Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dur Durak Bilmiyor! Elon Musk İnsan Beynini Kontrol Edebileceğini Düşünüyor

976PAYLAŞIM

Elon Musk, insan beynini kontrol edebileceklerini düşünüyor!

Çevrimiçi banka, güneş çatı kiremitleri, tünel kazma makinesi, elektrikli araba, tekrar kullanılabilen roket... Musk'ın tüm bu girişimleri bir fare ve maymunla arkaplanda kalabilir.

Bloomberg ve Business Insider'ın haberlerine göre, Musk'ın kurduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink, insanlar ve bilgisayarlar arası veri iletimi sağlayan bir sistem geliştirdi.

Salı günü beklenmeyen bir sunum gerçekleştiren Musk, şirketin maymunlar ve fareler üzerinde gerçekleştirdiği deneylerin başarıyla sonuçlandığını açıkladı.

Kurulduğu 2016 yılından beri, amacı sır gibi saklanıyordu... Ta ki şimdiye kadar.

Şirket, bir farenin beyin aktivitesini, hayvanın nöronları ve sinapslarıyla birlikte cerrahi olarak yerleştirilen binlerce küçük elektrot aracılığıyla kaydedebildiğini gösterdi.

Bunu yapabilmek için, yüksek hızlı bilişim sistemlerini bir beynin içine yerleştirmesine izin verirken, mevcut tekniklerden daha az hasara yol açan birçok atılım sağlandı.

Şirketin başkanı Max Hodak, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nden gerekli izinleri alabildikleri takdirde, önümüzdeki yıl insanlar üzerinde klinik denemelere başlanacağını duyurdu.

Amaç, felçli hastaların kafataslarına dört adet 8 mm'lik delikler delmek ve düşüncelerini kullanarak bilgisayarları ve akıllı telefonları kontrol etmelerini sağlayacak implantları yerleştirmek.

Hodak şunları söylüyor: "Birçok insan böyle bir şeyin imkansız olduğunu yazdı. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu alanda harika şeyler gerçekleşecek ve insanlar bunu ciddiye almalı."

İcra Kurulu Başkanı Musk'tan en az 100 milyon dolar dahil olmak üzere, yatırımcılardan 150 milyon dolardan fazla para toplayan Neuralink, milyonlarca insanın, sonunda siber ağda daha gelişmiş olmayı seçeceklerini iddia ediyor.

Musk: "Bu kulağa oldukça garip gelecek ama nihayetinde, yapay zeka ile simbiyoz(ortakyaşam)'u başaracağız."

"Bu zorunlu bir şey değil. İsterseniz sahip olmayı seçebileceğiniz bir şey. Bence, uygarlık düzeyinde bir ölçekte, gerçekten önemli."

Şirketin yakın vadeli hedefi, Alzheimer ve Parkinson gibi ciddi hastalıkları tedavi edebilmek.

Mevcut tasarımda, beynin içine giren ve nöronları veya sinir hücrelerini uyarabilecek ve insan saçının genişliğinin dörtte biri kadar elektrot ipliklerine bağlı olan bir çip, kulağın arkasına yerleştiriliyor.

Musk şunları ekledi: "Tüm bunlar yavaş yavaş gerçekleşecek. Neuralink bu inanılmaz sinir bağına sahip olacak ve insanların beynini almaya başlayacak diye bir şey yok. "

"Uzun zaman sürecek ve bunun geldiğini sizler de göreceksiniz."

Salı günü gerçekleşen sunumda sunulan belgelerde Neuralink, hayvanlar üzerinde en az 19 ameliyat gerçekleştirdiğini ve yaklaşık % 87'sinde “iplik” olarak adlandırdığı telleri başarıyla yerleştirdiğini söyledi.

Hodak'e göre, izinler alındığı takdirde, ameliyatlar genel anestezi etkisi altında gerçekleşecek. Gelecekte, lokal anestezi ile de uygulama umudu olduğunu belirtti.

“Delikleri kafatasına acısız bir şekilde lazerle deleceğiz, dişlileri yerleştireceğiz, deliği sensöre tıkacağız ve sonra da evinize gideceksiniz. Temel olarak Lasik ameliyatı (Lazer eşlikli korneanın yerinde şekillendirilmesi) gibi bir deneyim olacak.”

Hodak, eğer her şey plana uygun ilerlerse, ameliyat sonrasında hastaların sadece düşünerek mesajlar yazabileceğini söyledi.

Gelecekte bir gün, ameliyatı olan insanlar beyinlerine yeni bir dil indirebilir veya başkalarıyla dijital olarak fikir alışverişinde bulunabilir.

Max Hodak, 5. sınıfta Matrix filmini izlediğinden beri bu konuyla ilgilendiğini ekledi.

Neuralink ekibinin sunumunu buradan izleyebilirsiniz 👇

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arslanoglu

tebrikler musk... ne yiyip içiyorsun yahu beyin cayır cayır bizdd de. organik hoşaf var ödüllü...

education-therapy

Neden olmasın ki? Artan nüfus ve azalan kaynaklar, bu şekilde yaşayamayacağımızı ortaya koyuyor. Eninde sonunda burjuva, bizleri saf dışı bırakacak. Arındırılmış bir toplum, kendi kuralları ve zenginliği ile insan soyunu devam ettirecek.

feyk

neuralink oncesi arastirmalarda ilginc bir deneye rastlamistim. maymunun beynine elektrotlari bagliyarak kol hareketlerini okuyup robotik bir kolu hareket ettirmesi saglaniyor. maymun kolla istenen hareketleri yaptiginda uzum suyuyla odullendiriliyor. bir sure sonra ilginc bir olay oluyor, maymun matrixe eriyor ve kendi kolunu oynatmadan robotik kolu kontrol etmeye basliyor. kendi vucud uzuvlarinin otesinde baska bir parcayi beyin rahatlikla kontrol edebiliyor. beyin cok cok esnek bir organdir. dogru baglanti saglanabilirse her turlu veri akisina ve baglati seklinde adapte olabilir, kendi disindaki sistemleri kolaya kontrol edip bilgi alabilecektir.

feyk

hatta daha elektronik bilgisayar donanimlarini kendi parcasiymis gibi bile kontrol edebilir, zira beynin calisma sekli modulerdir, birbirinden bagimsiz ve yari bagimli moduller islemleri yapip bunu bilince aktarir bilince bunu kendi yapmis gibi hisseder. fikirlerin cozumlerin aklinaza bir anda tamamlanmis sekilde dusmesi bu calisma seklinin sonucudur. benzer sekilde hafizanizdan ulasacaginiz bir bilgiyi internetten anlik olarka alabilmek gelecekde ihtimal disi bir sey degil. dijital modul bilmem kacinci dereceden difransiyel denklemleri aritmetik carpim yaparmis gibi cozup bilince aktarabilir, bilinc bunu kendi yapmis gibi hisseder. beynin calisma sekli bu tip bir upgrade e son derece uyumlu. gercek bir zeka patlamasi yasanabilir.

nickimdebileolmaz

Bunun benzerii protez kollarla da kullanılıyorlar zaten.

cihan-alioglu

yukarıda söylediğin deneyin çok benzerini Greg Gage isimli bir nörobilimci TEDx sunumunda yaptı. İki kişinin kollarını; beyindeki nöronlardan gelen iletilerin geçtiği yerden elektrotlarla bağlayarak birininin yaptığı kol hareketindeki bütün elektriksel boşalmayı diğer kola aktarıyor ve diğer kol ilkinin yaptığı hareketi kontrolsüz olarak yapıyor.

feyk

sansasyon olsun diye oyle yalan bir baslik atmisiniz ki. ayiptir yani. yapilan calismayla hic alakasi yok.

stolk

aklıma bilim kurgu senaryoları geldi yapay zeka beynini ele geçiriyor falan gerçi Elon abimiz olmaz öyle şey demiş ama insan düşünmeden edemiyor

telekinezici

oyle bir sey olacağını sanmiyorum çünkü beyin çok karışık bir organ insanlar bile daha tam olarak çözümleyebeilmis değil ve yapay zeka insan zekasini geçemez bu yuzden kendini ferah tut

stolk

hiç belli olmaz yapay zeka kendini sürekli geliştiren gördüğünü taklit edip bi üst refleksi kendi oluşturabilen bir yapı yani beyni kopyalayıp işleyişini anlayıp yönetmesi çok da hayal değil sen gönlünü o kadar da ferah tutma bence :D

Görüş Bildir