E-Kitap Okuyucuların Asla Basılı Kitabın Yerini Tutamayacak Olmasının 13 Sebebi

-

Teknoloji ilerledikçe gündelik yaşamı kolaylaştıracak yeni ürünlerle karşılaşıyoruz. Onlardan biri e-kitap okuyucular! Zamandan, yerden ve daha birçok şeyden tasarruf edebileceğimiz iddiasında üreticiler. Lakin e-kitap okuyucuya dair akıllardaki ilk soru: Tüm bu özelliklerinin yanında basılı kitaptan alınan hazzı sağlayabilecek mi? 

Bir kitaba tüm özellikleri ve tüm işleviyle tutkun olanlar buna "Kesinlikle hayır!" cevabını veriyor. İşte, e-kitap okuyucuların asla basılı kitabın yerini tutamayacak olmasının 13 sebebi!

1. İlk olarak kesinlikle basılı kitaptan alınan o kitap kokusunun e-kitap okuyucudan alınamayacak olması! Ki bu kitap kokusu denen şey kimi okuyucu için olmazsa olmazdır.

2. Basılı kitap bütünüyle temas imkânı sağlar. Baştan sonra her sayfayı kolaylıkla inceleyebilmenin tadının e-kitap okuyucuda yakalamak mümkün değildir.

3. E-kitap okuyucuda okuduğunuz yerlerin altını çizmek ve not almak basılı kitaptakiyle hiçbir şekilde aynı olmaz. Basılı kitaba not alırken gerek kalem tercihiniz gerekse notlarınızla kendinizden bir şeyler katarsınız...

E-kitap okuyucuda o not peşi sıra dizilmiş kelimelerden öteye gidemez.

4. Kimi insan için kitaplar işlevi kadar obje olarak da değerlidir: Kitap kapağına, edisyonuna, basımına oldukça önem verirler. Bu özelliklerin hiçbirini e-kitapta bulamazsınız.

5. E-kitap okuyucu bir kitapçıda kitapları karıştırarak yeni şeyler keşfetme imkânı sağlamaz; bunu sağlayabilecek olan yalnız basılı kitaptır.

6. E-kitap okuyucu bataryası bittiği anda sizi bir romanın en can alıcı noktasında yarı yolda bırakabilir ama basılı kitap siz onu bırakmadığınız sürece sizi asla bırakmaz...

7. E-kitap okuyucu kütüphaneye gitmenin, orada zaman geçirmenin ve bir kitabı aramanın şefkatini ve paylaşımcılığını mümkün kılamaz; bu ister istemez basılı kitabın tekelindedir.

8. Kitaplarınızı güzelce yerleştirdiğiniz bir kitaplığın görüntüsünün verdiği hazzı bırakın e-kitap okuyucuda herhangi bir şeyde bulmak söz konusu bile olamaz.

9. Günden güne sayıları artsa da Türkçe e-kitap arşivi hâlâ oldukça yetersiz ve aradığınız her kitabı bulmanız pek olası değil. Ancak basılı kitaplar öyle mi? Aradığınız aramadığınız her şey elinizin altında.

10. E-kitaptan keyif almanın yollarından biri cihazın kalitesi çünkü ekran çözünürlüğü tamamen buna bağlı. Bu da elbette maddi imkâna! Fakat basılı kitapta hiçbir zaman çözünürlük sıkıntısı yaşanmaz.

11. E-kitabı yasal yollarla okuyorsanız arkadaşınızla paylaşmanız mümkün değildir. Basılı kitabınızı her zaman arkadaşınıza ödünç verebilirsiniz.

Tabii kitap ödünç verme konusunda hassassanız o sizin bileceğiniz iş! 😅

12. Elinizde tuttuğunuz ya da bir yerde masaya koyduğunuz basılı kitap yeni insanlara, dostluklara ezcümle insan ilişkilerine vesile olabilir. E-kitap okuyucunun bu sıcaklığı yaşatması pek mümkün görünmüyor.

13. Son olarak basılı kitaplar belli bir okuma süresinin sonunda elektronik cihazlar olan e-kitap okuyucular kadar yormazlar sizi.

Jean-Claude Carriére ve Umberto Eco'nun "Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın" adlı eserdeki bir konuşmada belirttikleri üzere: "...Kitap tıpkı kaşık, çekiç, tekerlek veya makas gibidir. Bir kere icat ettikten sonra daha iyisini yapamazsınız..."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur-tugrul1

Yaş ilerleyince gözler pek görmüyor gözlük takmak zorunda kalıyorsun ondanda ben pek hoşlanmıyorum, e-kitapta harfleri büyütünce gözlük takmaya gerek kalmıyor bir süre sonra alışıyorsun artık kitabı aramıyorsun e-kitap daha pratik ve hayatını kolaylaştırıyor. e-kitabın tek sorunu var her aradığın kitabı bulamıyorsun.

teytag

E-kitap konusunda tasarım ve araştırma yürüten bir grubun temsilcisi olarak atlanan çok önemli bir konu var. Özellikle İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Adana gibi ticarete dayalı gelişim gösteren şehirlerde kitap dükkanları sayısı fazladır. Fakat bu illerin dışında olanlar e-kitaba daha çok ihitiyaç duymaktadır. Yaptığımız araştırmalarda kağıt kokusu gibi duygusal zekayla hiçbir alakası olmayan şeylere çok az rastladık.E-kitap gibi teknolojiler imkanların olmadığı mekan, lokasyon ve zamanlar için çok değerlidir. Kümülatif eğitim kalitesinin artmasında da sessiz bir önemi vardır. Bazı Afrika ülkelerindeki köylerde e-kitap okuyucularla ders yapılmaktadır. Bu haberi yayınlayan bu sitenin bir bilirkişiye danışarak haber yayıncılığı yapması dijital yayıncılık açısından önemlidir. Çünkü farketmeden kendi ayağına da kurşun sıkmaktadır. Bu habere göre gazete kokusu ve o mikrop dolu kurşun boyası e-gazeteden daha iyi. Saygılarımla.

meksus

Teknolojiye olan önyargınızı anlıyorum, çoğu insanda var bu ön yargı, ama önyargılarınızdan sıyrılıp, önyargısız bir şekilde e book okumayı denerseniz, ne müthiş bir icat olduğunu anlayacaksınız, otobüste, sıkılırsanız derste, herhangi birini beklerken, aklınıza gelebilecek her yerde kitap okuyabilirsiniz, gece ışığa ihtiyaç duymadan okuyabilirsiniz, kitap taşıma derdi yok, eskiden memleketten her geldiğimde valizin yarısını kitaplar kaplardı, şimdi telefona yüzlerce kitap yükleyebiliyorum, yenilikçi olun biraz, korkmayın yeniliklerden

sahra.clk

Ya tamam normal kitaplara lafım yok ama ekitap gerçekten nimet gibi ya. Özellikle kalın kitapları okurken verdiği rahatlık çok güzel. Tamam ben de kitap kurduyum derim kendime, kendimi bildim bileli kitap okurum ama bırakın artık şu "kitabın sayfasına dokunmam lazım, kitabın kokusunu duymam lazım dokunmadan olmaz" triplerini. Çok yapmacık oluyosunuz bilin istedim. Kitaplar ile ilişkiye girmeyin, okuyun.

emrekarayel

Peki ya ağaç israfı? Der, bombayı bırakır kaçarım.

Görüş Bildir