E Devlet'ten Yeni Uygulama! E Devlet Mirasçılık Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

0PAYLAŞIM

E Devlet uygulaması üzerinden yeni bir uygulama hayata geçirildi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının internet üzerinden devlet hizmetlerine ulaşabildiği e-devlet portalında miras sorgulama uygulaması başladı. Bu uygulam ile birlikte vatandaşlar kendilerine miras kalıp kalmadığını sorgulayabilecek. Peki, e Devlet mirasçılık sorgulama nasıl yapılır? İşte merak edilen tüm detaylar ile ilgili haberimiz...

E Devlet'ten Açıklama Yapıldı

Mirasçılık Belgesi hizmeti, 6 Mart 2018 tarihi itibariyle hizmete girdi. Miras Sorgulama hizmeti ile ilgili e-devlet’te bir açıklama yapıldı.

Açıklamada,

"Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir" ifadelerine yer verildi.

E Devlet Mirasçılık Öğrenme Ekranı İçin Tıklayın

E Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak E-devlet internet adresine girerek. T.C kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapılması gerekiyor.

  • Daha sonra, anasayfada bulunan arama butonuna "Veraset İlami Sorgulama" yazmanız yeterli olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir