Dünya Sağlık Örgütü Sevindirdi! Doğru Cinsel Partneri Bulamama Artık Bir Engellilik Türü

240PAYLAŞIM

Aradığımız partneri bulamamak bizim sıkıntımız değilmiş meğer... Sadece engelliymişiz. 9gag'den derlediğimiz habere göre Dünya Sağlık Örgütü çocuk sahibi olmak isteyen fakat yalnız kalan ya da uygun partneri olmayan kişilere bazı yeni ayrıcalıklar tanıyacak.

Kaynak: http://9gag.com/gag/aG0V1YZ?ref=fbp

Çocuk sahibi olmak istiyorsunuz fakat doğru partneri bulamadınız mı? Ya da yalnız mısınız? Dünya Sağlık Örgütü'ne göre siz bir engellisiniz.

Bugüne kadar infertilite (kısırlık) tanımı '12 ay ve daha uzun bir süre içerisinde korunmadan seks yapıp bebek sahibi olamamak' şeklinde yapılıyordu.

Dünya Sağlık Örgütü bu tanımın kapsamını biraz genişletmek amacıyla bazı girişimler yapmaya başladı.

Örgüt, uygun bir cinsel partner bulamayan ya da çocuk yapabileceği cinsel ilişki imkanı olmayan kişilerin durumunu 'engellilik' hali olarak tanımlamayı planlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün bu yaklaşımının arkasında 'her bireyin üreme hakkı vardır' ilkesi yatıyor.

Yeni kurallara göre, çocuk sahibi olmak heteroseksüel tek erkekler ve kadınlar, eşcinsel erkekler ve kadınlar da artık tüp bebek uygulamasında tıbbi problemler yüzünden yardım arayan çiftlerle aynı önceliğe sahip olacak.

Ama durumu eleştiren taraflar ise Dünya Sağlık Örgütü'nün sosyal konulara girerek haddini aştığını öne sürüyor.

Millet vekili ve infertilite üzerine çalışmalar yürüten meclis grubu eski başkanı Gareth Johnson, kendi çocuklarına da tüp bebek uygulaması ile sahip olan biri.

"Genel olarak tüp bebeği savunan biriyim. Ama infertiliteyi asla bir tıbbi sorunun ötesinde engellilik ya da hastalık olarak görmedim."

Dünya Sağlık Örgütü çalışanı ve bu yeni standartların yaratıcısı Dr. David Adamson ise bu yeni girişimin hem tek başına çocuk sahip olmayı isteyen erkek ve kadınlar için hem de eşcinsel çiftler için çok büyük bir şans olduğunu öne sürüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-alp-eken

cinseli geçtim normalini bulamıyorum sanırım ULTRA ÖZÜRLÜYÜM.

asosyolog

bugün de ölmedim anne direniyorum acılarına dünya

fuldensonmez

engelleri aşabilelim derken orospu olcaz amk.....

dusunen_odun

mayış alabilecezmi

impheatus

Sapa bir tekmede siz atın mk.

Görüş Bildir