Düşünülenin Aksine Son Derece Normal Bir Durum Olan Vajinal Akıntı ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

51PAYLAŞIM

Son zamanlarda oldukça ünlü olan akımlardan bir tanesi de #pantychallenge. Bu akımın amacı ise kadınların vajinal akıntılarının olmadığını göstermeleri. İç çamaşırlarının fotoğraflarını çekerek paylaşıyorlar ve cinsel organlarının sağlıklı olduğunu öne sürüyorlar. Doğal olarak bu akım insanların kafasında "Vajinal akıntı sağlıksız mı?" gibi soru işaretleri bırakıyor. Sizler için buzzfeed'den derlediğimiz bu içerikte vajinal akıntının ne olduğunu ya da sağlık problemleriyle bir alakasının olup olmadığını öğreneceksiniz. Gelin birlikte bakalım!

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/caseygueren/her...

İşte bu akımın neden büyük bir saçmalık olduğunun cevabı:

Vajinal akıntının sağlık problemleriyle bir alakası yoktur, aksine sağlıklı bir vücudun fonksiyonlarıyla alakalıdır. Bu yüzden iç çamaşırında çok az ya da biraz daha fazla akıntıyla karşılaşan insanların bundan utanmasına gerek yok.

"Vajinal ıslaklık" adı verilen bu durum, rahim boynuna ait mukoza salgısı ve vajinal salgının bir karışımıdır.

Jinekolog Dr. ALyssa Dweck'e göre "normal" olan kişiden kişiye ve menstrüel döneme göre değişiklik gösterebilir. Kıvamı normal olan ve kesin bir kokusu olmayan temiz bir akıntı herkeste görülebilir. Her gün biraz, bazı günler daha fazla akıntınız olabilir hatta bazı günler hiç vajinal akıntınız olmayabilir.

Akıntınızın miktarı ise birçok nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Bir tanesi daha önce de söylediğimiz gibi menstrüel döneminiz. Eğer yumurtlama dönemindeyseniz (ve hormonsal doğum kontrol yöntemlerine başvurmadıysanız), akıntınızda bir artış fark edebilirsiniz ve kıvamı da biraz daha elastik olabilir, yumurtanın beyazı gibi. Ya da bu dönemden sonra vajinal akıntınız azalabilir. Miktarı, eğer hamileyseniz, menopoz dönemindeyseniz ya da vücudunuzdaki östrojen miktarı az ise de değişiklik gösterebilir. 

Eğer hormonsal doğum kontrol yöntemlerine başvurduysanız, vajinal akıntıya rastlama olasılığınız daha düşüktür. Alerji ilaçları bile akıntının miktarını azaltır veya kurutur.

Akıntı ile ilgili diğer bir şey: Vajinal akıntı bazen vücudunuz için barometre görevi görür ve eğer vücudunuzda bir şey fazla ise bunu size gösterir.

Sağlıklı ve normal akıntı (Tekrar söylemiş olalım, normal olan kişiden kişiye farklılık gösterir.) genellikle sağlıklı östrojen seviyesini ve kan dolaşımını gösterir. 

Dr. Dweck'e göre: "Vajinayı rahatsız edebilecek yabancı maddeler veya başka şeylerden korumanın, temiz ve sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlamanın doğal yolu vajinal akıntıdır."

"Fakat akıntı miktarında, kıvamında, renginde ya da kokusunda büyük bir farklılık sezerseniz doktorunuza danışmanız gerekir. Bu bir enfeksiyonun göstergesi olabilir."

Sözün özü, vajinal akıntı, sağlıklı ve normal olan fizyolojik bir süreçtir.

Ve en önemlisi bu durum sizden daha çok kimseyi ilgilendirmez çünkü sizin için neyin "normal" olduğunu en iyi siz bilirsiniz!

Bu yüzden, temiz iç çamaşırlarınızın ya da vücutların fotoğraflarını çekmeyi bırakın ve kendinizi olduğunuz gibi kabul edin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozlemh

Yalan yanlış bir sürü bilgi arasında iyi bir paylaşım olmuş teşekkür ederim :)

keykubat

Çok kaliteli bir içerik tebrik ederim, bende merak ediyordum vajinal akıntı neymiş, nasıl bir şeymiş.

Görüş Bildir