Görüş Bildir
Haberler
Dursun Özbek: "Çok Çetin Zamanlardan Geçiyoruz, Bütün Camiadan Destek Bekliyoruz"

Dursun Özbek: "Çok Çetin Zamanlardan Geçiyoruz, Bütün Camiadan Destek Bekliyoruz"

Enver K.
21.10.2015 - 14:27

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek , Ekim ayı olağan divan kurulu toplantısında sarı-kırmızılıların gündeminde yer alan önemli konular hakkında açıklamalar yapıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İşte Dursun Özbek'in açıklamaları...

UEFA YETKİLİSİ, PODOLSKI'NİN EVİNE GİTTİ...

Genel Kurul'dan ve taraftarlardan bu yönetime destek olunmasını istiyorum. Bu konuda yönetimimiz son derece şeffaf davrandı. Sorumlulukları her zaman paylaştık. Bu zaman zaman deforme de edildi, düzgün verenler de oldu.

UEFA kendisine bağlı kulüpleri inceliyor. Bu disiplin sadece mali yönden değil, idmana kaç kişi katıldı, fire var mı? Aklınıza gelmeyecek şeyler var.

Bakın bir örnek vereceğim; geçen hafta idmandaydım, Podolski izinliydi, bunu UEFA yetkilisine bildirdik ama bu yetkili, Podolski'nin evine giderek, oyuncumuzu evinde mi diye kontrole tabii tutmuştur, çok önemsiyorlar.

UEFA, G.SARAY'I ÖNEMSİYOR ÇÜNKÜ...

UEFA neden önemsiyor? Çünkü Türkiye'nin gözbebeği. Öncelikle Galatasaray'ı alıyor, diğer takımları da edecek. İlk izlenmeye alınan takım oldu şu an.

2014'te UEFA sayın yöneticiler bakın. Finansal veriler açıcı değil. İki sene sizi izleyelim ve siz şu konularda dikkatli oldun. Bir protokole bağlanmıi. Sonra da 200 bin euro ödenmiş. UEFA o tarihten itibaren geriye doğru giderek 3 senelij dönemi inceliyor. Bu sezonlarda yapılan zararların 30 milyon seviyesini geçmemesi lazım. Bu sadece Galatasaray'a mahsus değil. Bu UEFA'ya kayıtlı tüm kulüplerin bağlı olduğu kriter.

'106 MİLYON EURO ZARAR ETMİŞİZ'

Maalesef biz ilgili sezonda 106 milyon euro zarar etmişiz. Bundan sonraki hareketlerde de bir çaba içine girilmemiş. Şimdi UEFA 2016 Mayıs'ta izleme süresini bitiriyor. 1 sene heba olmuş vaziyette. O dönem bir şey yapılmamış. Bu sezon kontrol altına aldık. Transferleri ölçülü yapmaya çalıştık. Borçlanmayı belli bir seviyede aşağı çektik. Yeni kaynaklar peşine düştük. Bundan sonraki yönetimler yeni kaynak yaratmalı. Yoksa sürdürülebilir bir durum yok. Ekim ayının başında onlara bir rapor verdik, hazırladık. Geldikten sonra yapılanların hepsini anlattık. Şimdi UEFA'da görüştüğümüz kişiler karar mercii değil, faaliyetleri anlattığımız tespit yapan kişiler. Raporumuz doğrultusunda bir üst komiteye rapor hazırlayacaklar. Bu Kasım'da olacak. Sonra Aralık'ta hakemler kurulu var, oraya gidiyor raporlar. Bizim savunmamızı dikkate alarak bir görüşe varmaya çalışıyorlar. Buna bağlı bir karar çıkacak 2016'da da... Şunu çok net söylüyorum, bugün yönetenler çok çaba sarf ediyor. UEFA'ya götürdüğümüz raporlar için çok sıkı çalıştık. Bunun devam ettiğini de kanıtladık. Galatasaray'ın başarılı olacağını da anlattık.

'BELÇİKA'DA YA DA FRANSA'DA BİR TAKIM OLSA...'

Her defasında bunlarla temas edip G.Saray'ın giderek düzeldiğini defalarca anlatıyoruz. Bunun karşılığını alacağımızın inancındayım. Zorları başarmış bir kulübün ahbabıyız. FFP nedir? Kısaca anlattım... Burada belimizi büken Türkiye'nin ekonomik koşulları. Belçika'da ve Fransa'da bir takım olsa, belki bu skınıntıya girmezdi. Muhasebemiz EURO olsa bu sene 60 Milyon TL kur farkı vardı, olmayacaktı. Her sene 20 milyon euro zarar yazıyor. Halbuki değişen bir şey yok. Çünkü biz Avrupa'da yarşan bir takımız. Standartlarımız oyuncu kalitemiz de o seviyede olmalı.

'PARIS SAINT GERMAİN'DE YÜZDE 1,8....'

Bir diğer husus da faiz. Bu faizler yüzde 8, Avrupa'da mesela PSG'de yüzde 1.8... Birinde faiz öyle birinde böyle. Bunu da UEFA'ya anlatıyoruz. İkna edeceğiz. Son duruşmaya ben de katılacağım, çalışıyorum. Galatasaray yeni kaynak yaratmak zorunda. Mecidiyeköy'de bir otelimiz var. İnşallah 2016'nın kasım ayında açacağız. 5 milyon dolar getirecek kulübe. Süratle devam ediyor.

SPOR SALONU MÜJDESİ

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek , Ekim ayı olağan divan kurulu toplantısında TT Arena'nın yanına yapılacak spor salonu için gerekli izinlerin alındığını açıkladı.

İşte Dursun Özbek'in toplantısı sırasında sarı-kırmızılı camiaya verdiği o müjde...

'Arena'nın bulunduğu alan spor kompleksi alanı. Burada kapalı spor salonu projesi vardı ama sonra köşeye konmuş. Ankara'ya 2 defa ziyaret yaptım. Bakanımıza spor salonundan bahsettim. Şu anda salonun yapımıyla ilgili yetki belgesini aldık. Çok sevinçliyim. Hem basket hem voleybol takımının maçları oynanacak. Baskete gelen seyirci futbola gidecek. Dağınıklık ortadan kalkacak. 2 senede bitecek bir inşaat. Abdi İpekçi artık eskidi. Uzak olduğu için ilgi çekmiyor ve bir de kirası var. Yıllık 1 milyon TL seviyesinde.

Kasım'da G.Saray Adası için de olağanüstü çağrı yaptım. Herkesi davet ediyorum. Bir karar vermek lazım. Bu konuyu gündeme getireceğime söz vermiştim. G.Saray Genel Kurulu'nun en uygun şekilde karar vereceğime inancım sonsuz.

Riva ile ilgili proje çalışmaları başlıyor. Satın alınalı 30 yıl olmuş. Çok şey yapılmak istenmiş, para harcanmış ama orada da bir şey yok. Bunu yenmek istiyoruz. Arsa vergisini ödediğimiz, ruhsat harcı için 10 milyon TL ödemişiz. G.Sray'ın kaynaklarını eriten bir yer olarak kalmamalı. Çok yakında açıklama yapacağım oraya ne yapacağımızla ilgili. Proje sonuçlanınca genel kurulun onayına sunacağım.

Hasnun Galip ile ilgili de proje var. Taç Spor da aynı şekilde. Çok çalışma yaptık. Voleybol takımlarımız orada kamp yapıyor. Dışarıdan alırsak kira ödüyoruz. Salona da antrenman yapılınca da kamp yapmak için de para veriliyor. Bunlar hep tasarruf tedbiri olacak.'

Sporx

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın