeleri veriyor. Veriler Türkiye'de asgari ücretin 2011'den bu yana sadece 8 euro arttığını gösteriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
2
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Halit Demir

Bulgaristan bizi kıskanıyor

Onur

Bak gene aynı haber. Bu haberler gerçeği yansıtmıyor. Asgari ücret ile Hollanda da ev kirası ve diğer faturalar ödendikten sonra elde kalanlar Hollanda da ne... Devamını Gör

emre

Temelde doğru bir yaklaşım aslında. Ama o ülkedeki asgari ücretli oranını düşününce, oradaki sosyal devlet imkanlarını ekleyince bunun gibi daha birçok etken... Devamını Gör