Dünya Sağlık Örgütü: Zika Virüsü 33 Ülkeye Yayıldı

 > -
Abone ol

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) hazırladığı sonra rapora göre Zika virüsü 33 ülkeye yayıldı. Raporda Zika virüsünün en fazla Brezilya ve Kolombiya'da yayıldığına dikkat çekti.

Açıklamada 33 ülkenin Ocak 2014 ve 5 Şubat 2016 tarihleri arasında Zika virüsü salgınını bildirdiği, bunun dışında 6 ülkede de virüsün görüldüğü yönünde dolaylı veriler bulunduğu kaydedildi.

Zika virüsü 2015 yılından itibaren Latin Amerika’da hızla yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre virüs bu bölgede yayılmaya devam edecek.

Kolombiya Zika virüsü buluşan üç kişinin Guillain-Barre sendromu sebebiyle öldüğünü açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü bahsi geçen 33 ülkeden Brezilya, Kolombiya, El Salvador, Surinam ve Venezuela'da kas güçsüzlüğü ile felçlerle kendini gösteren Guillain-Barre sendromu vakalarında da artış bulunduğuna dikkat çekti. Kolombiya hükümeti dün Zika virüsü bulaşan üç kişinin Guillain-Barre sendromu sebebiyle öldüğünü açıklamıştı.

Brezilya'da doktorlar ve bilim insanları halen Zika virüsü ve artan mikrosefali vakaları arasında bir bağlantı bulunup bulunmadığını araştırıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün geçmiş vakalara yönelik bir analizi de Fransız Polinezyası’nda Zika salgını sırasında artan mikrosefali vakalarına vurgu yapıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir