Duyduğu Sesleri Notaya Dökebilen Nadir Yeteneklerden Olan Görme Engelli Genç İlk Piyano Konserini Köyünde Verdi!

-
Abone ol

Bager Çalışcı isimli muhteşem yetenekli bu genç henüz 8 yaşında ve kusursuz bir kulağa sahip. Görme engelli olan Bager Çalışçı, öğretmeni sayesinde piyano çalmayı öğrendi.

Doğuştan görme engelli "absolut" (kusursuz) kulağa sahip 7 yaşındaki Bager Çalışcı'nın, kendisi gibi görme engelli müzik öğretmeni Caner Keser, öğrencisinin köy çocuklarına konser verme hayalini gerçekleştirmek için çalışma başlattı.

Keser, öğretmen arkadaşları ve Çalışcı'nın ailesi ile merkeze 55 kilometre mesafedeki Ağartı Köyü kırsalına piyano getirilmesini sağladı ve konser ortamı oluşturdu.

Kusursuz kulak Çalışcı, bu alanda köy okulundaki öğrencilere piyano ile klasik müzik dinletisi sundu.

Baba Mehmet Çalışcı, oğlunun büyük hedefleri olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

"Bager, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say ile tanışmak için konserine gitmek istiyor. Oğlum doğadaki tüm sesleri notaya dökebiliyor. Bir hayırsever tarafından hediye edilen piyanoyla bir yıldır kendini geliştiriyor. Görme engelli olduğu için müzik onun her şeyi oldu. Diğer çocuklar gibi dışarıda koşuşturup oynayamıyor, onun hayatı ve gözleri piyanosu. Kendi müzik dünyasında yaşıyor. Bager'in profesyonel bir piyanist olması için müzik eğitimi alması lazım çünkü Muş'ta bu anlamda çok ciddi sıkıntılar çekiyoruz."

"Profesyonellerden yardım alması lazım"

Müzik öğretmeni Keser ise ailesinin sanat merkezine getirdiği, kendisi gibi doğuştan görme engelli ve absolut kulağa sahip Çalışcı ile tanıştığını anlattı.

Bager'in videosunu çekip üniversitedeki hocalarına gönderdiğini belirten Keser, "Hocalarımız Bager'in üstün bir müzik yeteneğine sahip olduğunu söyledi. Bir yıldır fırsat buldukça Bager'e piyano ve kulağının gelişimiyle ilgili yardımcı olmaya çalışıyorum. Biz artık ona eğitiminde yetemiyoruz. Daha profesyonellerden yardım alması, yarı dönemli konservatuvar eğitim alması lazım" dedi. 

Kaynak: TRT Haber

İşte o konser görüntüleri:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir