Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın 'Sakin Şehir'i Artvin'in Şavşat İlçesi Oldu

 > -
Abone ol

Artvin'in Şavşat ilçesi Cittaslow 2015 Genel Kurulu'nda aldığı belge ile "sakin şehir" unvanını kazandı.

Artvin'in saklı cenneti olan Şavşat ilçesi doğal güzelliklerini ve kültürel öğelerini  aldığı "sakin şehir" unvanı ile taçlandırdı.

Türkiye'de Seferihisar, Perşembe, Yalvaç, Taraklı, Gökçeada, Vize, Akyaka, Yenipazar, Halfeti'den sonra Şavşat'ın "sakin şehir" unvanı alan 10'uncu ilçe oldu.

Şavşat, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Artvin iline bağlı bir ilçe ve ilçenin merkezi olan kasaba.

Türkiye'nin en kuzeydoğusundaki ilçelerinden biri olan Şavşat bir belde ve toplam 70 köyden oluşuyor.

Kuymaktan mıhlamaya kadar yerel tüm lezzetleri ile Şavşat'ın doğal güzelliklerini bir arada  yaşamanız mümkün...

Karagöl'ü, tarihi Zor Bey Mustafa Camii, Cevizli(Tibet) ve Pırnallı(Porta) Kilisesi, Ustamis, Tukharis, Parih,Şavşat, Dutlu ve Bilbilan kalesini de içine alan Şavşat büyük şehirlerin hızlı ve yorucu hayatından kurtulmak isteyenler için bulunmaz nimet

Cittaslow Nedir?

Cittaslow, 1999 yılında İtalya'da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir.

Birliğin belirlediği 70 kriter çerçevesinde günümüzde 28 ülkede 182 üyeye sahiptir.

Amaçları kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan kentlerin birbirine benzemesine, aynılaşmasının önüne geçilmesidir. Kentlerin yönetilirken yerel yemeklerine, yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerin, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesi, birliğin üye kentler için ortaya koyduğu kriterler vasıtasıyla sağlanmaya çalışılmaktadır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir