Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ebeveynlere Dev Yardım: Çocuklarınızın Daha Verimli Ders Çalışabilmesi İçin 18 Tavsiye

-

Aşırı bilgi sahibi olmak, oldukça katı çalışma planları yapmak ve sürekli yazı yazmak; ders çalışmayı kolaylaştıran şeyler değildir. Çocuğunuz, zamanını ayarlama ve dikkatini toplama gibi konularda zorluk çekiyor olabilir.

BrightSide'dan derlediğimiz, ders çalışmayı kolaylaştıracak ipuçları anne babaların kurtarıcısı olacak!

1. En büyük önceliğimiz güzel bir uyku ve sabahları erken kalkmak.

Çocuğunuzun yataktan kalkmak istemesi için güzel bir sebep yaratın; mesela mis gibi kokan bir kahvaltı.

2. Yatmadan önce içilen bir bardak su, vücudu rahatlatır ve metabolizmayı düzenler.

Rahatlamış bir vücut, ders çalışmak için de daha hazır durumda olacak.

3. Çocuklarınızın tamamen karanlıkta uyumasını sağlayın. Çünkü melatonin hormonu ancak ortamda hiç ışık yokken salgılanıyor.

4. Alarm, yatağın hemen yanında durmasın; mümkünse uzakta dursun.

Alarmı kapatmak için yataktan kalkmaları gerekirse, fark etmeden uykuları açılmış olacak.

5. 25 dakika sıkı çalışma, ardından 5 dakika mola vererek çalışmak en verimlisi.

Her üçüncü molayı 20 dk yapabilirsiniz.

6. Sesli okumak, hatırlamayı kolaylaştırıyor.

Kelimeleri yüksek sesle telaffuz etmek, yavaş yavaş okumaktan daha etkili bir yöntem.

7. Eğer bir şeyler çocuğunuzun dikkatini sürekli dağıtıyorsa, ders çalışırken enstrümantal bir müzik dinlemesini sağlayın.

Yüksek sesle değil tabi ki.

8. Çocuğunuzun ders programına siz de hakim olun, hatta mümkünse odasına asmasını isteyin.

Böylelikle ödev takibini daha rahat yapabileceksiniz.

9. Çalışmaya başlamadan önce 15-20 dakikalık bir yürüyüş, kan akışını hızlandıracağından beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Okula yürüyerek giden çocuklar çok şanslı 🤗

10. Okunacak materyal fazla ve zaman kısıtlı olduğunda ise, sadece ilk ve son paragraflar okunarak durum kurtarması yapılabilir.

11. Nanenin beyni uyararak konsantrasyonu arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey.

Çocuğunuzun okul çantasından naneli şeker veya sakızları eksik etmeyin ☺

12. Bazı dersler, belgesel izleyerek daha kolay öğrenilebilir.

Örneğin, tarih ve biyoloji. 

Ailecek belgesel günleri yaparak, hem birlikte vakit geçirip hem çocuğunuzun derslerine yardımcı olabilirsiniz.

13. Post-it not kağıtları çocuklarınızın yapması gerekenleri hatırlatmada oldukça yardımcı bir rol oynuyor.

14. Tüm defterler birbirine benziyorsa, yanlarına renkli kalemlerle ders adlarını yazabilirsiniz.

Defter kontrolü yapan anne babalar için de büyük kolaylık 😊

15. Çocuğunuzun motivasyonu düşükse, okumayı kolaylaştırmak için her paragrafa bir şeker ya da çikolata koyabilirsiniz.

16. Okulların sabah erken başlamasının haklı bir sebebi var:

Beynimiz, günün ilk yarısında, ikinci yarıya oranla daha etkili çalışıyor. Bu yüzden sınav çalışmalarını geç saatlere bırakmasına izin vermeyin.

17. Tarihleri hatırlamaya yardımcı olması için, çocuğunuzun mutlaka bir tarih cetveli çizmesini sağlayın.

Daha önemli tarihi olayları daha büyük yazdırarak göze çarpmasını sağlayabilirsiniz.

18. Çocuklarınıza 'Google Akademik' kullanmayı öğretin.

Evet Google müthiş bir icat; ama çok fazla gereksiz bilgi de içeriyor. Eğitimle ilgili aramalar için, çocuğunuzun Google Akademik kullanmasını sağlayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kisi

çocuk o, robot değil. yok şu kadar dakika çalışma, şu kadar yürüyüş, şu saatte kalkma vs.'nin kimseye faydası olmaz. çocuk 10dk çalışıyor ve yetiyorsa 10 dk çalışsın, bir iki gün hiç çalışmasın, ertesi gün 1 saat çalışsın, 2 ay uyumadan çalışsın, bi yaz kitap açmasın..... çocuk istediği gibi çalışsın. mesai saatine değil sonuca bakın. öğreniyor mu öğrenmiyor mu ona odaklanın. çocuk gereken öğrenme hedeflerini tutturuyor mu ona bakın siz. tabi bu hedefleri de insan gibi belirleyin. her çocuk derslerinde çok iyi diye bir şey yok. dersleri iyi değilse o çocuğu 18 yaşında ıskartaya kaldırmayacağız. olmuyorsa, olduğu kadar öğrenir çocuk. doktor olmazsa eczacı olur, olmadı dönerci açar, baktın ticarete atılır, gider müzik grubu kurar. insanları sizin kafanızdaki kalıplara sokmaya uğraşmayı bırakın. iyiye yönlendirin. iyi olsun diye işkence etmeyin çocuğa. daha kötü olur.

kisi

insanlar belirli saatlerde belirli işleri yapmaya göre evrimleşmedi. bizim dedeler, neneler 10 gün hayvan peşinde koşar sonra 5 gün yatar, 3 gün meyve toplar, 7 gün balık avlar, canı sıkılır beraber avlar vs. şeklinde gelişti. her gün şu kadar okul, şu kadar ders, şu kadar mola insana uygun değil. hepimiz okulların neden her gün uzun süre olduğunu biliyoruz. mazeretle çocuklarınıza bakılıyor. o çocuk her gün okula gitmezse öğrenemez diye bir şey yok yoksa. çocuğu kalıba sokmaya çalışacağınıza ideallerle çocuğun kişiliği arasında denge tutturmaya çalışın. çocuk klasik müzik ile konsantre oluyorsa açarsın müziği olmuyorsa zorlamanın alemi yok. onedio'da böyle yazıyor diye fizik kanunu olmuyor bunlar. sizin çocuğunuz nasıl rahat ediyorsa onu bulmaya çalışın. bir şey de ömrü boyunca ona uyacak diye bir şey de yok tabi. klasik müzükten sıkıldıysa başka bir şeyler yapar ya da yapmaz.

kisi

ayrıca çocuğa ders çalış demek kolay di mi? uyanıklar sizi. otur çocuğunla sen de çalış. sen çalış yavrum biz televizyon izleyecez demekle olmaz o iş. hem sen de bir şeyler öğrenirsin, bir zararı olmaz. çocuğa diğer aktiviteler için de fırsat tanıyın. istediği spor dalları, sanat dalları, bilgisayar oyunları, sokak oyunları vb. şeyleri de yapsın çocuk. siz her şeyi denettirin elinizden geldiğince, sevdiğini seçer çocuk. işin özeti komutan gibi sıkı programlar, kesin kurallar belirlemenin kimseye faydası yok. önce insan oğlunun sabit olmayışını kavrayın. hatice düzgün olsun diye, neticeyi bozmayın. sonuç odaklı, değişken, kişiye uygun, beraberce bir çalışma yapsın çocuğunuz. ekleme: çocuk her gün erken kalkıyor zaten, zorunda olmayan günler geç kalksın, korkmayın o kadar düzen bozulacak diye. düzen diye bir şey yok insanda dediğim gibi.

Görüş Bildir